Edův svět srpen 2017 - Léto všemi smysly


Vykročte s EDOU po hmatovém chodníčku na další výlet do světa senzorické stimulace!

Máte doma krabice plné kamínků, nejrůznějších přírodnin a dalších materiálů, které nechcete vyhodit, protože „se jednou budou hodit“? Teď máte příležitost je využít! Součástí mnoha parků, školních a školkových zahrad se staly tzv. hmatové chodníčky - stezky vybudované z přírodních prvků, kde mohou děti nohama vnímat různé povrchy a materiály: oblázky, hrubší štěrk, ploché kameny, písek, šišky, kůru, jehličí, slabé i silnější větvičky, kaštany, žaludy apod. Hmatový chodníček si snadno můžete vyrobit i doma: stačí naskládat za sebe krabice a naplnit je tím, co doma najdete - uvedenými přírodními materiály, namačkaným papírem, různými druhy textilu a přízí, luštěninami, vodou, bublinkovou fólií, fantazii se meze nekladou.

Pokud se vám opakované plnění a vysypávání krabic zdá příliš komplikované, můžete materiál přilepit třeba na oblíbené pěnové puzzle. Nebo zvolit nejjednoduší cestu a hmatový chodníček jednoduše vyskládat a vysypat přímo na podlahu! 

O blahodárném vlivu chůze naboso v různém terénu se již napsalo mnohé - stimulace nožní klenby, reflexní masáž, zlepšování rovnováhy... Pro děti znamená takové zakoušení světa chodidly především nové dobrodružství. Zvláště, když jim před vstupem na hmatový chodníček zavážeme oči!Zatímco hmatové chodníčky vyrábíme z materiálu, který jsme si domů přinesli z lesa, pomůcky pro výrobu lesního xylofonu budeme muset do přírody naopak z domova přinést. Co budete potřebovat? Velký batoh a v něm dlouhé lano, kratší provázky nebo plastové stahovací pásky, hrnce, pánve a pokličky různých velikostí, vařečky, metličky, naběračky a obracečky, zkrátka co vám do batohu vejde. Je zřejmé, že lesní xylofon bude jednodušší vyrobit na zahradě nebo hřišti u domu než v hlubokém lese:-) 

Jak se na lesní xylofon hraje vám na obrázku ukazují malí účastníci našeho pobytového kurzu v Lučkovicích - hrát může každý sám za sebe, ale také jako člen improvizovaného lesního orchestru. Nástroje lze rozezvučet dlaní, vařečkou nebo jiným kuchyňským náčiním, ale také na dálku - hozenou šiškou nebo kaštanem. A až vám půjde ze všech těch zvukůhlava kolem, můžete hrnce odvázat a uvařit v nich pravou lesní šiškovou polévku!Ani v tomto vydání EDOVA světa nezapomeneme na rozvoj jemné motoriky - a na ty nejmenší děti. Společnost Oball se proslavila hračkami, které jsou vhodné i pro velmi nezkušené prstíky. Možná i vy znáte koule z barevného měkkého plastu, u kterých má člověk dojem, že platí spíše za vzduch než za samotnou hračku. Pro miminka je ale lehounký míček, který lze navíc snadno uchopit a udržet, tím pravým! Vedle nejjednodušších děrovaných koulí nabízí Oball také nejrůznější chrastítka a kousátka, pro větší děti pak zvířátka, autíčka a další dopravní prostředky včetně speciálních autodráh. Jen se podívejte!

Hračky Oball stimulují nejen jemnou motoriku - třeba takový interaktivní míč Wobble Bobble, který při pohybu vibruje a přehrává různé melodie, přiměje k lezní mnohého lenocha. Podobným způsobem umí děti motivovat chodítko Roller z úvodní fotografie srpnového zpravodaje. A co teprve když se potkají dobrý designérský nápad s rodičovskou kreativitou!