Co je u nás nového

Novinky z naší činnosti, aktuality k našim akcím a aktivitám, odkazy na články o naší organizaci nebo o službě rané péče obecně.


Děkujeme!

Děkujeme!

20.9.2023

ÚSPĚŠNě Máme za sebou setkání odborníků věnujících se problematice rehabilitačních pomůcek pro děti s postižením 

Přes 500 návštěvníků a 21 vystavovatelů vytvořili úžasnou atmosféru, na kterou budeme ještě dlouho vzpomínat. Hlavním cílem akce bylo podpořit mezioborové sdílení zkušeností a spolupráci mezi zástupci sociálních služeb, školských zařízení i lékařů, což má vliv na kvalitu života dítěte s postižením. Rodiče dětí s postižením a studenti měli na akci vstup zdarma. 

Děkujeme všem partnerům, rodinám a kolegyním z EDY. Díky vám všem můžeme přispět ke zlepšení zdravotního stavu dítěte a kvality jeho života i celé rodiny. 


Dárek pro rodiče

Dárek pro rodiče

8.9.2023

dárek pro všechny školáky

Pro rodiče a školáky je začátek září spojen s mnoha povinnostmi. Vyplnit přihlášku do družiny, zapsat děti na kroužky, nakoupit pomůcky. To jsou vždy logisticky náročné úkony, u kterých se kdejaký rodič pěkně zapotí. EDA je v tom s vámi a posílá všem rodičům pro radost krásný rozvrh hodin. Děkujeme autorovi návrhu, Lukáši Urbánkovi a dětem přejeme úspěšný začátek školního roku!

Ke stažení

zapište si do kalendáře

Akce, které pořádáme

19.9.2023

II. MEZINÁRODNÍ ODBORNÉ SETKÁNÍ
REHABILITAČNÍ POMŮCKY PRO DĚTI S POSTIŽENÍM

Termín 19. 9. 2023 9-17h

Místo: Komunitní centrum Matky Terezy, U Modré školy 2337/1, Praha 11

Rádi bychom vás již nyní pozvali na druhé mezinárodní odborné setkání na téma: Rehabilitační pomůcky pro děti s postižením.

Cílem této akce je na jednom místě propojit odborníky z jednotlivých krajů, zástupce firem i rodiče dětí s postižením, aby si mezi sebou mohli sdílet své zkušenosti s rehabilitačními pomůckami a rodiče měli možnost si vyzkoušet, která z nabízených pomůcek bude nejvíce jejich dítěti vyhovovat. Záštitu nad akcí převzala manželka prezidenta České republiky paní Eva Pavlová. Jsme velmi vděční, že nám pomůže význam služby rané péče komunikovat. Aby rodiny, které naší pomoc potřebují, jí dostali co nejdříve.

Chci si koupit vstupenku na akci.


Partneři akce

MEDICCO S.R.O. /   MEDESA CARE S.R.O. /  MEYRA ČR S.R.O./ ERILENS S.R.O./ REHA 2015, S.R.O. /  KURY, SPOL. S R.O. / OTTO BOCK ČR S.R.O. / HELP CENTRUM S.R.O. / 4HANDI - CEE OPPORTUNITIES, S.R.O./ ADAPTECH S.R.O. / MEYRA - DIVIZE ORTÉZY / VIZUÁLNÍ STRES - ING. LIBOR ŠTĚPÁN / CANOCAR, S.R.O. / IVETA TITĚROVÁ HROBÁROVÁ / NEEDO - EVA NEMČKOVÁ/ VERONIKA POLÍVKOVÁ /TORF ZIEGLER spol. s.r.o. / CoolCity s.r.o./ Dvě plus dvě s.r.o. - výhradní zástupce a prodejce Wike pro ČR a SK/ FLEXiThrone, s.r.o. /EDA cz, z.ú - EDA PLAY

Více


Důležitá zpráva

Důležitá zpráva

24.7.2023

NOVÉ SDRUŽENÍ ALBÍNA

Rádi bychom vás upozornili na nově vznikající sdružení věnující se problematice albinismu, sdružující rodiče, osoby s albinismem a další, kteří se věnují léčbě a výzkumu dané problematiky v České republice. Má úzké spojení s mezinárodními organizacemi a tedy s aktuálními informacemi v oblasti nových poznatků k léčbě a péči o osoby s albinismem.


Více informací najdete na:

Emailu info@AsociaceAlbina.cz

Tel. čísle: +420 724 340 596

Ke stažení


Ahoj, prázdniny!

1.7.2023

Ahoj, léto! těšíme se spolu s vámi na velká letní dobrodružství

Přejeme vám příjemné léto plné úsměvů a letní pohody, dětem přejeme krásné prázdniny plné her a dobrodružství. Tipy na zábavu pro děti najdete i v našich pracovních listech. Vytiskněte si omalovánky s lodičkou a veselými zvířátkydokreslete rybku nebo se inspirujte tvorbou z barevných papírů Tvoříme s dětmi Hrajeme si venku. Na vodu můžete vyrazit v našich pruhovaných tričkách s potiskem lodičky nebo kachničky, letní zábavu můžete doplnit o hru KUKuč. Sledujte naši stránku na Facebooku, budeme vás informovat o novinkách v pracovních listech i aktualitách z činnosti EDY.

Přejeme vám krásné léto.


Akce, které pořádáme

Akce, které pořádáme

8.6.2023

PŘIVÍTEJTE S NÁMI LÉTO A PŘIJĎTE NA ZAHRADNÍ SLAVNOST!

Jedna z našich nejoblíbenějších akcí je tu! Zahradní setkání pro naše rodiny, partnery a přátelé EDY. Přijďte s námi oslavit 10. výročí našich aplikací EDA PLAY. Všichni jste srdečně zváni.

Kde: na zahradě u EDY, adresa: Filipova 2013/1, Praha - Chodov.

Kdy: ve čtvrtek 8. 6. Začínáme ve 14:00 hodin!

