Edův svět květen 2018 - Jak se dnes cítíte?

Stavenice LEGO mají rády asi všechny děti. Stavění z Lega rozvíjí jejich fantazii a procvičuje jemnou motoriku, barevné kostičky jim ale také mohou pomoci vyznat se ve složitém světě lidských emocí a lépe porozumět sobě i druhým. Souprava LEGO DUPLO Education - Vyjádři emoce zve předškoláky ke zkoumání toho, jak se lidé cítí a jak prožívají různé události. Nejdůležitější součástí sady jsou kostičky ve tvaru obličeje s namalovaným výrazem. Děti si mohou vytvořit postavičku, která vypadá jako ony – je malá nebo vysoká, má stejnou barvu vlasů jako ony, oblečení v podobných barvách a má i stejnou náladu. Můžeme si s nimi povídat o tom, proč má jejich postavička právě tenhle výraz obličeje a jestli podle figurky s určitým výrazem poznají, jak se asi cítí jejich kamarád. Do hry můžeme zapojit zrcadlo – děti pak zkoušejí napodobit výraz na kostičce. „Jak se asi tenhle panáček cítí?“ „Má z něčeho radost? Z čeho?“ „Čeho se tato postavička bojí?“ Děti si hravou formou procvičují rozpoznávání výrazu obličeje a emocí, učí se jednotlivé emoce pojmenovat, učí se chápat rozdíly mezi sebou a druhými. Můžeme také vytvořit postavičku a vymyslet její příběh – podle toho, co postava prožívá, se mění výraz její tváře. Součástí sady jsou karty s nápady, jak stavebnici používat, spoustu zajímavých tipů jak si hrát najdete i na internetu.

Stavebnice Vyjádři emoce je určena dětem od tří let, pro ty mladší je k dispozici menší sada, nazvaná Moje první pocity. I tady mohou děti hádat, jak se panáček asi cítí, když mu praskne balónek, nebo naopak když dostane zmrzlinu. O smutnou nebo unavenou postavičku se pak mohou postarat. Samozřejmě i tady je velmi důležité, aby děti měly u sebe někoho, s kým budou příběhy plastových panáčků sdílet a kdo jim potvrdí, že panáčkovo emoční rozpoložení "přečetly" správně.S kostičkami LEGO DUPLO se toho dá podniknout spousta. Pokud máte doma podložku na stavění, můžete si s dětmi postavit bludiště, do něj vložit míček a jemným pohybováním celou podložkou dostat míček přesně tam, kam potřebujete.

Na podložce můžete také vystavět dráhu pro dva míčky, které rozpohybujete foukáním do brčka - schválně, čí míček se z bludiště dostane dřív! Tuto a několik dalších aktivit najdete na facebookové stránce věnované DUPLU.  

Trénovat koordinaci oko-ruka, soustředění a jemnou motoriku mohou vaše děti i u vlastnoručně vyrobeného LEGO DUPLO bowlingu.

Dětem, které nerady soutěží, můžete pomoct vyrobit si domeček nebo jinou cestovní sadu, která jim ukrátí dlouhou chvíli na cestách.

A na konci dne se můžete všichni sejít u stínového loutkového divadla.


V úvodu dnešního zpravodaje jsme vám slíbili aktivitu, která vašim nejmenším umožní hrát si s vodou a přitom zůstat v suchu. Poslouží k tomu zábavná vodní podložka, kterou již můžete pořídit i v českých obchodech. Asi víte, jak důležitý je pro miminka čas strávený na bříšku - při pasení koníčků vznikají základy správného držení těla. Aby při této aktivitě udrželo dítko hlavu ve správné poloze a nezaklánělo ji, je dobré nabízet mu hračky na podložce před ním. Vodních podložek najdete na trhu hned několik druhů - všechny jsou vyrobeny z odolného plastu, zčásti se nafukují a zčásti plní vodou. V kapse naplněné vodou plují rybičky a další mořští živočichové, kteří děti zaměstnají na dlouhé minuty - jen se podívejte!

S vodní podložkou si vyhrají i starší sourozenci, v tom případě už ale jisté nebezpečí malé domácí potopy hrozí. Nemluvě o tom, když se do hry zapojí domácí mazlíčci:-)