Náš tým

Jsme odborníky na péči o děti se zrakovým a kombinovaným postižením a jejich rodiny.


Mgr. Petra Mžourková

Ředitelka EDA cz

Statutární zástupce SPC EDA

Mgr. Petra Mžourková

Ředitelka EDA cz

Statutární zástupce SPC EDA

Email: petra.mzourkova@eda.cz
Tel.: +420 724 400 820

Již v prvním ročníku na střední škole mi třídní profesorka řekla, že bych jednou díky svým organizačním schopnostem mohla vést lidi. A měla pravdu. Jako zdravotní sestra jsem měla na starosti oddělení dětské neurologie.

Chtěla jsem ale dokázat víc, a protože už od dětství tíhnu ke sportu a jako malá jsem byla sportovní gymnastkou, začala jsem studovat na Fakultě tělesné výchovy  UK obor zaměřený na sport zdravotně postižených. Studium jsem zvládla současně s výchovou dvou dětí celkem hladce. V té době jsem také začala pracovat v rané péči EDA.

Od ledna 2011 udávám v EDOVI směr. Mým pracovním snem a vizí je vytvořit samostatnou a nezávislou organizaci, která poskytuje komplexní podporu rodinám dětí s postižením.

A když potřebuju relaxovat? Odjíždím s rodinou na malou chatu na Posázaví a v létě pečuji jako zdravotnice o děti na dětském táboře.

Mgr. Jana Ježková

Vedoucí služby rané péče

Zástupkyně ředitelky

Mgr. Jana Ježková

Vedoucí služby rané péče

Zástupkyně ředitelky

Email: jana.jezkova@eda.cz
Tel.: +420 730 872 845

V životě jsem dělala ledacos – chodila do třídy pro talentované mladé matematiky, studovala zákonitosti chemických procesů na chemické průmyslovce a VŠCHT a posléze zákonitosti procesů společenských a kulturních na katedře kulturologie FFUK. Zpívala jsem v úspěšném dětském sboru, prodávala v jednom z prvních pražských obchůdků s dobrou kávou, překládala z angličtiny a polštiny, pouštěla hudbu v Radiu 1 a na diskotékách v klubu Bunkr. Připravovala pořad o nových knihách, navštěvovala zajímavé kurzy zaměřené na sebepoznání a neméně zajímavé semináře v rámci výcviku v analytické psychologii. Poskytovala jsem konzultace v poradně pro osobnostní růst, tančila kruhové tance s dětmi, učitelkami, seniory, svými vrstevníky a také s maminkami – klientkami z EDY.

Řadu těchto aktivit s chutí provozuji dodnes a jak to tak vypadá, mnohé z toho, co jsem se v uplynulých letech naučila, mohu využít ve prospěch EDY.

Mám ráda hudbu a tanec, knížky i filmy nejrůznějších žánrů, kočky všech barev srsti, dobrou kávu a čokoládu. 

Petra Fibírová

Asistentka ředitelky, fundraiser

Koordinátorka vzdělávání a dobrovolníků

Petra Fibírová

Asistentka ředitelky, fundraiser

Koordinátorka vzdělávání a dobrovolníků

Email: petra.fibirova@eda.cz
Tel.: +420 603 572 419

Narodila jsem se, vyrostla a stále žiji v Praze.

Po ukončení střední školy, kde jsem si na konci druhého ročníku vybrala větev ekonomickou, jsem si ještě „prodloužila mládí“ ročním studiem angličtiny.

Od té doby jsem sbírala zkušenosti působením v malých i velkých firmách - od vedení účetnictví, spolupráce na vývoji internetového obchodu, testování elektronického zámku, přes roli obchodního zástupce pro licenční trička až po vedení provozu dvou společností.

Poté jsem se na deset let dala na kariéru „profesionální matky“ tří dětí, kterou už v současné době dělím napůl s EDOU. S manželem jsme byli a stále jsme jeho pravidelnými dárci;  v roce 2015 jsem dostala příležitost se přidat do EDA týmu v administrativní části organizace.