Během dne se můžete těšit na:
- oslavy výročí EDA PLAY
- zážitková stanoviště
- divadélko pro děti
- kreativní tvoření
- hudební vystoupení
- táborák
- tombolu
- bohaté občerstvení a mnoho dalšího

Vstupné dobrovolné!

Přivítejme spolu léto.
Těšíme se na vás. ❤


Akce - Den dětí 

Akce - Den dětí 

4.6.2023

eda se účastní dne dětí na praze 7

Přijďte se s námi pobavit a nudu nechte doma.

Kde:

Spodní část areálu Výstaviště

Kdy:

4. června 2023, 13:00 - 19:00 hod

Vstupné: Zdarma

https://navystavisti.cz/udalosti/rodinny-den-prahy-7/
https://www.facebook.com/events/1698620407218953


Velikonoce s EDOU

2.4.2023

zábavné pracovní listy pro děti najdete v barevných velikonocích s edou

Zabavte se veselými velikonočními pracovními listy. Z nabídky pracovních listů Velikonoce s EDOU si můžete vybrat oblíbené úkoly k dokreslování nebo hledání rozdílů v obrázku. Spolu s dětmi můžete vyprat papírová trička a ponožkyvyrobit velikonoční přáníčko.  Pokud nemáte k dispozici tiskárnu a nemůžete si vytisknout pracovní listy, nezoufejte. Mezi inspiracemi, jak se s dětmi zabavit, najdete tipy, jak si nakreslit obrázky podle otisku ruky a jak nakreslit sluníčko a květiny. 

Posviťte si na zvířátka papírovou baterkou! Do stříhání a kreslení se mohou zapojit i sourozenci. Spolu si vyrobí zajímavou hru s baterkou, ozdobí dřevěné kolíčky nebo si vyrobí veselou masku.

Přejeme barevnou jarní zábavu!


Důležité sdělení

28.3.2023

EDA SE STÁVÁ ČLENEM NOVĚ VZNIKLÉ UNIE SOCIÁLNÍCH SLUŽEB ČR

Z důvodu lepšího prosazování zájmů našich klientů i zaměstnanců jsme se rozhodli připojit k nově vznikající Unii sociálních služeb.

Účelem a posláním USS ČR je zejména, nikoli však výlučně:

Více


PF 2023

PF 2023

24.12.2022

Ať máte hodně energie i v roce 2023

Nejen našim klientským rodinám, zaměstnancům a všem specialistům v našem týmu, ale i dárcům, sponzorům, dobrovolníkům bychom rádi chtěli popřát vše nejlepší do nového roku 2023. Zároveň chceme vám všem poděkovat za přízeň v roce 2022. 

Přejeme vám, aby vás v příštím roce potkávalo jen to dobré, ať vás úsměv milých lidí zahřeje u srdce, ať je vám s vašimi blízkými dobře a ať s nimi prožijete mnoho hřejivých zážitků.

Upleťte si rok 2023 podle svých představ.


Oznámení

Oznámení

14.12.2022

Vyšlo Poslední čislo zpravodaje pro rodiny

V tomto čísle se například dovíte o konané Akci Lávka, informace k pohybovému vývoji, novinky k aktuálním přídavkům či k návratu do práce po mateřské dovolené. 

Doporučujeme zejména rozhovor s naší dlouholetou dobrovolnicí Ivankou Bajgarovou, která zastřešuje vše kolem projektu EDA PLAY.

Ke stažení


Mikuláš v EDOVI

Mikuláš v EDOVI

7.12.2022

Návštěva Mikuláše

Ve středu 7. prosince se u nás ve Filipovce objevil Mikuláš, čert a anděl. Na svém kostýmu si dal anděl extra záležet a půjčil si pravá křídla z pohádky Anděl Páně. Poradkyně rané péče EDA uspořádaly pro své rodiny mikulášskou besídku, kde byla k dispozici hernička pro děti a kreativní dílnička s vánoční tématikou. Vánoční atmosféru umocnily vánoční koledy za klavírního doprovodu nevidomé Ivy Mojžíškové. Nechybělo vynikající občerstvení od klientské maminky Terezy Pužmanové z Kavárna Tady & Teď i další sladké dobroty od našich rodin.

Mnohokrát děkujeme za pomoc studentkám Lucii a Elišce a dobrovolnické mikulášské družině v čele s Mikulášem Tomášem Budínským z Česká televize, andělce Pavle Jahodové Chudobové ze společnosti Trouw Nutrition Biofaktory a čertici Ireně Sadovské Kornetové ze společnosti Primagas, která nám darovala také finanční příspěvek na zajištění celé akce a mikulášskou nadílku pro děti.

Jsme velmi rádi, že se sešlo tolik rodin. Doufáme, že se vám mikulášské odpoledne líbilo, tak jako nám, a že dárky od hodného Mikuláše dětem udělaly radost.

Těšíme se na příští akci s vámi.Vánoční úkoly pro děti

1.12.2022

Vánoce s EDOU: Kalendář plný úkolů pro děti

Adventní kalendář s úkoly pro děti přinášíme každý rok. I letos vám přejeme mnoho krásných chvil strávených společným tvořením s dětmi. Hledejte rozdíly v obrázcích, vystřihněte si dárkové tašky nebo vybarvěte omalovánky se zvířátky nebo veselé čepice. Pracovní listy si můžete stáhnout a vytisknout zcela zdarma. Pokud nemáte tiskárnu, nic se neděje, můžete se inspirovat úkoly s obyčejným papírem nebo si nakreslit rukavici podle otisku ruky.

Přejeme vám mnoho zábavy a rozesmátý adventní čas.


Sbírka od MAS podpoří i EDU

16.11.2022

Adventní kalendář pomoci podpoří opět i EDU

Již pátým rokem funguje Adventní kalendář pomoci. Tento kalendář nabízí 24 okének možností konkrétní pomoci, která poslouží potřebným lidem ve Středočeském kraji. Smyslem kalendáře je pomoc lidem, kteří se nachází v nějaké tíživé životní situaci. Podpora směřuje místním organizacím, které působí ve čtyřech základních oblastech: rodiny s dětmi, senioři, lidé ohrožení sociálním vyloučením a lidé se zdravotním znevýhodněním.

