Edův svět srpen 2016 - Edův svět hudby


Začneme nástrojem o něco tradičnějším. Při pobytech v přírodě (a samozřejmě i jinde) se nám osvědčilo plastové ukulele WOODI. Jde o velmi odolný hudební nástroj, který přestojí i ne vždy šetrné zacházení dětí, občasný náraz, pády a dokonce i vodu. Navzdory materiálu, ze kterého je vyrobeno, má toto ukulele plný, bohatý zvuk odpovídající dřevěnému sopránovému nástroji. Woodi se vyrábí v různých barvách a vzorech včetně růžové nebo modelu s kytičkami, spolehlivě tedy přiláká vaše dítě k prvním hudebním pokusům, zatímco vy si můžete užít plnohodnotné hraní kdekoliv se vám zlíbí – oproti kytaře se ukulele snadno vejde do batohu.

Chcete vidět děti a ukulele v akci?


Dalším přírůstkem do vaší sbírky hudebních nástrojů může být melodicko-rytmická sada plastových trubek Boomwhackers. Díky odlišné délce a tloušťce každý kus Boomwhackers při úderu vydává jinak vysoký tón. Hra na boomwhackers nevyžaduje žádnou zvláštní průpravu - zkuste dítěti dát trubku do ruky a uvidíte! Pro vaši představu trubkami se dá bouchat o sebe nebo do něčeho (nohy, podlaha, židle…), současnými údery více trubic o sebe vznikne vícezvuk. Trubky jsou velmi lehké a dobře padnou dětem do ruky, navíc jsou krásně barevné - každému tónu odpovídá jiná barva trubky, notové zápisy tvořené barevnými notami jsou tak dětem velmi dobře přístupné.

Boomwhackers se dají využít ke zlepšení rytmického cítění a hrubé motoriky, ve skupině dětí i k rozvoji sociálních dovedností. Existuje nespočet možností, jak Boomwhackers využít v práci se skupinou dětí. Děti mohou například procvičovat poznávání částí svého těla u písničky Hlava, ramena, kolena, palce, kdy trubkama tlučou dle pokynů v písničce. Mohou také trénovat trpělivost u nacvičování melodie, kde každé dítě na pokyn zahraje, tedy bouchne o zem svou trubkou. Podívejte se, co děti s Boomwhackers dokážou!


Kalimba je původem africký hudební nástroj, který patří do rodiny perkusních melodických nástrojů. Známá je rovněž jako palcový klavír – nástroj držíme při hře oběma rukama a pomocí palců rozezníváme kovové plíšky připevněné k ozvučné desce. Ta může být tradičně upevněna v kalabase (druh tykve) nebo kokosovém ořechu, moderní nástroje si vystačí s dřevěnou deskou. Kalimba je často používána v muzikoterapii a k nejrůznějším relaxačním aktivitám – její zvuk je příjemný, i když na ni hraje dítě nebo ryzí amatér. Některé kalimby přenášejí dobře vibrace, můžeme je tedy při hraní přikládat dítěti na tělo a umožnit mu tak vnímat hudbu doslova celým tělem.

Krátký dokument přináší řadu nápadů, jak kalimbu využít.