Edův svět duben 2016 - Senzopatická hra


Senzopatická hra má velké kouzlo. Může děti aktivizovat, podporovat jejich soustředění, nebo je naopak zklidnit, pomoci jim uvolnit se a snít. S čím si můžeme „senzopaticky“ hrát?

Pro senzopatickou hru je charakteristické využívání beztvarého materiálu jako je písek, bláto, barva, mouka, hlína, voda. Dítě tento materiál zkoumá, doslova na vlastní kůži zažívá jeho vlastnosti. Zakouší, jak voní, jak chladí nebo hřeje, čvachtá, mlaská, lepí, drolí se, protéká mezi prsty, cáká do obličeje, šustí pod nohama. Pro tento typ hry se hodí rovněž předměty s pevně daným tvarem, jako jsou kostky, kuličky, kamínky, mušle, kousky látek a další materiály, kterými se dítě může probírat, přesýpat je nebo vrstvit. Do senzopatické oblasti spadá i experimentování s jídlem (jogurt, kaše, šlehačka, suchá i vařená rýže, těstoviny apod.), se kterým se běžně setkáváme zejména u dětí kolem jednoho roku.


Mimo bohaté možnosti, které nám nabízí přírodní prostředí, se na trhu objevují různé materiály, například písky s názvy jako „kouzelný“ či „kinetický“. Máme několikaletou zkušenost s Delta pískem, což je modelovací hmota nové generace, tvořená směsí mořského písku a vosku. Tato hmota má vlastnosti mokrého písku, dobře drží tvar, nevysychá a zaručuje pevnost pískových staveb. Delta písek je podobný kouzelnému písku, který se vyskytuje na trhu i v barevných variacích. 

Další možností je kinetický písek, který je příjemný na dotek, snadno se tvaruje, při modelování se nedrolí ani se nelepí na ruce. Je vhodný pro děti, které nemají rády špinavé ruce. Složení: 98 % písek, 2 % netoxický polymer.


A pokud nechcete utrácet peníze, žádný problém!  Dobře poslouží domácí modelína, která má sice kratší trvanlivost, ale můžete si ji vyrobit podle svých představ.
Zde je recept: 200g hladké mouky, 100g soli, 200ml horké vody, 2 lžíce oleje, 2 lžíce kyseliny citronové, potravinářské barvivo, pár kapek éterického oleje.
V sáčku nebo plastové krabičce v lednici je možné domácí modelínu uchovat půl roku i déle.

Pro školky či mateřská centra doporučujeme podložku, která dobře poslouží pro senzopatickou hru. Jde o pevnou nepromokavou plachtu, umožňující provozovat tento typ her v místnosti. Plachtu lze pomocí šňůrek svázat v rozích, a tak z ní vytvořit pískoviště či malý bazének.