Sbírku organizuje MAS – Střední Polabí z. s. a Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Sbírka je řádně registrována na KÚ Středočeského kraje a vždy řádně vyúčtována. Veškeré prostředky jsou předány organizacím na základě darovacích smluv a organizace pokaždé dokládají faktury a fotografie pořízeného vybavení. Do letošní sbírky se můžete zapojit příspěvkem na transparentní účet č. 2900376993/2010. Informace o sbírce najdete zde. 


Ocenění

Ocenění

13.11.2022

EDA získal 3. místo v soutěži Zlatý banán

V pátek 11. listopadu proběhlo slavnostní vyhlášení ceny Zlatý banán za nejlepší příběh dárce za rok 2022 pro organizace, které jsou držiteli značky spolehlivosti. Akci pořádala Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) již počtvrté, tentokrát  Děkujeme Ivaně a Nikole, maminkám Matýska, za sdílení jejich příběhu, který krásně ilustruje to, jak EDA konkrétně pomáhá.

Gratulujeme rovněž organizaci Nomia za zasloužené 1. místo! Celý příběh si můžete přečíst v příloze. 

Ke stažení


Koncert pro EDU

Koncert pro EDU

15.11.2022

Benefice s “EDOU za vodou?”

Pojďte si s námi užít v úterý 15. listopadu od 19 hodin koncert na podporu služby rané péče.

Tentokrát se sejdeme na druhém břehu Vltavy v Klubu Lávka v historickém centru Prahy. Věříme, že společně zažijeme pohodový večer, kterým nás s lehkostí sobě vlastní provede Pavla Vedralová a Lukáš Rumlena. Čeká nás koncert skupiny HOCH ME5, vystoupení taneční skupiny Opatow Flavours Studio, welcome drink, bohatá tombola či soutěž o nej brýle. A možná přijde i kouzelník!

Chceme Vám tímto pozváním poděkovat za pomoc a podporu, bez které bychom každoroční péči o našich 300 rodin dětí se zrakovým a kombinovaným postižením nezvládli.

Vstupné je dobrovolné.

Pokud se na večer s EDOU na Lávce také těšíte a přijdete, potvrďte nám prosím Vaši účast.

Těšíme se na viděnou.

Váš EDA


Sociální asistence

Sociální asistence

23.8.2022

MPSV zřídilo linku sociální asistence pro občany Ukrajiny

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Modrou linkou a Oblastním spolkem Českého červeného kříže Prahy 1 od čtvrtka 18. srpna zřizují call centrum sociální asistence pro uprchlíky z Ukrajiny. Hlavním cílem je poskytnout této skupině lidí informace i podporu. Linka je dostupná bezplatně na čísle 800 60 10 20, a to hned v několika jazycích. Fungovat bude ve dvou částech – sociálního poradenství a krizové intervence.


Міністерство праці та соціальних питань у співпраці з Модрою лінією, з.а. та Регіональною

асоціацією Чеського Червоного Хреста Праги 1 з четверга, 18 серпня, відкривають на території

Чеської Республіки лінію соціальної допомоги ЛІА для громадян України. Головна мета – надати

інформацію та підтримку цій групі людей. Лінія реалізована безкоштовно за номером 800 60 10 20 кількома мовами. Лінія соціальної допомоги ЛІА доступна для абонентів у вказані нижче години та мовами, переліченими нижче, і розділена на дві частини. На кризову лінію, яка надає психологічну підтримку та допомагає людям стабілізуватися в цей складний час, і на лінію соціального консультування, метою якої є відповіді на запитання з сфер, необхідних для життя в Чехії.

Ke stažení


Prázdniny jsou tady!

Prázdniny jsou tady!

30.6.2022

Ahoj, prázdniny! Ahoj, léto!

Přejeme všem dětem, aby prožily krásné prázdniny plné her a dobrodružství. Tipy na zábavu pro děti najdete i v našich pracovních listech. Můžete si vybrat oblíbené omalovánky, slepičku s jahodou, zajíce s mrkvičkou nebo dokreslit slona a telátko. Hledáte rádi rozdíly? Můžete dokreslit obrázky tak, aby vypadaly stejně. Sourozenci se zabaví při výrobě papírové taštičky, ale i u úkolů, ke kterým ani tiskárnu nepotřebujete: Inspirujte se v nabídce Tvoříme s dětmi a Hrajeme si venku. Sledujte také naši stránku na Facebooku, na které vás budeme informovat o novinkách v pracovních listech.

Přejeme všem dětem krásné a zábavné prázdniny!


Ukončení provozu Linky EDA

Ukončení provozu Linky EDA

Linka EDA k 30. červnu 2022 ukončí svůj provoz

Linka EDA poskytuje své služby, na telefonním čísle 800 40 50 60 a na chatu, klientům pečujícím o děti s ohrožením vývoje, s postižením či s vážnou diagnózou i všem ostatním, kterých se toto téma týká, již od 4. března 2015. Od jara 2021 rozšířila své služby také těm, kteří řeší téma zdraví v ohrožení. Bohužel kvůli současné velmi nejisté a nepříznivé finanční situaci se EDA rozhodl provoz linky ukončit. Poslední klienti se budou moci dovolat či chatovat dne 30. 6. 2022. 

Je více než symbolické, že Linka skončí po 7 letech provozu. Jedná se více méně o stejnou dobu, po kterou mohou klientské rodiny EDY čerpat službu rané péče. Hlavním důvodem ukončení provozu je nedostatek finančním prostředků na stávající rok a velká finanční nejistota v letech následujících. 

Za celý tým Linky EDA bych chtěla poděkovat všem klientům, kteří nám během let dali důvěru a nebylo jich málo. Článek píšeme v předstihu, předpokládáme, že se za celou dobu fungování Linky celkový počet kontaktů (prostřednictvím telefonu či chatu) bude pohybovat kolem 5 500 (do konce 2021 proběhlo 5088 chatů či hovorů). 