Můj volný čas nejvíce vyplňují malé děti a sport. Vše se mi podařilo propojit, a tak s dětmi jezdíme na kole, hrajeme frisbee, cestujeme a objevujeme krásy Čech.

Ing. Helena Špačková

Koordinátorka služby rané péče

Provozní manažerka

Ing. Helena Špačková

Koordinátorka služby rané péče

Provozní manažerka

Email: helena.spackova@eda.cz
Tel.: 724 400 822

V Rané péči EDA pracuji od ledna 2011. Mám na starosti kancelářskou agendu a technický chod pracoviště. Velice si cením nadstandardních mezilidských vztahů a dobré atmosféry mezi všemi kolegyněmi. Při studiu na gymnáziu a později na ČVUT jsem se věnovala biatlonu, závodům na pramicích či jízdě na kajaku na přírodních tocích. Nyní mám tři potomky, se kterými jezdím na kole, na vodu, lyžuji a cestuji. Baví mě chození po horách a řízení auta.

Mgr. Markéta Přinosilová

Marketing a PR Manager

Mgr. Markéta Přinosilová

Marketing a PR Manager

Email: marketa.prinosilova@eda.cz
Tel.: +420 604 644 540

Narodila jsem se ve Znojmě, po maturitě jsem odešla do Prahy na vysokou školu, kterou jsem dokončila magisterským titulem z marketingové komunikace. Dnes již 7 let žijeme spokojeně s rodinou v malebné Kutné Hoře. Marketing mě zajímal už na gymnáziu a od té doby jsem měla šanci si v tomto oboru vyzkoušet snad téměř vše - od hostesky až po produkční práce na eventech a festivalech, přes e-shopy i agentury až ke copywritingu a PR. Když jsem se dozvěděla, že do EDY hledají markeťáka, který se bude starat o marketing, PR a charitativní e-shop, věděla jsem, že to bude můj dream job. Práce pro EDU mě neskutečně baví a naplňuje. Chvíle volna ráda trávím se svou dcerkou - malujeme, vyrábíme, čteme si knížky nebo zpíváme a tančíme. 


Bc. Klára Luprichová, DiS.

Specialista firemního fundraisingu

Bc. Klára Luprichová, DiS.

Specialista firemního fundraisingu

Email: klara.luprichova@eda.cz
Tel.: +420 739 352 661

Na střední škole jsem studovala polygrafii na Hellichovce. Od oboru jsem sice záhy zběhla, ale grafický cit se mi dnes perfektně hodí při časté práci s Canvou. 

Studijně i pracovně jsem se přesunula do oblasti cestovního ruchu. Vždycky mě bavilo cestovat a učit se cizí jazyky. V oboru jsem působila několik let a vyzkoušela jsem si různé profese - v hotelnictví, cestovní kanceláři i kongresové agentuře. TOP pro mě byla práce delegátky na Maltě, kde jsem strávila několik měsíců. Takže pokud se na tento ostrov chystáte, neváhejte si říct o TIP! :) Práce s lidmi mě moc bavila, ale chtěla jsem něco smysluplnějšího.

Během zaměstnání jsem vystudovala Uměnovědná studia na MU v Brně. Tím se začalo propojovat mé hobby s vysněnou profesí. Soukromou vášní pro mě totiž vždy bylo pořádání festivalů a koncertů. Až jsem se konečně v roce 2010 kulturní produkci začala věnovat profesionálně. Měla jsem možnost pořádat např. festivaly pro Nemocnici na Pleši a několik let být produkční v Café Na půl cesty. A právě tyto aktivity mě postupně přivedly k neziskovkám a současné práci. Již v letech 2006 - 2008 při organizaci vlastních kulturních festivalů jsem získala své první fundraiserské zkušenosti. :)) Tehdy jsem ještě netušila, že mé další kroky povedou právě tímto směrem.

