Vykročte s EDOU po hmatovém chodníčku na
další výlet do světa senzorické stimulace!
Máte doma krabice plné kamínků, nejrůznějších
přírodnin a dalších materiálů, které nechcete vyhodit, protože „se jednou budou
hodit“? Teď máte příležitost je využít! Součástí mnoha parků, školních a školkových zahrad se staly tzv. hmatové chodníčky - stezky vybudované z přírodních prvků, kde mohou děti nohama vnímat různé povrchy a materiály: oblázky, hrubší štěrk, ploché kameny, písek, šišky, kůru, jehličí, slabé i silnější větvičky, kaštany, žaludy apod. Hmatový chodníček si snadno můžete vyrobit i doma: stačí naskládat za sebe krabice a naplnit je tím, co doma najdete - uvedenými přírodními materiály, namačkaným papírem, různými druhy textilu a přízí, luštěninami, vodou, bublinkovou fólií, fantazii se meze nekladou.
Pokud se vám opakované plnění a vysypávání krabic zdá příliš komplikované, můžete materiál přilepit třeba na oblíbené pěnové puzzle. Nebo zvolit nejjednoduší cestu a hmatový chodníček jednoduše vyskládat a vysypat přímo na podlahu!
O blahodárném vlivu chůze naboso v různém terénu se již napsalo mnohé - stimulace nožní klenby, reflexní masáž, zlepšování rovnováhy... Pro děti znamená takové zakoušení světa chodidly především nové dobrodružství. Zvláště, když jim před vstupem na hmatový chodníček zavážeme oči!