Vážíme si nenápadné věrnosti

rozhovor s dárkyní paní Alenou

Paní Alena je drobná starší dáma, kterou lze často potkat v pražských koncertních sálech jako zanícenou posluchačku vážné hudby. Má ještě více koníčků, na které musí ušetřit ze svého důchodu. Přesto se před dvěma lety rozhodla přidat k několika pravidelným dárcům, kteří posílají neziskové organizaci EDA každý měsíc drobnou částku.

Proč jste začala přispívat EDOVI každý měsíc?

Na začátku je asi mé dětství žité ve velmi skromných podmínkách. Paradoxně právě toto považuji za nejlepší vklad do života. Skromně vedený život mně vytváří životní pohodu a také finanční rezervu, kterou považuji za nadbytečnou. Můžu tedy trochu přispívat na několik charitativních programů, které považuji za smysluplné. Mezi nimi je i EDA.

Když jsem se dozvěděla od přítelkyně, která v této organizaci pracuje, o náplni činnosti, okamžitě jsem se rozhodla EDU podpořit. Také proto, že finanční podpora od státu je nedostatečná a představa, že by tato pomoc potřebným mohla pro nedostatek peněz skončit, byla pro mě děsivá.

Co se Vám na EDOVI tak líbí?

EDA účinně a soucitně pomáhá v rodinách, kde se narodí nějak postižené dítě. Kdo si prožil první dobu po narození miminka, ví, kolik starostí a nejistot před ním najednou stojí. A to teď mluvím o narození zdravého dítěte, což všichni rodiče samozřejmě předpokládají. Ale stane se, že před rodinou najednou vyvstane velký problém po narození miminka s postižením. To, že se v tak obtížné situaci může rodina obrátit na někoho, kdo poskytne odbornou pomoc a tolik potřebnou psychickou podporu, je skvělé. Některé vady se dají včasnou pomocí odstranit, všechny ale určitě zmírnit. 

EDA poskytuje své služby zdarma, a proto mu přeji, aby se o něm co nejvíce lidí dozvědělo a počet dárců neustále rostl. Přeju mu také, ať má dost lidí, schopných tak náročnou profesi zvládat.

(vach)