V EDOVI mám na starosti dárcovství, firemní partnerství a vyhledávání nových příležitostí.


Nejvíc se tu těším na akce, které EDA každý rok pořádá - Zahradní slavnost a koncert v Jazz Docku, protože se na nich můžeme všichni společně sejít - zaměstnanci, naši klienti i partneři EDY.


A můj relax? Uspořádat akci! Nejlépe s přáteli. 😉


Ing. Romana Francová

Fundraiser, péče o dárce

Správce sociálních sítí

Ing. Romana Francová

Fundraiser, péče o dárce

Správce sociálních sítí

Email: romana.francova@eda.cz
Tel.: 723 273 333

Jsem rodilá Pražačka a celoživotní realistka, která nejdříve studovala obchodní akademii a poté Českou zemědělskou univerzitu, obor obchod a podnikání s technikou. Během studia a po jeho ukončení jsem pracovala na pozici technické podpory a školitele pro společnost, které vyvíjela IT technologie. Poté jsem se vdala a narodila se mi dcera. Po rodičovské dovolené jsem chtěla změnit své působiště a lépe skloubit rodinný život s pracovním. V té době mi zavolala moje bývalá klientka Lenka, že k sobě hledá do EDY posilu do fundraisingu. Nejdříve jsem si tu profesi nedokázala představit, ale dnes jsem ráda, že jsem se na pohovor vydala a našla smysluplnou práci. Vedle fundraisingu také spravuji EDOVY sociální sítě a moc mě to baví.

Ve volném čase ráda s dcerou relaxuji při tvoření nebo hraní her.  S celou rodinou si užíváme procházky a výlety po ČR. Mám ráda psy, pěknou hudbu a tanec. Dlouhá léta jsem se učila hrát na klavír.


Klára Zelenková

Administrátorka, personalistka, projektová manažerka

Klára Zelenková

Administrátorka, personalistka, projektová manažerka

Email: klara.zelenkova@eda.cz
Tel.: +420 724 707 363

Narodila jsem se v Praze. Vystudovala jsem obchodní školu a mnoho let jsem se pohybovala v ekonomickém oboru. V projektové firmě jsem pracovala 12,5 roku. Při zaměstnání jsem si doplnila rekvalifikační kurz na personalistu. 

Už dlouho mě to táhlo do sociálních služeb, a proto jsem přijala nabídku pracovat u EDY jako administrátorka, personalistka a projektová manažerka. Jsem vdaná a mám dvě děti. Od svých dětských let se aktivně věnuji sportu, závodně hraji florbal, ráda jezdím na kole, lyžuji a nejsou mi cizí ani další sporty. Mám ráda přírodu a zvířata, zejména psy.


Barbora Bochníčková

Specialista pro e-shop a prodej charitativních předmětů

Barbora Bochníčková

Specialista pro e-shop a prodej charitativních předmětů

Email: barbora.bochnickova@eda.cz
Tel.: +420 739 352 232

Narodila jsem se v Praze a stále zde žiji. Vždycky jsem měla ráda čtení, proto jsem vystudovala střední školu pro knihkupce a po maturitě se většina mých zaměstnání točila okolo knih. Po mateřské dovolené se mi naskytla příležitost pracovat v EDOVI a jsem tomu moc ráda. Starám se o e-shop a tato práce mě moc baví - a z každé jedné objednávky mám upřímnou radost. Jsem vdaná a mám syna, takže volný čas trávím hlavně s rodinou. Kromě knížek mám ráda dobré filmy, hudbu nejrůznějších žánrů a kočky. Ráda trávím čas s přáteli, například při hospodských kvízech.


