EDA PLAY

Aplikace pro trénink zraku a jemné motoriky.


Pomocníci pro rozvoj zraku a jemné motoriky

Aplikace EDA PLAY, EDA PLAY TOBY, EDA PLAY PAULI a EDA PLAY ELIS byly vyvinuty ve spolupráci s našimi odborníky na stimulaci zraku a ranou péči tak, aby pomáhaly dětem rozvíjet zrakové dovednosti a dovednosti jemné motoriky. Novinky v pracovních listech:


O rodině aplikací EDA PLAY


Pro děti

Aplikace mohou používat jako tréninkovou pomůcku děti se zrakovými vadami nebo kombinovaným postižením, ale také další děti v předškolním věku.

Připraveno s odborníky

Aplikace jsou připraveny pod dohledem odborníků na stimulaci zraku tak, aby úkoly procvičovaly zrakové dovednosti a dovednosti jemné motoriky. Hry jsou atraktivní a upoutají pozornost dítěte.

Obrázky

Obrázky v aplikaci jsou přizpůsobeny dětem se zrakovými vadami - jsou dostatečně veliké, jednoduchých tvarů a na černém kontrastním pozadí.

EDA PLAY TOBY

SLEDOVÁNÍ DĚJE, 

JEDNODUCHÝ DOTYK

Aplikace EDA PLAY TOBY má čtyři části. První fáze "sleduj, co se děje" je vhodná pro nejmenší děti. Druhá, třetí a čtvrtá část aplikace "dotkni se a něco se stane", "dotkni se a zjisti, co se skrývá ve tmě" a "dotkni se a zjisti, co se skrývá v krabici" obsahují úkoly, které pomáhají dětem s rozvojem zrakového vnímání a dovedností jemné motoriky.  Hra je jednoduchá, zvládnou ji i děti s různou úrovní psychomotorického vývoje. Zjistěte více o aplikaci EDA PLAY TOBY na webu edaplay.cz


EDA PLAY PAULI

PŘÍBĚH JEDNOHO DNE, 

JEDNODUCHÝ DOTYK NA OBRAZOVKU

V aplikaci EDA PLAY PAULI prožijeme den s holčičkou. Děj je natolik zajímavý, že i děti s těžkým omezením hybnosti rukou se snaží do hry zapojit. Hráč posunuje děj jednoduchými dotyky. Nejdříve probudíme Pauli, učešeme ji, pomůžeme jí obléknout se a pak uvaříme kaši k snídani. Potom se vydáme k babičce. Aplikaci mohou hrát děti v období, kdy začínají vnímat posloupnost děje a rozumí jednodušším příběhům. Zjistěte více o aplikaci EDA PLAY PAULI na webu edaplay.cz


EDA PLAY ELIS

PŘEKVAPENÍ ZA DVEŘMI, 

JEDNODUCHÝ DOTYK NA OBRAZOVKU

Hra je připravena na míru dětem s CVI - centrálním postižením zraku - a kombinovaným postižením. Mohou ji využít děti i s jiným zrakovým postižením pro trénink zrakových dovedností a dovedností jemné motoriky. V aplikaci EDA PLAY ELIS děti jednoduchým dotykem na obrazovku objevují, co se skrývá za dveřmi. Hra se skládá z kratších sérií úkolů, které jsou odděleny právě dveřmi. Zjistěte více o aplikaci EDA PLAY ELIS na webu edaplay.cz


EDA PLAY

4 ÚROVNĚ OBTÍŽNOSTI ÚKOLŮ 

4 ÚROVNĚ VZHLEDU OBRÁZKŮ

Aplikace EDA PLAY umožňuje nastavit 4 úrovně zobrazovaných ilustrací a také nabízí 4 úrovně obtížností úkolů. Ke splnění těch nejjednodušších stačí dotyk na libovolném místě displeje. Nejnáročnější úkoly procvičují dokreslování nebo spojování na základě podobnosti. Zjistit více o aplikaci EDA PLAY na webu edaplay.cz

Hru EDA PLAY jste v minulosti neměli a budete ji do iPadu instalovat poprvé? Hru najdete v iTunes App Store pod heslem EDA PLAY, aplikace stojí 129 Kč. Nákupem podporujete činnost naší neziskové organizace EDA.

Hru EDA PLAY jste v minulosti v iPadu měli instalovanou, ale po aktualizaci operačního systému na iOS 11, nebo iOS 12 přestala tato aplikace fungovat? Pokud jste již měli tuto aplikaci v iPadu nainstalovanou, pouze potřebujete novou verzi, stačí aplikaci najít v iTunes App Store a stáhnout ji. Aktualizace staré hry je vám v takovém případě dostupná zdarma, pouze si aplikaci obnovíte v iPadu. 

Používáte k sledování dovedností dítěte záznamy v sekci Dovednosti? Bohužel, po aktualizaci aplikace EDA PLAY nebudou zachovány vaše předchozí záznamy v sekci Dovednosti. Pokud chcete záznamy uchovat, uložte si alespoň snímky obrazovek (stiskněte obě hlavní tlačítka iPadu najednou, uložte si otisky obrazovek ze sekce Dovednosti do složky Fotky v iPadu, teprve pak instalujte novou verzi. Jak na snímek obrazovky: stiskněte ve stejnou chvíli horní tlačítko iPadu a kulaté tlačítko iPadu.)


