Zpravodaj EDA cz, z. ú.

Zpravodaj vydáváme již od roku 2011.

Mezi pravidelné rubriky patří:

  • Úvodník
  • Infoservis
  • Tipy na hračky a pomůcky a další užitečné věci
  • Rozhovor s členkou našeho týmu
  • Pro sourozence
  • Kalendárium

Zpravodaj vydáváme pravidelně každé čtvrtletí.

Můžete si jej stáhnout na našich webových stránkách nebo se zde přihlásit k odběru do e-mailu.


ČÍSLO 36, ÚNOR 2020

První číslo Zpravodaje roku 2020 bude ze začátku stříbrné. EDA totiž uspěl v soutěži Zlatý banán a v soutěži neziskovek měnících životy k lepšímu získal 2. místo. Připomeneme si také to, jak Základní umělecká škola zazpívala pro EDU. V prosinci jsme také sportovali pro EDU. Jak? Prostě jsme Pomáhali pohybem. 
V pravidelném rozhovoru jsme vyzpovídali Evu Makovcovou. Probereme také vliv zvukového prostředí na miminko před narozením a po něm nebo představíme hmatový kobereček.

Ke stažení

ČÍSLO 35, PROSINEC 2019

V aktuálním čísle našeho zpravodaje najdete informace o našem koncertu v Jazz Docku S brejlema nebo bez brejlí. Dále se můžete podívat na to, jak to vypadalo při Mikulášském setkání nebo co nového máme na e-shopu. EDA bude slavit třicítku! A i proto na Vás něco chystáme. Co? Přečtěte si. Nový zpravodaj Vám přinese také tipy na hračky, pomůcky a další užitečné věci a i nápady, jak pomoci zvládat centrální postižení zraku. Přinášíme Vám také rozhovor s poradkyní rané péče Mgr. Anetou Bučkovou.

Ke stažení

ČÍSLO 34, září 2019

Hned v úvodu zářijového Zpravodaje vás zveme na benefiční koncert S brejlema nebo bez brejlí, který se uskuteční 26. listopadu 2019 v pražském klubu Jazz Dock a odstartuje oslavy 30. výročí vzniku rané péče u nás. Dále si můžete přečíst anketu, ve které se ptáme známých osobností, proč s EDOU spolupracují a proč má smysl jeho činnost podporovat. Podzimní vydání shrnuje, co se v EDOVI odehrálo během léta, a také přibližuje spolupráci s našimi partnery a podporovateli, jako je Světluška, DuoVize nebo Život dětem. Podzim nabídl také novinky v e-shopu. Poradkyně vám ve Zpravodaji nabízí rady, jak zvládat centrální postižení zraku, a také představují pomůcky, které pomáhají pro stimulaci zraku.

Ke stažení

ČÍSLO 33, KVĚTEN 2019

Květnový Zpravodaj nabízí rozhovor s oblíbeným moderátorem a starostou Říčan, Vladimírem Kořenem, který se s EDOU seznámil během natáčení charitativního dílu pořadu Zázraky přírody, dále s Mgr. Pavlou Baxovou, ředitelkou organizace Rytmus, a s poradkyní rané péče a zrakovou terapeutkou PaedDr. Markétou Skalickou. V květnovém čísle najdete rady, kde žádat o dávky sociální péče a sociální podpory, a návody, jak lépe zvládat centrální postižení zraku. Ve Zpravodaji nechybí tipy na vhodné pomůcky a hračky a připomněli jsme v něm významné akce EDY, jako byl "Večer u kapucínů" v kapucínském klášteře v Praze na Hradčanech.

Ke stažení

Číslo 32, ÚNOR 2019

Zpravodaj představuje novou brožuru "Dívám se, ale nevidím" (více o brožuře zde), kterou EDA vydal. Na brožuře pracoval tým poradkyň rané péče a zrakových terapeutek, tématem brožury je centrální postižení zraku (CVI). Ve Zpravodaji i v brožuře najdete nápady, jak pomoci zvládat CVI u dětí předškolního a školního věku. Únorové vydání Zpravodaje obsahuje také tipy na knížky pro nejmenší nebo rozhovor na téma výběru mateřské školy.

Ke stažení

ČÍSLO 31, PROSINEC 2018

Ve Zpravodaji se dozvíte informace k pomůcce GoTalk pro alternativní komunikaci, kterou si mohou klientské rodiny u EDY zapůjčit v půjčovně. Zpravodaj přináší inspirace k výrobě domácích smyslových hraček - šití látkových hraček a výroba vystřihovaných a lepených leporel, ale také praktické tipy, například k výběru bot. Součástí Zpravodaje je článek o léčbě klientské holčičky v zahraničí nebo o transplantaci rohovky.

Ke stažení

ČÍSLO 30, ZÁŘÍ 2018

V tomto vydání Zpravodaje se opět sešlo mnoho nápadů, zkušeností a inspirací z rodin, například k nalepování samolepek při zrakové stimulaci s okluzorem, tip na vibrační kousátko. Ve Zpravodaji najdete také informace, proč by mohly maminky nosit výraznou rtěnku při zrakové stimulaci dítěte nebo článek o tejpování víčka. Součástí jsou také fotografie z nového sídla neziskové organizace EDA nebo informace k výročním zprávám.

