Vánoce s EDOU

Vaření a recepty

Kapr na modro, kapr na másle, kapr na kmíně, kapr po mlynářsku, kapr po našem. Vyzkoušejte tyto úkoly a možná i něco dobrého uvaříte.


BAREVNÁ RYBKA

Rybku můžeš vybarvit pastelkami, nebo si s pomocí rodičů a sourozenců vystříhej kartičky, nalep kartičku s barvou, která se ti líbí a pak namaluj na rybku další šupiny v barvě puntíků na kartičce. Rybce můžeš domalovat horní ploutev. Kolem rybky můžeš namalovat vodu nebo další rybky v barvách, které se ti líbí.

Ke stažení

zajímavý recept

Na Vánoce se jí kapr. Spolu s rodiči nebo staršími sourozenci vyjmenujte jídla, která se u vás v rodině jí o Vánocích. Obrázek můžeš rozstříhat a vymyslet recept. Může být i legrační, třeba kapr na jahodách, kaprový dort nebo kaprová pizza.

Ke stažení

taštička na recept

Vybarvi obrázek rybky pastelkami. Můžeš namalovat další obrázky toho, co rádi o Vánocích jíte. Spolu s rodiči nebo sourozenci vystřihněte a slepte taštičku. Můžete do ní vložit recept na jídlo, které máte rádi a předat ho babičce nebo kamarádům, aby si také něco dobrého uvařili.

Ke stažení


TADY STÁHNETE VŠECHNY PRACOVNÍ LISTY "vaření a recepty" NAJEDNOU

Ke stažení


Tip pro rodiče: Nemáte barevnou tiskárnu? Tip, jak uvařit chutné jídlo pro hračky.

Pokud nemáte barevnou tiskárnu, nic se neděje. Obrázky vytiskněte černobíle a kolečka nebo jahody, okurku a citron zvýrazněte barevným fixem.

Kartičky nemusíte využít jen na přípravu zajímavého kapřího receptu. Můžete vymyslet nové verze hry, například si vzít na pomoc oblíbenou hračku a menší talíř. Kapra můžete vystřihnout a kartičky s jídlem použít na přípravu salátu z papíru. Spolu s dětmi nakreslete nebo z barevných papírů vystříhejte další přílohu (oválky jako brambory, obdélníky jako hranolky a podobně). Na talíři pak spolu s dětmi můžete sestavit celé menu pro oblíbenou hračku. Prohlédněte si také téma Cukroví a pečení.

Tip pro celou rodinu: Netradiční pochoutky

Spolu s dětmi promyslete, jak můžete netradičně připravit jídlo, které máte všichni rádi. Možná se trefíme, když budeme předpokládat, že vaše oblíbené jídlo je pizza? 

JAK na TO: 

1. Budete potřebovat pizza těsto, které obvykle používáte. Ideální je takové, které je trošku tužší, aby se z něj daly vyřezat obdélníky a čtverce. Těsto, které příliš kyne, pak může při pečení obličej změnit.

2. Promyslete, z čeho můžete vytvořit obličej na pizze. Připravte si pomůcky. Rajče rozkrojené na kolečka, kečup, sýr, pokud je máte rádi, tak olivy, hodí se i plátky žampionů.

3. Každý v rodině si vytvoří pizza obličej podle vlastní fantazie. Pak je dejte upéct. Obličeje si můžete vyfotit a fotku vytisknout a umístit na lednici.

Tip pro šikovné sourozence: Jak vylepšit recept pro příště?

Možná se hned první pečení nepovede tak, jak byste chtěli, ale to nevadí. Připravte se na příště. Zapište si, jaký rozměr čtverečku nebo obdélníku pro obličej se vám osvědčil. Když budete mít obličeje stejných nebo podobných rozměrů, budou se péct stejně rychle.

Pak si zapište, který obličej se vám nejvíc líbil. Z čeho byly oči, z čeho obočí, pusa, nos, a naopak co se vám nelíbilo. 

A nakonec si zapište, čeho bylo málo - sýra nebo rajčat? Nebo co byste chtěli příště vymyslet jako novinku: Jiný druh sýra, nastrouhanou mrkev místo vlasů?

Pokud pochoutku spálíte, nic se neděje, příště se to povede lépe.


Tip na společnou aktivitu: Poděkování za dobrý oběd

Předejte poděkování za dobrý oběd. Na čem jste si naposledy pochutnali? Napište a nakreslete poděkování tomu, kdo dobrý oběd nebo večeři připravil. Na volné řádky můžete napsat poděkování nebo recept na oblíbenou pochoutku. Rámečky na dopisy a vzkazy najdete tady.
Mohlo by vás zajímat:

Podívejte se také na téma Pletení nebo Vánoční úklid.