Pro pečující o děti s postižením, vážnou diagnózou či ohrožením vývoje byla Linka možnost, jak nebýt na všechno sám, jak najít cestu, jak dál. Byla to příležitost promluvit si s někým, kdo je na jejich příběh připraven. Kontaktovali nás klienti na počátku svého příběhu (s čerstvě narozenými miminky), ale i rodiče starších dětí s vědomím, že zdravotní stav jejich dětí je neměnný a že jejich péče bude potřeba dlouhou dobu. Ozývali se také samotní lidé s postižením či po úrazu.

Osobně bych rovněž chtěla poděkovat všem současným i minulým konzultantům a konzultantkám, kteří na Lince pracovali. Díky jejich nasazení a profesionalitě mohla Linka řadu let odborně růst. Děkuji také týmu poradkyň, který nám vždy poskytoval odbornou podporu v tématech, která pro krizovou intervenci nejsou běžná. Zvlášť na počátku fungování služby bylo pro pracovníky Linky neocenitelné moci využívat jejich zkušenosti a znalosti. 

Věříme, že naše služba měla smysl.

Andrea Nondková, vedoucí Linky EDA


Zahradní slavnost nejen pro klientské rodiny

Zahradní slavnost nejen pro klientské rodiny

16.6.2022

Přijďte se pobavit na charitativní Zahradní slavnost!

Pro všechny přátele EDY, podporovatele a klientské rodiny pořádáme speciální charitativní Zahradní slavnost. Akci, na které najdou zábavu rodiče i děti. Přijďte se pobavit a podpořit službu rané péče pro rodiny dětí s postižením zraku.

Kde: na zahradě u EDY, adresa: Filipova 2013/1, Praha - Chodov.
Kdy: čtvrtek 16. 6. Začínáme už v 14:00 hodin!

Program:

14:00 Zahájení slavnosti         
14:15 Představení asistenčních psů - Pestrá společnost
14:30 Hudební vystoupení Ester Kočičkové a Ráchel Skleničkové
15:45 Představení asistenčních psů - Pestrá společnost     
16:00 Divadlo Damdam - představení Budulínek a Karkulka
17:00 Táborák a možnost opékání buřtů
17:30 Koncert Ester Kočičkové s kapelou Moody Cat Band 
19:30 Koncert kapely United Heads
21:00 Oficiální ukončení slavnosti

Během dne se můžete těšit na:

  • Zážitková stanoviště pro děti i dospělé
  • Kreativní tvoření
  • Tombolu o hodnotné ceny
  • Skákací hrad  
  • Občerstvení a mnoho dalšího          
Vstupné dobrovolné!
Akce je pořádána na podporu služby rané péče pro rodiny dětí s postižením zraku.
Záštitu nad akcí převzal primátor hlavního města Prahy MUDr. Zdeněk Hřib a radní pro sociální oblast Mgr. Milena Johnová.
Těšíme se na vás. 

Spojte se s jeho světem

18.4.2022

DĚKUJEME ČT!🖥

Česká televize podporuje charitativní projekty dlouhodobě. Ranou péči EDA tentokrát podpořila prostřednictvím spotové kampaně na podporu našich klientských rodin.
Věříme, že nám pomůže se spolufinancováním služby rané péče.
Spot si můžete prohlédnout zde:

https://youtu.be/gXEYlm3UC8A


Novinky na veletrhu

Novinky na veletrhu

8.4.2022

Naše poradkyně se účastnily veletrhu Opta 

Poradkyně rané péče se účastily dvoudenního veletrhu v Brně, kde sbíraly cenné informace především z novinek v oblasti brýlí pro děti. Také si vyslechly zajímavé prezentace, mj. bakalářské práce studentů optometrie brněnské lékařské fakulty, např. na téma jak zvýšit efektivitu pleotické stimulace (kdy se zakryje funkčně lepší oko a posiluje se oko slabší).

Velmi zajímavá byla i prezentace Mgr. Jiřího Koláčného z Optiky Čivice, který je seznámil s tématem hranových a barevných filtrů v oční optice. Kolegyně současně mohly téma filtrů v optice konzultovat i přímo s výrobci z české firmy Konvex z Rovenska pod Troskami, kteří se na veletrhu letos také představili. Zaujala je i aktuální nabídka dětských obrouček italské firmy Look, konkrétně edice pro děti LOOKKINO nebo obroučky polské firmy SCS SUCCES by moonlight a mnohé další.

Jsme velmi rády, že jsme měly možnost veletrh Opta navštívit, konal se po delší, Covidem vynucené přestávce,  jednalo se tedy o příležitost zorientovat se po delší době v novinkách v této oblasti. Za tuto možnost děkujeme Nadačnímu fondu Českého rozhlasu, projektu Světluška.


Velikonoční pracovní listy

9.4.2022

Barevné Velikonoce, to jsou Velikonoce s EDOU!

Naše veselá zvířátka si pro vaše děti připravila jarní úkoly. Z nabídky pracovních listů Velikonoce s EDOU si můžete vybrat oblíbené Omalovánky podle čísel nebo symbolů, úkoly k dokreslování nebo hledání rozdílů v obrázku. Spolu s dětmi můžete vyprat papírová trička a ponožky, vyrobit velikonoční přáníčko.  Pokud nemáte k dispozici tiskárnu a nemůžete si vytisknout pracovní listy, nezoufejte. Mezi inspiracemi, jak se s dětmi zabavit, najdete tipy, jak si nakreslit obrázky podle otisku ruky a jak nakreslit sluníčko a květiny. 

Posviťte si na zvířátka papírovou baterkou! Do stříhání a kreslení se mohou zapojit i sourozenci. Spolu si vyrobí zajímavou hru s baterkou, ozdobí dřevěné kolíčky nebo si vyrobí veselou masku.

Přejeme barevnou jarní zábavu!