Ke stažení

ČÍSLO 29, květen 2018

Tentokrát je opět plný informací a nápadů navzdory tomu, že jsme se poslední více než měsíc věnovali mimo konzultace a běžný provoz i balení a stěhování a zabydlujeme se v nových prostorách na Chodově. Přípravy na stěhování a rekonstrukce již probíhaly od začátku roku. Pro část týmu, která se tomu od počátku věnovala, je nyní obrovskou úlevou, že to nejzásadnější je hotovo, vše klaplo dle požadavků a všichni už jsme v novém, skoro vše je již vybaleno a na svém místě. Samozřejmě mnoho věcí se ladí a ještě dlouho ladit bude, změna je to veliká.

Ke stažení

ČÍSLO 28, ÚNOR 2018

Tentokrát vybíráme z obsahu: mimo jiné přinášíme informace o proměnách v legislativě v sociální oblasti v tomto roce a také o vzniku spolku. Péče bez překážek, který pracuje na mapování respitní péče a vzniku fóra,na kterém si rodiče dětí s postižením mohou vyměňovat informace, dělit se o zkušenosti a diskutovat. Významnou roli při vzniku tohoto spolku sehrála raná péče, setkání rodičů a pobyty pro klientské rodiny. 

Ke stažení

ČÍSLO 27, prosinec 2017

Konec roku se blíží. Den bývá krátký, a tak v odpoledním šeru pěkně vyniknou různé světelné dekorace. Tipy, jak na to, najdete na stranách 20 a 25. Právě proběhl benefiční koncert S brejlema nebo bez brejlí v Jazz Docku, o této akci se více dozvíte na straně 6. Stáhněte si zpravodaj a najdete v něm mnoho dalších zajímavých informací.

Ke stažení

ČÍSLO 26, ZÁŘÍ 2017

Během letních měsíců jsme nezaháleli – z klientských rodin jsme získali spoustu zajímavých zkušeností, nápadů a doporučení, o které se s vámi nyní rádi podělíme. Nabízíme i přehled vybraných informací, aktivit a projektů, které nás v následujících měsících čekají, ale i všeho, co jsme absolvovali.

Ke stažení

ČÍSLO 25, květen 2017

V tomto 25. zpravodaji pro vás máme mnoho informací o novinkách v rodině aplikací EDA PLAY, o seminářích k používání iPadů a dalších akcích v EDOVI nebo s EDOU. V rubrice „Tipy“ najdete spoustu kreativních nápadů, jaké činnosti a pomůcky můžete se svými dětmi zkusit.

Ke stažení

Číslo 24, únor 2017

Letošní rok v EDOVI začal opět rychlým tempem. Finišovali jsme s úpravami zatím poslední aplikace EDA PLAY ELIS, se kterou vás blíže seznámíme právě v tomto čísle. Podrobné informace EDA PLAY ELIS najdete na https://www.edaplay.cz/eda-play-elis/

Ke stažení

Číslo 23, prosinec 2016

Tentokrát jsme jeho vydání načasovali na začátek adventu, tedy tradičně doby zklidnění, rozjímání, dobročinnosti a očekávání. 

Ke stažení

Číslo 22, září 2016

Září patří opět školákům. EDA také nezahálí a přináší nové tipy na pomůcky a informuje o zajímavých událostech uplynulého léta. Můžete se začíst také do výroční zprávy organizace za rok 2016.  

Ke stažení

Číslo 21, květen 2016

Právě jsme se vrátili z pobytového kurzu pro klientské rodiny v Lučkovicích. Všichni jsme plní zážitků, naplnění energií ze společného sdílení a výborné týmové spolupráce nejen mezi námi poradkyněmi, ale právě s rodinami, bez kterých by naše nápady nemohly fungovat.

Ke stažení

Číslo 20, únor 2016

Toto číslo se věnuje jarnímu pobytu, nabídce canisterapie, akcím, kterých se účastníme, a nechybí opět ani tipy na hračky a speciální pomůcky. Pěkné čtení!

Ke stažení

Číslo 19, PROSINEC 2015

Konec roku nám přinesl mnoho nového. Od září funguje nová služba Speciálně pedagogické centrum EDA a stali jsme se Neziskovkou roku. Nekteré věci ale zůstávají stejné. I letos jsme zorganizovali setkání rodičů a oslavili společně Mikuláše.  

Ke stažení

číslo 18, ZÁŘÍ 2015

Přečtěte si o Speciálním pedagogickém centru EDA, o konferenci o rané péči, nebo o pobytu v Lučkovicích. V tomto čísle najdete také informace o Dni pro ranou péči ve Šlechtovce. Nechybí tipy na hračky nebo na užitečné věci pro každodenní život.

Ke stažení

Číslo 17, červen 2015

Toto číslo se věnuje novým metodám v diagnostice a rozvoji zrakového vnímání u dětí se zrakovým postižením, lékařské telefonické konzultaci či pobytovému kurzu v Lučkovicích.

Ke stažení

Číslo 16, únor 2015

Co najdete v tomto čísle: linka EDA bude již brzy spuštěna, seminář o iPadech, čeká vaše dítě oční vyšetření?, co je to vývojová dysfázie?, fyzioterapie prostřednictvím koně a další zajímavé články. Opět nechybí tipy na hračky a užitečné pomůcky.

Ke stažení