Mgr. Martina Herynková

Zraková terapeutka

Poradkyně rané péče

Mgr. Martina Herynková

Zraková terapeutka

Poradkyně rané péče

Email: martina.herynkova@eda.cz
Tel.: 724 400 824

V roce 1990 jsem ukončila studium speciální pedagogiky v Olomouci a hned další rok jsem začala pracovat v rané péči. Ještě na fakultě jsem na kurzu potkala kolegyni Janu Vachulovou, se kterou mimochodem dodnes sedím v kanceláři. Ta mě přivedla nejprve na tábor pro nevidomé děti,  pak i do rané péče. S oblibou říkám, že jsem byla historicky první, kdo byl v této organizaci zaměstnán na plný úvazek.

Kromě pozice poradce rané péče od roku 2007 působím i jako instruktorka stimulace zraku. Takže mimo cestování spojené s prací v rodinách teď trávím asi třetinu pracovní doby ve speciální pracovně pro posouzení zrakových funkcí dětí.

Ve svém volnu hraji asi deset let florbal;  není nad to, když se daří a padají góly! Ráda chodím cestou a občas i necestou po horách i velehorách a s kamarádkami jsme založili knižní klub. Říkáme si Veselé poutnice a kromě společného čtení a následně povídání o přečtených knihách realizujeme ještě spoustu někdy až neuvěřitelných nápadů.  Pokud byste se chtěli inspirovat nejen ohledně titulů knih k přečtení, podívejte se na www.veselepoutnice.cz.

Po letech v rané péči si občas říkám, jak to, že mě to pořád baví. Je to asi tím, že mám každý den možnost naučit se něco nového, pracovat s lidmi, kterých si vážím, a to nejen v týmu, ale i v klientských rodinách.

PaedDr. Markéta Skalická

Zraková terapeutka, metodička pro rozvoj zrakového vnímání

Poradkyně rané péče

PaedDr. Markéta Skalická

Zraková terapeutka, metodička pro rozvoj zrakového vnímání

Poradkyně rané péče

Email: marketa.skalicka@eda.cz
Tel.: +420 724 400 818

Jsem absolventkou gymnázia v Praze 4, střední školy sociálně právní v Praze 10 a speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Postgraduální specializační vzdělání v oboru zraková terapie jsem absolvovala na Vysoké škole pedagogické ve Stockholmu a na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Dalším zdrojem k prohloubení mé práce byly kurzy se zaměřením na systemickou terapii, bazální stimulaci, krizovou intervenci atd. a odborné stáže v USA, Holandsku, Finsku.

Od roku 1983 pracuji s lidmi se zdravotním postižením, od roku 1991 především rozvoji zrakového vnímání; v tomto oboru  jsem vypracovala metodiku stimulace zraku a zrakového tréninku. V rámci služeb rané péče pro děti se zrakovým postižením průběžně školím instruktory stimulace zraku, kteří provádějí posouzení zrakových funkcí a dovedností dětí a doporučují vhodnou stimulaci pro rozvoj vidění. Zároveň se již od roku 1996 věnuji rozvoji oboru zrakové terapie v České republice a uplatnění diagnostiky a rehabilitace zrakových vad ve zdravotnictví.

Jsem členkou organizací ICEVI, Asociace zrakových terapeutů a Asociace pracovníků v rané péči.

Začátek mojí profesionální kariéry se pojí s počátky rané péče v České Republice, tedy od roku 1983 jsem původně dobrovolně a od 1990 profesionálně věnovala velkou část svého pracovního i volného času rané péči pro rodiny dětí se zrakovým a kombinovaným postižením. EDA navazuje plynule na moje předchozí působení v rané péči. Jsem součástí kolektivu profesionálů s velkou schopností empatie vytvářejícího prostředí s pozitivní energií, se zaujetím pro obor, kreativním přístupem a kolegiální vstřícností.

Mým mottem je: “Kvalita života pro osoby s postižením i pro osoby, které o ně pečují“.

Mezi mé zájmy patří pobyt v přírodě a klasická hudba.