E-shop EDA

8.4.2022

E-shop EDA má nový kabát

Ode dneška si můžete vybírat charitativní předměty v e-shopu EDA v nové podobě. Nový e-shop je přehledný, snadno v něm najdete slušivá pruhovaná trička, pevné tašky nejen na nákup, publikace Rosteme hrou - Vývoj a podpora hry dětí s postižením, můžete si zde objednat časopis (K)OUKEJ a mnoho dalšího. Nákupem podporujete činnost EDY. Moc děkujeme.

Při spuštění nového e-shopu děkujeme za spolupráci firmě Shoptet, Mime digital a Petře Jelínkové, specialistce na Digital Marketing, kteří nám pomohli nový eshop spustit. Také děkujeme za podporu firmě Webnode.cz za dosavadní řešení a podporu eshopu.

Prohlédněte si novou podobu e-shopu EDA.

Přihlášky na kurzy

7.2.2022

Přihlaste se na odborný kurz s EDOU!

EDA vypisuje nové termíny akreditovaných kurzů pro rok 2022:

Kurz: Sourozenci dětí s postižením: specifika, potřeby a možnosti jejich podpory
Datum a čas konání: 29. 3., od 9:00 do 16:30
Lektor: Mgr. et Mgr. David Havelka, Ph.D.
Podrobnosti o kurzu najdete zde.

Kurz: Motivační rozhovory
Datum a čas konání: 24. - 25. 5. 2022, 19. - 20. 9. 2022, listopad - termín bude upřesněn v září. Vždy od 9:00 do 16:30 hod.
Lektor: Mgr. Lenka Ottová
Podrobnosti o kurzu najdete zde.

O termínech dalších kurzů vás budeme informovat zde, nebo sledujte náš Facebook.


Pozvánka na výstavu

Pozvánka na výstavu

7.2.2022

Simulátor zrakových vad si můžete vyzkoušet také na výstavě Lidé odvedle

Výstavu Lidé odvedle můžete od 11. 2. do 18. 4. navštívit v Jičíně, vždy od úterý do neděle od 9:00 do 17:00, v Regionálním muzeu a galerii. Vstup na akci je pro veřejnost 10 Kč na osobu, pro školní kolektivy zdarma.

Co na výstavě uvidíte? Vydáte se na poučný výlet, na kterém nahlédnete do světa nevidomých, zaposloucháte se do světa neslyšících a budete mít možnost vyzkoušet si cestovat stejně jako lidé s tělesným handicapem. Mezi vystavovanými exponáty je také tablet s naší aplikací Simulátor zrakových vad. Simulátor pomáhá rodičům, terapeutům a asistentům pochopit, jak vnímá své okolí dítě se zrakovou vadou. Simulátor je také součástí všech našich aplikací EDA PLAY. Více o výstavě najdete zde: https://lideodvedle.cz/vystavy/ 

Výstava "Lidé odvedle - neobvyklý výlet do světa lidí s handicapem" je putovní akce Nadace Sirius. Tuto výstavu jste mohli v minulosti navštívit v Humpolci, Plzni, Mladé Boleslavi a Mělníku a Chomutově.


Ocenění Zlatý banán

27.1.2022

Ocenění Zlatý banán pro EDU

EDA získal první místo v soutěži Zlatý banán, což je ocenění za nejzajímavější příběh držitelů Značky spolehlivosti za rok 2021. První místo EDOvi přinesl příběh paní Kláry Vaňákové. Paní Klára pečuje o dcerku Rozárku se vzácným genetickým onemocněním, a zároveň pomáhá druhým svým časem i finanční podporou. Na video s paní Klárou Vaňákovou, která se už před lety stala pravidelnou dárkyní EDY, se můžete podívat zde.

Více o soutěži Zlatý banán najdete zde.


PF přání

PF přání

Přejeme všem klidný nový rok

Nejen našim klientským rodinám, zaměstnancům a všem specialistům v našem týmu, ale i dárcům, sponzorům, dobrovolníkům a příznivcům naší organizace EDA přejeme klidný rok 2022. Přejeme vám, abyste měli čas se zastavit, potěšit se i z maličkostí, každý den najít příležitost k úsměvu. Přejeme vám po celý nový rok málo shonu a hodně klidu.

Ať máte rok 2022 jako v mechu.


Vánoce s EDOU

1.12.2021

Netradiční adventní kalendář plný úkolů pro děti

Spolu s dětmi se můžete těšit na Vánoce a odpočítávat zbývající dny do Štědrého dne s naším netradičním adventním kalendářem. Podívejte se na Vánoce s EDOU, čekají na vás úkoly na každý den adventu. Můžete dokreslovat, vybarvovat pastelkami, stříhat, tvořit.

Co na vaše děti v kalendáři čeká?

Omalovánky podle čísel a symbolů najdete v políčku Barevné Vánoce, čepice a rukavice najdete v tématu Pleteme, Na jaké písmenko začínají názvy zvířat? V tématu Písmenka najdete kartičky se zvířátky i omalovánky. Podívejte se na úkoly s barevnými obrázky a jejich stíny. Takový typ úkolů najdete dokonce ve dvou variantách: První políčko kalendáře - 24 obrázků zvířátek, Silvestr - hra s kartičkami. Vyrobte papírové krmítko nebo Dárkovou tašku.

Užijte si předvánoční čas se zvířátky a úkoly od EDY!


Koncert zrušen

Koncert zrušen

26.11.2021

Koncert v Jazz Docku zrušen

Drazí přátelé EDY,

s velkou lítostí vám musím sdělit, že letošní benefiční koncert “S brejlema nebo bez brejlí” v pražském Jazz Dock se konat nebude.

Toto rozhodnutí bylo pro mě jedno z nejtěžších vůbec. Přípravy na tento večer trvaly měsíce, stály hodiny a hodiny práce mých kolegyň, ale také účinkujících a dalších dobrovolníků. Do poslední chvíle jsme proto doufali, že tento rok to po loňské vynucené pauze vyjde. Bohužel je epidemická situace opět natolik vážná, že se musíme v zájmu ochrany zdraví nás všech koncertování vzdát. V situaci, kdy se nemocnice opět plní a počty nakažených lámou rekordy, by nebylo zodpovědné pořádat hromadnou akci, navíc v uzavřeném prostoru.

