Edův svět říjen 2017 - Čteme nejen očima

Knížky, které vám dnes představíme, pomáhají dětem zlepšovat tzv. koordinaci ruka-oko, odborně řečeno vizuomotoriku. Cesta od prvních pokusů miminka dosáhnout na chrastítko zavěšené nad postýlkou k více či méně krasopisně napsanému diktátu je dlouhá a složitá. Dítko mnohokrát sáhne vedle, než se mu podaří vytouženou hračku uchopit, o něco později bude trénovat trpělivost rodičů opakovaným odhazováním podávaného předmětu. Musí nakreslit desítky hlavonožců, vybarvit moře omalovánek, postavit nespočet věží z kostek, modelovat, navlékat korálky, skládat puzzle... Může také číst vhodnou literaturu, takovou, která zaměstná nejen oči, ale i neposedné prsty.

Objevujeme svět! je název série dětských knížek z nakladatelství Svojtka & Co. Jsou vhodné pro čtenáře od 1 roku. Leporela mají pevné stránky, obohacené o různé posuvné a otočné prvky - malí objevitelé mohou jedním prstem ovládat lopatu bagru, prodloužit hasičům žebřík, převlékat knižního kamaráda nebo s ním hrát na schovávanou. Jednotlivé knížky jsou tematicky zaměřené, děti se s jejich pomocí seznamují s barvami, čísly, částmi lidského těla, domácími i divokými zvířátky, s tím, jak to vypadá ve školce nebo třeba na stavbě. Další řada knížek pro nejmenší má uživatelský návod už na obálce: Tlač, táhni, posouvej! Děti zjišťují, “Jak to žije” - na farmě a na zahradě, v ZOO, v dětském pokoji, na letišti nebo třeba v kadeřnictví. Vedle procvičování jemné motoriky si trénují také postřeh, na každé stránce jednotlivých leporel se skrývá malá včelka, kterou mají děti za úkol najít - a není to vždy snadné!

Ke knihám, které zaměstnají hned několik smyslů, patří i série Minipohádky.  Klasické pohádky z celého světa přicházejí k malým čtenářům v atraktivní podobě - příběh je zjednodušený do několika veršů, pevné stránky s pohyblivými prvky umožní dětem zažívat zázraky, o kterých pohádky vypráví: Popelka se doslova jedním tahem promění ze služtičky v krásnou princeznu, zlá královna v zrcadle spatří dívku, která je v zemi nejkrásnější, hodná babička se rázem promění v strašlivého vlka.


Minipohádky

Minipohádky

Madlenka a brejličky

Madlenka a brejličky


Poslední knížka, kterou bychom vám rádi doporučili, souvisí se zaměřením našeho pracoviště - jmenuje se Madlenka a brejličky.

Madlenka je malá copatá holčička, kterou baví běhat po louce, plavat v moři, skotačit v loužích nebo stavět sněhuláky. Jednoho dne ji překvapí, že nevidí dobře to, co vždycky viděla - s maminkou se tedy vydají k oční lékařce. Madlenka absolvuje vyšetření, dostane předpis na brýle a za krátký čas uvidí věci kolem sebe jasně jako dřív. Knížku její autorky věnovaly všem dětem, které se na svět dívají přes kouzelná sklíčka, Madlenčino dobrodružství s brejličkami bude ale užitečné především dětem, které se na první oční vyšetření teprve chystají.

Rozhovor s autorkou knížky Lenkou Zemanovou a ilustrátorkou Michaelou Bergmannovou  jsme přinesli ve Zpravodaji číslo 14 v roce 2014, je k dispozici ke stažení na našich stránkách.

Čeká návštěva očního lékaře i vaše dítě? Naše organizace vydala několik brožurek, které vám pomohou dítěti vysvětlit, co je čeká a formou hry je připravit na zákroky, které sice nejsou bolestivé, ale v nepřipraveném pacientovi mohou vyvolávat úzkost. Dozvíte se také, jak vybrat ty správné brýlové obruby nebo zvyknout dítě na používání okluzoru. 

Brožury ke stažení.