Mgr. Klára Janečková

Zraková terapeutka

Poradkyně rané péče

Mgr. Klára Janečková

Zraková terapeutka

Poradkyně rané péče

Email: klara.janeckova@eda.cz
Tel.: 731 117 883

Již v dětství jsem se setkala ve svém blízkém okolí se službou rané péče. Tato služba
ve mně vzbudila zájem už tenkrát a začala formovat mé další kroky. Na gymnáziu,
o prázdninách před maturitou, jsem vyrazila do Německa, do centra pro klienty s epilepsií a dalšími diagnózami Kleinwachau. Zde jsem dělala dobrovolníka na dětském oddělení, .měla jsem možnost pracovat s dětmi od narození až do dospělosti a tato zkušenost mě dále ovlivnila ve výběru oboru na vysoké škole.

Vystudovala jsem speciální pedagogiku se zaměřením na diagnostiku a poradenství
na Univerzitě Karlově. Na začátku mě velmi zaujal obor tyflopedie a práce s dětmi
se zrakovým a také s kombinovaným postižením, v zařízeních pro ně  jsem absolvovala několik praxí.

Před nástupem do EDY jsem pracovala na základní škole pro žáky s poruchami zraku, kde jsem s dětmi vedla cvičení zrakové percepce. Na mé současné profesi poradkyně rané péče mne baví jak práce s dětmi raného a předškolního věku, tak práce s jejich rodiči a podpora rodiny jako celku.

Ve volném čase ráda čtu, chodím do kina a na koncerty. Také ráda plavu a potápím se. Proto během dovolené nejraději jezdím k moři. V životě se řídím mottem: „S úsměvem jde všechno lépe.“

Mgr. Eva Makovcová

Zraková terapeutka

Mgr. Eva Makovcová

Zraková terapeutka

Email: eva.makovcova@eda.cz
Tel.:

Vystudovala jsem speciální pedagogiku na Pedagogické fakultě UK. Tamtéž jsem v roce 2005 absolvovala postgraduální kurz zrakové terapie. Od r. 2011 pracuji na částečný úvazek jako zrakový terapeut v Centru zrakových vad, od června 2015 dělám obdobnou práci - posuzování zrakových funkcí- v neziskové organizaci EDA. Jsem moc ráda, že jsem dostala příležitost se na stejnou problematiku, tedy dětský zrak, dívat i z trochu odlišného pohledu rané péče.

Velmi ráda čtu, mám ráda fotografie (ale fotit neumím :)  a možná nejradši žasnu nad krásami světa. A ráda se dozvídám nové věci, takže se snažím si průběžně doplňovat rozhled na různých seminářích týkajících se dětské oftalmologie, zrakové terapie a souvisejících oborů.

Mám dvě děti, které mi pomáhají pochopit, jaké různé aspekty může rodičovství mít, a usilovně a bez přestání se mě v tomto snaží dostat co nejdál :)

 

Bc. Jana Jelínková, DiS.

Poradkyně rané péče, metodička

Zástupkyně vedoucí služby

Bc. Jana Jelínková, DiS.

Poradkyně rané péče, metodička

Zástupkyně vedoucí služby

Email: jana.jelinkova@eda.cz
Tel.: 730 872 846

Má cesta k rané péči vedla velkou oklikou, ale o to více mohu teď čerpat z různorodých vědomostí a zkušeností. Cesta začala studiem oční optiky, které vzešlo trochu náhodou díky tomu, že se mi nepodařilo studovat fyzioterapii. V oční optice jsem pracovala 5 let, ale stále mě to táhlo ke "zdravotní" oblasti. Vystudovala jsem tedy Rehabilitační psychosociální péči o postižené na Zdravotně sociální fakultě v Českých Budějovicích. Nejdříve jsem pracovala v chráněném bydlení pro dospělé osoby s mentálním postižením. U toho jsem absolvovala dvě mateřské dovolené, při kterých jsem se začala věnovat volnočasovým aktivitám s dětmi. Doplnila jsem si vzdělání i v této oblasti a jsem lektor volnočasových aktivit pro děti 0-6 let, lektor psychomotorického vývoje, lyžování a cyklistiky.  A od toho všeho už byl jen krůček k rané péči, kde se vše propojilo.
Jsem maminka dvou neposedných a upovídaných holek, jsem ráda v přírodě a vyrážím do ní pěšky, na kole, na běžkách i na lyžích.