S vystoupením počítali také naši účinkující, kteří si udělali prostor v nabitém programu a chtěli přispět dobré věci. Děkujeme proto i zde veřejně skupinám HM a United Heads, zpěvačce a klavíristce Ráchel Skleničkové a kapele Moody Cat Band s Ester Kočičkou, která měla prvním prosincovým večerem v Jazz Docku provázet. Mnohokrát vám všem děkuji a věřím, že si společnou hudební akci užijeme v příznivější době.

Ze srdce také děkuji všem, kteří si zakoupili vstupenky a chtěli tak podpořit službu rané péče, kterou EDA poskytuje nejmenším dětem s postižením zraku a jejich rodinám. Peníze za zakoupené vstupenky vám samozřejmě vrátíme v plné výši. Budeme ale moc vděční, pokud se nás rozhodnete podpořit jinak. Například finančním darem, díky kterému si letos ještě můžete snížit daňový základ až o 30 %, či nákupem našich předmětů v EDÍM e-shopu www.eshop.eda.cz, kde jistě najdete ty pravé a originální dárky pod vánoční stromeček.

Pevně věřím, že tato koronavirová vlna je poslední, která nám takto významně zasáhla do života a příští rok se už opravdu budeme moci sejít a oslavit tuto skutečnost kvalitní živou hudbou v klubu nad Vltavou nebo třeba na naší zahradě na Chodově.

S přátelskými pozdravy a díky za pochopení. Především pevné zdraví vám všem.

Petra Mžourková

Ředitelka EDA cz, z. ú.

Nový ceník SPC EDA

Nový ceník SPC EDA

7.10.2021

Všechny klienty Speciálně pedagogického centra EDA bychom rádi informovali, že od 1.10. 2021 došlo ke změně cen u nadstandardních činností SPC.  Více naleznete v novém ceníku na našich stránkách.


Přijďte na kurz!

Nabízíme zajímavé kurzy s akreditací MPSV

Kurz: Sourozenci dětí s postižením: specifika, potřeby a možnosti jejich podpory
Datum a čas konání: 26. 11. 2021, 9:00 - 16:30 (8 hodin)
Lektor: Mgr. et Mgr. David Havelka, Ph.D.
Více informací najdete zde.

Kurz: Prevence smyslové deprivace u dětí s poruchami zrakového vnímání

Datum a čas konání: 29. 11. 2021, 9:00 - 16:30 (8 hodin)
Lektor: PaedDr. Markéta Skalická
Více informací najdete zde.

Kurz: Cílená zpětná vazba jako nástroj
Datum a čas konání: V současné době není vypsán termín kurzu
Lektor: Mgr. Eva Reitmayerová, Mgr. Andrea Nondková
Více informací najdete zde.


Kurz: Motivační rozhovory
Datum a čas konání: termíny kurzu budou vypsány na začátku listopadu
Lektor: Mgr. Lenka Ottová
Více informací najdete zde.

Leták s nabídkou vzdělávacích kurzů je ke stažení zde:


Ke stažení


Zapište si do diáře!

1.10.2021

Všichni v EDOVI doufáme, že se s vámi letos uvidíme na dalším ze série benefičních koncertů S brejlema nebo bez brejlí.

Kdy: 1. 12. 2021 od 19 hodin
Kde: Jazz Dock,  Janáčkovo nábřeží 2, Praha 5 - Smíchov
Kdo:  Ráchel Skleničková a skupiny Hm, United Heads a Moody Cat Band s Ester Kočičkovou, která bude zároveň večerem provázet

Těšíme se na viděnou v klubu nad Vltavou!

Odborné setkání v Centru Filipovka

Odborné setkání v Centru Filipovka

21.9.2021

Ve čtvrtek 23.9. proběhne v prostorách Centra Filipovka dlouho plánovaná akce Rehabilitační pomůcky pro děti s postižením.

Pomůcky pro děti s postižením představí firmy: MEDICCO, HELP CENTRUM, MEDESA CARE, REHA 2015, MEYRA ČR, CANOCAR

Přijďte se podívat! Podrobný program naleznete zde.

EDA  je opět držitelem Značky spolehlivosti!

EDA  je opět držitelem Značky spolehlivosti!

9.9.2021

EDA se již po třetí stal držitelem označení PROVĚŘENÁ VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÁ ORGANIZACE.

Značku spolehlivosti uděluje Asociace veřejně prospěšných organizací ČR na základě rozhodnutí rady složené z nezávislých odborníků.

Značka poskytuje dárcům informace o tom, že její držitel hospodaří se svěřenými prostředky transparentně a adekvátně je využívá na plnění svých veřejně prospěšných činností a služeb.

EDA je na Značku spolehlivosti patřičně hrdý!


Hurá do školy!

1.9.2021

Přejeme všem dětem, aby ve škole potkaly ty nejlepší kamarády a rodičům přejeme klidný začátek školního roku.

Příprava do školy nemusí být nuda. Vezměte si na pomoc naše zvířátka a procvičujte písmenka a čísla:

Procvičte si písmenka. Najděte všechna zvířátka začínající na P. Která začínají na K? Kartičky se zvířátky najdete zde.

Máte jen černobílou tiskárnu? Nevadí! Naše omalovánky si můžete vytisknout i černobíle. Vezměte si na pomoc pastelky a procvičte si čísla. Vybarvování obrázků podle čísel najdete v sadě pracovních listů Les a dvorek a v sérii Omalovánky. Povídejte si s dětmi o tom, kterou barvu mají nejraději, a kterou máte nejraději vy.