Přejeme rodičům i dětem hodně zábavy s aplikací EDA PLAY, v případě jakýchkoliv dotazů nám napište na info@edaplay.cz.


Prohlédněte si animované upoutávky k aplikacímPodívejte se na videa natočená s rodiči a odborníky 


Načerpejte inspiraci, jak pomoci dětem poznávat svět

Využijte obrázky z našich aplikací a svůj vlastní komentář k tomu, abyste dětem pomohli lépe poznávat svět a podpořili rozvíjení zrakových dovedností a jemné motoriky. Z webu www.edaplay.cz, si stáhněte pracovní listy v PDF (můžete zvolit formát A4 nebo A3), vytiskněte je a procvičujte s dětmi vytváření zrakových představ a motoriku i mimo tablet. Vybrat si můžete z několika variant omalovánek, pomáhat zvířátkům najít cestičku v bludišti, spojovat shodné obrázky a vystřihovat postavičky z papíru.


OMALOVÁNKY KŮŇ - ČERNÉ POZADÍ  Kůň má žlutou hřívu, ocas a kopyta, dítě vybarví červené tělo. Po dokončení omalovánky si obrázek spolu s dítětem prohlédněte a popište, jak se v obrázku střídají barvy.

OMALOVÁNKY KŮŇ - ČERNÉ POZADÍ

Kůň má žlutou hřívu, ocas a kopyta, dítě vybarví červené tělo. Po dokončení omalovánky si obrázek spolu s dítětem prohlédněte a popište, jak se v obrázku střídají barvy.

OMALOVÁNKY ŽABKA - ZVÝRAZNĚNO ČERNOU KONTUROU, BÍLÉ POZADÍ  Žába je zvýrazněna černou konturou, bílé pozadí můžete využít k dokreslení rybníka nebo kamarádů žabky. Snažte se při vybarvování žabky nepřetáhnout, alespoň ne přes černou konturu.

OMALOVÁNKY ŽABKA - ZVÝRAZNĚNO ČERNOU KONTUROU, BÍLÉ POZADÍ

Žába je zvýrazněna černou konturou, bílé pozadí můžete využít k dokreslení rybníka nebo kamarádů žabky. Snažte se při vybarvování žabky nepřetáhnout, alespoň ne přes černou konturu.


OMALOVÁNKY PRASÁTKO - BÍLÉ POZADÍ, BEZ ČERNÉ KONTURY  Obrázek je vykreslen pouze barevnou konturou, bez černé, která by ilustraci pomohla zvýraznit. Bílé pozadí opět můžete využít k dokreslení zajímavého prostředí, nakreslete zem, oblohu, nebo to, co prasátko může jíst k obědu.

OMALOVÁNKY PRASÁTKO - BÍLÉ POZADÍ, BEZ ČERNÉ KONTURY

Obrázek je vykreslen pouze barevnou konturou, bez černé, která by ilustraci pomohla zvýraznit. Bílé pozadí opět můžete využít k dokreslení zajímavého prostředí, nakreslete zem, oblohu, nebo to, co prasátko může jíst k obědu.


BLUDIŠTĚ KOČKA A KOČKA - ČERNÉ POZADÍ  Pomozte oranžové kočce dostat se k modré kočce. Černé pozadí pomáhá zvýraznit dráhu, po které se oranžová kočka vydá. Než začnete úkol plnit, plochu si prohlédněte. Oranžová kočka se diví, modrá kočka se směje - dokážete v obrázku najít takový drobný detail?

BLUDIŠTĚ KOČKA A KOČKA - ČERNÉ POZADÍ

Pomozte oranžové kočce dostat se k modré kočce. Černé pozadí pomáhá zvýraznit dráhu, po které se oranžová kočka vydá. Než začnete úkol plnit, plochu si prohlédněte. Oranžová kočka se diví, modrá kočka se směje - dokážete v obrázku najít takový drobný detail?


Prozkoumejte vychytávky v aplikacích z rodiny EDA PLAY

SIMULÁTOR ZRAKOVÝCH VAD

Každá aplikace obsahuje Simulátor zrakových vad. Jak se do simulátoru dostanete: Na herní ploše držte několik vteřin symbol panáčka v pravém dolním rohu. V Hlavním menu pak zvolte tlačítko Info, pak stačí jednoduše kliknout na Simulátor zrakových vad.

SEKCE DOVEDNOSTI

Ve všech aplikacích můžete využít sekci Dovednosti. Po první instalaci aplikace je sledování dovedností vypnuto. Rodič nebo terapeut se sám rozhodne, zda chce sledovat práci dítěte. Záznamy z této sekce nejsou ukládány ani odesílány mimo iPad.

vyzkoušejte bílý rámeček

V Nastavení všech aplikací můžete zapnout bílý rámeček, který zvýrazní pracovní plochu při hraní aplikací z rodiny EDA PLAY. Dítěti tak pomáháme vidět ohraničení plochy, na kterou se má dotýkat nebo kterou sleduje.

Kam pro další informace?

Aplikace mají svůj vlastní web www.edaplay.cz, kde se dozvíte další podrobnosti k jednotlivým aplikacím. Hry jsou v češtině i angličtině, a tak dělají radost i dětem v zahraničí.

Dotazy k aplikacím můžete posílat prostřednictvím webového formuláře nebo e-mailem na info@edaplay.cz.