EDA se zapojili do kampaně Giving Tuesday. Děti s postižením zraku podpořila česká Miss i herečka Jana Plodková

EDA se zapojili do kampaně Giving Tuesday. Děti s postižením zraku podpořila česká Miss i herečka Jana Plodková

3.12.2019

Darovat peníze, svůj čas anebo třeba speciální hračku či pomůcku. Způsobů, jak podpořit miminka a nejmenší děti s postižením zraku, je celá řada. Jedním z nich je i kampaň GIving Tuesday, neboli světový svátek dárcovství, který připadá právě na 3. prosince. Letos se do ní zapojila i organizace EDA, která poskytuje ranou péči ve čtyřech krajích České republiky.

Poradkyně rané péče EDA se aktuálně starají o 200 rodin s dětmi do sedmi let, které trpí zrakovým hendikepem nebo kombinovaným postižením. 

“Nejčastěji k nám do péče přichází děti s vrozenými vadami nebo i miminka po komplikovaném nebo předčasném porodu, kdy následkem toho mohou vzniknoui i závažná postižení,” vysvětluje ředitelka organizace EDA Petra Mžourková.  

Odborné poradkyně jezdí přímo do rodin a dětem se věnují individuálně. Jejich pomoc by ale potřebovalo mnohem víc dětí. Kvůli podfinancování služby se však na řadu z nich bohužel nedostane. 

“Podle dostupných statistik je to asi jen 14% miminek, kterým se dostane rané péče včas. Přitom právě včasná intervence je pro další rozvoj dítěte se zrakovým nebo kombinovaným postižením klíčová. Rodiny navíc mají na tuto pomoc ze zákona nárok, a to bezplatně. Jenže nedávné škrty v rozpočtu ještě zhoršily už tak nedostatečné finanční zabezpečení rané péče, a tak musíme žadatele o službu odmítat,” pokračuje Petra Mžourková. 

EDU se proto v rámci kampaně Giving Tuesday rozhodlo na svých sociálních sítích podpořit hned několik známých osobností a infuencerů. Výzvu k dárcovství pro EDU přislíbili uveřejnit například herečka a patronka EDY Jana Plodková, moderátorka České televize Jana Bílek Marečková, bývalá volejbalistka Dukly Liberec Laura Holubcová nebo česká Miss z roku 2009 a moderátorka televize Nova Iveta Lutovská Vítová. 

"Bohužel ne každý má to štěstí, že má zdravé dítě - což je pro každého rodiče to nejdůležitější -  a proto je úžasné, že existují organizace jako EDA, které pečují o miminka a malé děti se zrakovým postižením. Každý i malý příspěvek se počítá a pomůže!,” dodává Lutovská Vítová, která je matkou dcery Anetky.

Dárcem se ale může stát každý. Ať už přímo finančním či věcným darem, dárcovskou sms nebo třeba dobrovolnickou pomocí. Více informací najdete na https://www.eda.cz/cz/chci-pomoci

Další možností jak pomoci dětem a zároveň si ulehčit shánění vánočních dárků, je nákup na našem eshopu: https://eshop.eda.cz 

Organizace EDA cz, z.ú.

Působí v České republice už od roku 1990. Odborné poradkyně se v současné době starají o 200 rodin v Praze, Středočeském, Pardubickém a Ústeckém kraji. Poskytujeme profesionální sociální službu rané péče, vydáváme odborné publikace, vyvinuli jsme aplikace EDA PLAY pro trénink zraku a jemné motoriky na tabletech, vzděláváme rodiče i další specialisty. EDA také provozuje krizovou linku a chat EDA 800 40 50 60 pro pečující, kteří se potýkají s těžkým úrazem dítěte, závažnou diagnózou či postižením. Linka slouží především jako psychologická podpora rodinám a pečujícím ve chvílích krize. Více informací na: www.eda.cz 

Giving Tuesday se po celém světě slaví od roku 2012. V Česku se poprvé kampaň prosadila v roce 2016 pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti. Giving Tuesday jako oslava dárcovství také představuje jakýsi protipól nákupnímu šílenství na Black Friday. Jen loni činila celková částka online příspěvků 380 milionů dolarů, jen v Česku pak bezmála 32 milionů korun. Více na: https://www.giving-tuesday.cz