Procvičtuje po sobě jdoucí čísla: Spojte čísla a zjistěte, co se skrývá v obrázku. K nácviku grafomotoriky se hodí také pracovní listy na téma Dokreslujeme.Nový termín odborného setkání

Nový termín odborného setkání

28.7.2021

Máme nový termín akce Rehabilitační pomůcky pro děti s postižením

Setkání proběhne 23.9.2021 od 9 do 16 hodin v objektu Hornomlýnská, o.p.s. + prostorách EDA cz, z.ú., Filipova 2013/1, 148 00 Praha 4 - Chodov

Pomůcky pro děti s postižením představí firmy:

MEDICCO, HELP CENTRUM, MEDESA CARE, REHA 2015, MEYRA ČR, CANOCAR

Další informace o programu a přihlášku na akci najdete v přiloženém letáku.

Ke stažení


Webináře

Webináře

15.7.2021

Webináře pro rodiče: Sledujte pohodlně z domova, dostupné na Youtube kanálu EDY

Pro rodiče, ale i další pečující, jsme připravili sérii webinářů, kterých jste se mohli účastnit online. Pro všechny, kdo nestihli termín vysílání webinářů, máme dostupné záznamy webinářů na Youtube kanálu EDY:

Téma: AAK (Augmentativní a alternativní komunikace) u dětí se zrakovým postižením
Webinář proběhl 28. 6. 2021 pod vedením Mgr. Anety Bučkové, Mgr. Kláry Janečkové a Mgr. Magdalény Kostelecké, poradkyň rané péče z EDY
Záznam sledujte zde

Téma: Pomoz mi, abych to dokázal sám. Montessori inspirace pro každodenní život.

Webinář proběhl 20. 5. 2021 pod vedením Mgr. Heleny Janoušové, poradkyně rané péče z EDY
Záznam sledujte zde

Téma: Tablet pro rodiče a děti
Webinář proběhl 28. 4. 2021 pod vedením Mgr. Magdalény Kostelecké a Mgr. Lucie Magerové, poradkyň rané péče z EDY
Záznam sledujte zde


Projekt byl realizován za podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Za podporu děkujeme.

Pokud byste nám chtěli poslat nápady a inspirace pro budoucí online webináře, napište nám na info@eda.cz


Ahoj, prázdniny!

30.6.2021

Hurá za letním dobrodružstvím!

Přejeme všem dětem léto plné her a zábavy, ať jim nad hlavami svítí slunce a ať prožijí ta nejúžasnější prázdninová dobrodružství. 

A máme také tip pro rodiče na využití našich pracovních listů: S sebou na deku do parku nebo na koupaliště můžete vzít kartičky se zvířátky a spolu s dětmi přiřazovat obrázek a stín zvířátka. Pokud budete trávit léto na chatě v lese nebo na chalupě, určitě se budou hodit inspirace Hrajeme si venku nebo pracovní listy Les a dvorek. Když nebude počasí přát a bude pošmourno, můžete si vybarvit den s Omalovánkami. Chystáte se na návštěvu k babičce a dědovi? Spolu s dětmi vyrobte dárkovou taštičku, vložte do ní malý dárek nebo vzkaz a darujte ji tomu, koho máte rádi.

Přejeme rozesmáté léto všem rodinám!EDA PLAY ELIS zdarma: 31. 5. - 2. 6.

Oslavme spolu Mezinárodní den dětí: Aplikace EDA PLAY ELIS dostupná zdarma!

Moc všem dětem přejeme, aby Mezinárodní den dětí prožily jako den plný zábavy a her. Zapojte Elišku do hry: Pokud pro rozvoj dovedností dítěte používáte iPad, můžete si ve dnech 31. 5. - 2. 6. 2021 stáhnout aplikaci EDA PLAY ELIS zdarma. Ve hře děti spolu s holčičkou Eliškou objeví, co se skrývá za dveřmi, pomohou kamarádovi vyčistit brýle, dědovi oholit vousy, vyperou prádlo nebo upečou dort. Více informací najdete zde.

Pokud pro rozvoj dovedností dětí používáte tablet s platformou Android, můžete využít hry EDA PLAY TOM nebo EDA PLAY TOBY, které jsou zdarma celoročně.

Vyberte si ze zábavných pracovních listů: Pokud chcete do hry dětí zapojit spíše pracovní listy, využít můžete Omalovánky, oblíbelné pracovní listy na téma Dokreslujeme, nebo Les a dvorekZajímavé tipy najdete také na stránce Hrajeme si venku.


Webinář "Tablet pro rodiče a děti"

Webinář "Tablet pro rodiče a děti"

14.5.2021

Webinář o tom, jak bezpečně nastavit tablet pro celou rodinu

Naše poradkyně se technologií nebojí! Koncem dubna uspořádaly webinář s názvem Tablet pro rodiče a děti. Naši klienti tak měli možnost dozvědět se o způsobech jak vybrat a následně nastavit tablet tak, aby ho komplexně a bezpečně využívala celá rodina.

Další webináře nejen o technologiích budou brzy následovat! Pro více informací sledujte naše sociální sítě: Facebook a Instagram.


Podpořte EDU dárcovskou SMS

Podpořte EDU dárcovskou SMS

26.4.2021

Spojte se s jeho světem - spot na podporu naší organizace EDA právě běží ve vysílání České televize

Právě v těchto dnech můžete zhlédnout ve vysílání České televize spot "Spojte se s jeho světem". EDU můžete jednoduše podpořit i vy zasláním dárcovské SMS. Můžete si vybrat jednorázovou podporu nebo nastavit trvalou DMS s částkou, kterou nás budete podporovat pravidelně, každý měsíc. Za jakoukoli formu podpory děkujeme.

JAK POSLAT TRVALOU DÁRCOVSKOU SMS?

Částka, kterou budete EDU podporovat, je vždy na konci tvaru SMS. Vyberte si, jakou čátkou nás budete pravidelně podporovat. Odešlete SMS zprávu ve tvaru: 

DMSmezeraTRVmezeraEDAmezera30
DMSmezeraTRVmezeraEDAmezera60
DMSmezeraTRVmezeraEDAmezera90  
na telefonní číslo 87 777


Více o dárcovských SMS na podporu EDY najdete zde.

Více o dalších formách podpory najdete zde.


