Edův svět duben 2017 - Běžel tudy zajíček

Bílou ušatou slečnu vymyslel a namaloval holandský ilustrátor Dick Bruna. Ve své domovině je známá jako Nijntje, pod jménem Miffy si ji ale oblíbily děti po celém světě: její příběhy jsou veselé a univerzálně srozumitelné, výtvarné provedení –  jednoduchá pevná linka, vybraná barevná škála a grafické zobrazení dětského světa - je pro malé děti ideální. Miffy si zkrátka nespletete s žádnou další holčičkou. A kde všude se s ní a jejími kamarády můžete potkat?

Úplně první příhody zažívala Miffy v příbězích, které Dick Bruna vyprávěl svému malému synkovi. Tyto příběhy se postupně dostaly do knížek, určených čtenářům od nejútlejšího věku - řada z nich má podobu leporela s různými okénky a výřezy, které zaměstnají nejen oči a fantazii dětí, ale i jejich prstíky. S Miffy mohou děti počítat, seznamovat se s barvami nebo se zvířátky v ZOO, slavit narozeniny nebo třeba zahradničit. Od roku 1955 vytvořil Dick Bruna více než 100 knížek o Miffy a jejích kamarádech - u nás je vydává nakladatelství Baobab.

Dick Bruna letos v únoru navždy opustil Miffy i všechny své čtenáře, díky dokumentárním záznamům se ale můžeme i dnes podívat, jak práce na dobrodružstvích zaječí holčičky vypadala.Pokud si vaše děti oblíbily knížky o Miffy, určitě je potěší i hra „Miffy: hide & seek“ od firmy Piatnik. Hra na  schovávanou je jednou z prvních her,  kterou s malými dětmi hrajeme - vykukujeme na ně zpoza postýlky, schováváme se pod dekou a necháváme se “najít”, nebo naopak usilovně předstíráme, že za závěsem nevidíme žádné podezřelé obrysy a hledáme a hledáme… 

Kdyby vás hra na schovávanou přece jen někdy omrzela, zatněte zuby a vytrvejte - vedle toho, že si děti pátráním po vás procvičují postřeh a logické myšlení, je pro ty nejmenší velmi důležité vyzkoušet si, že blízká osoba jim může na chvilku zmizet z očí, ale pak se zase objeví. Ve hře “Hide & seek“ se navíc  nemusíte schovávat vy - stačí, když někam ukryjete figurku zaječí holčičky. Miffy volá na dítě tak dlouho, dokud ji nenajde. Hra má nastavitelné tři stupně obtížnosti a tak si ji mohou užít děti od 6 měsíců až do 4 let.


Možná už jste si stihli spočítat, kolikáté narozeniny Miffy letos slaví. Za těch víc než 60 let, co je na světě, se stala legendou. V Utrechtu, rodišti Dicka Bruny, má Miffy vlastní muzeum, je po ní pojmenované náměstí, na ušáka v šatečkách tam narazíte doslova na každém kroku, svítí na vás i ze semaforu.

S Miffy se mohou děti setkat v kresleném seriálu i v celovečerním filmu a samozřejmě má Miffy i svoji webovou stránku, na které mohou děti sledovat krátká videa, vymalovávat obrázky Dicka Bruny, poslouchat písničky a zahrát si různé hry - jen s angličtinou jim možná budete muset zpočátku trochu pomoct.

EDA vám přeje krásné Velikonoce!