Úkoly a hry pro děti

Úkoly a hry pro děti

25.3.2021

Velikonoce s EDOU: Zábava na 9 dní velikonočních svátků

Naše poradkyně rané péče chtějí zpříjemnit rodinám dlouhé období plné nejrůznějších omezení, a proto připravily sadu pracovních listů Velikonoce s EDOU. Celých 9 dní velikonočních svátků se můžete spolu s dětmi zabavit společným tvořením a malováním, vystřihováním a lepením. Pracovní listy a tipy na úkoly s dětmi najdete tady: https://eda.cz/velikonoce-s-edou Pokud nemáte doma tiskárnu a pracovní listy určené k tisku nevyužijete, nezoufejte. Mezi tipy na zábavné tvoření najdete kreslení podle otisku ruky  

Jaro už nás vítá s otevřenou náručí a my přejeme všem rodinám a dětem, aby i oni přivítali jaro s úsměvem, dobrou náladou a velikonoční svátky si zpestřili společným tvořením. Váš EDA.


Aplikace pro trénink zraku a jemné motoriky

15.2.2021

Rodina aplikací EDA PLAY se rozrostla: Zahrajte si EDA PLAY TOM

Určitě jste už spolu s dětmi objevili naše hry EDA PLAY ELIS, PAULI nebo TOBY. Nyní si můžete zahrát také EDA PLAY TOM, novou aplikaci si stáhnete zdarma do iPadů i do tabletů s platformou Android.

V aplikaci EDA PLAY TOM děti objevují zvířátka na dvorku a v lese. Jednoduchým dotykem na obrazovku tabletu nakrmí koně, učešou mu hřívu, očistí prasátko, uspí kozu nebo naopak probudí hlemýždě. Aplikace je opět na černém pozadí, s obrázky výrazných barev a tvarů, děj se srozumitelný, ale atraktivní. Hra je připravená za supervize našich specialistek na zrakovou stimulaci a ranou péči. Hru na tabletu můžete rozšířit i o pracovní listy. Vyberete si omalovánky se sovou nebo raději přiřazování barevných obrázků zvířat a jejich stínů?

Objevte více o nové hře EDA PLAY TOM: https://www.edaplay.cz/eda-play-tom

Projekt je realizován za podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, Nadace ČEZ a firmy Dow. Za podporu moc děkujeme! Jsme rádi, že jsme s vaší podporou mohli dětem přinést nová zvířátka a nové úkoly pro zábavné procvičování zrakových dovedností a jemné motoriky, a zároveň jsme mohli navázat na naše dlouholeté aktivity spojené s vývojem aplikací připravených na míru dětem se zrakovým a kombinovaným postižením.


Daňové zvýhodnění dárců

Daňové zvýhodnění dárců

14.2.2021

S radostí můžeme konečně oznámit, že ve sbírce zákonů vyšla novela zákona o dani z příjmu. Ta umožňuje dárcům/podporovatelům neziskových organizací snížit jejich daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu za zdaňovací období 2020 a 2021.

Toto platí i pro dárce - zaměstnance!

Více informací získáte v článku https://www.avpo.cz/darcovska-novela-byla-zverejnena-ve.../ na webu AVPO ČR - Asociace veřejně prospěšných organizací ČR nebo v přiložené brožuře. 

Ke stažení


Potvrzení o daru EDA - rok 2020

Potvrzení o daru EDA - rok 2020

26.1.2021

Pokud jste EDOvi poskytli dar na podporu činnosti v roce 2020 a přejete si potvrzení o daru, prosím vyplňte tento formulář: https://forms.gle/9A3jhsBU2rK1dEJu6 

Velmi nám to pomůže. Srdečně děkujeme za podporu! 

Ocenění pro EDU

Ocenění pro EDU

14.1.2021

Cena za návrat do života

EDA získal Cenu za návrat do života od České společnosti pro jakost. Online si tuto cenu převzala Petra Mžourková, ředitelka EDY: "Příběhů návratů do života zažil EDA za 30 let existence mnoho. Nejvýraznější jsou asi u klientů nevidomých, kdy mnozí z nich jsou úspěšní hudebníci, kteří vystudovali hudební konzervatoř. Ze všech těchto úspěchů máme v EDOVI velkou radost. Radujeme se ale i z návratů do běžného života u rodin, kde rodiče závažnou situaci zvládnou, zůstanou spolu, vychovávají kromě dítěte s postižením i sourozence, chodí do práce a mají čas i na další aktivity, do kterých zapojují i dítě s postižením – lyžování, surfování, lezení po skalách, plavání, cestování a další. Bez naší podpory a možností, které máme my a které nabízí i společnost, jako např. možnost inkluze nebo nabídka vhodných sociálních služeb – odlehčovací a asistenční služby, by zřejmě mnoho rodin stálo u rozhodnutí, stejně jako před rokem 1990, dát své dítě do ústavního zařízení, čímž by jeho návrat do života byl velmi ztížen."

Záznam z předávání cen můžete sledovat zde, EDA si přebírá ocenění v čase od 1:04 záznamu.


České osobnosti podporují EDU!

Koronavirová krize nás všechny zasáhla. Nečekaně, s velkou silou a poměrně na dlouhou dobu. Ze dne na den jsme museli přestat dělat to, co umíme a vymyslet způsob, jak rodinám pomáhat na dálku. A coby nezisková organizace jsme také museli začít přemýšlet o tom, jak novou situaci ustát po finanční stránce.

Jsme moc rádi, že máme kolem sebe osobnosti, které mají pro naše těžkosti pochopení. Podporují nás, pomáhají nám a jsou ochotné věnovat nám i v této době kousek svého času. 

Ve videu jsou k vidění herečka a naše patronka Jana Plodková, její kolegové Michal Isteník a Marek Daniel. Dále zpěvák skupiny Jelen Jindra Polák nebo zpěvačka a naše patronka Juwana Jenkins, připojila se i naše nová patronka a volejbalistka Laura Holubcová nebo slampoetrista Anatol Svahilec. 

Největší dík ale patří maminkám a rodinám, se kterými jsme v každodenním kontaktu. Díky Vám je tato naše práce tak skvělá.