Mgr. Helena Janoušová

Poradkyně rané péče

Metodička

Mgr. Helena Janoušová

Poradkyně rané péče

Metodička

Email: helena.janousova@eda.cz
Tel.: 724 400 816

Už na střední škole jsem vedla děti s postižením zraku v tyfloturistickém kroužku, který pořádal pravidelné schůzky, letní tábory, zimní lyžáky. Ověřila jsem si, že speciální pedagogika je pro mě ta správná volba, a vystudovala jsem tyflopedii, logopedii a artefiletiku. Během studia jsem začala jezdit s ranou péčí na pobyty pro rodiny, a když mi po třetím ročníku tehdejší paní ředitelka nabídla práci, byl to pro mě splněný sen. Začala jsem pracovat jako poradkyně rané péče. Zároveň jsem dostala i mnoho příležitostí sbírat zkušenosti v zahraničí – absolvovala jsem půlroční vzdělávání v Perkins School for the Blind v Bostonu, rok jsem pracovala v St. Joseph´s School for the Blind v Dublinu, absolvovala jsem několikaměsíční stáže v zařízeních pro lidi s postižením ve Francii a v africkém Mali. Ze všech těchto cest jsem si odnesla velký respekt a úctu k odlišnostem – je opravdu mnoho různých cest, které mohou vést ke stejnému cíli, což se mi při práci s rodinami a dětmi v rané péči připomíná každý den.
V práci v rané péči jsem si udělala delší rodičovskou přestávku, kterou jsem ale nestrávila jen opečováváním dětí a domácnosti – podílela jsem se na vzniku a chodu komunitní lesní školky, věnuji se Montessori a Waldorfské pedagogice, zajímá mě bezplenkování, znakování s batolaty.
Ve volném čase (pokud se něco takového vyskytne) ráda výletuju, tančím, zpívám, čtu, šiju, hraju kooperativní deskové hry.

Mgr. Lucie Magerová

Poradkyně rané péče

Mgr. Lucie Magerová

Poradkyně rané péče

Email: lucie.magerova@eda.cz
Tel.: 724 400 819

Vystudovala jsem Fakultu tělesné výchovy a sportu, obor speciální tělesná a pracovní výchova pro zdravotně postižené na Karlově univerzitě.

Pracovala jsem jako vychovatelka na různých školách.  Od roku 1993 jsem působila jako instruktor v Prázdninové škole Lipnice. Tam jsem měla možnost se autorsky podílet na integračních kurzech, které byly otevřeny lidem s tělesným postižením. Připravovala jsem pro ně letní i zimní zážitkové kurzy v přírodě.  Další byly kurzy týmové spolupráce a osobního rozvoje pro různé firmy a učitelské kolektivy formou outdoor tréninku a zkušenostního učení.  Dva roky jsem pracovala v domě dětí a mládeže jako vedoucí sportovní sekce.

Mám ráda práci s dětmi i s dospělými a myslela jsem si, že si budu muset jednu skupinu zvolit. Raná péče mě zaujala mimo jiné tím, že zde se skupiny prolínají, je to tvořivá práce a jako velký bonus je pro mě, že pracuji ve výborném kolektivu.

Od dětství mám ráda dobrodružství, které nacházím v knížkách, ve sportu, v hrách a také v cestování.  Pro dobrodružné cesty i v životě mi pomohl humor. Můj děda říkával – měj smysl pro humor, směj se sám sobě, je to síla nadevše.  

Mgr. Alena Cikánková, DiS

Poradkyně rané péče

Sociální pracovnice

Mgr. Alena Cikánková, DiS

Poradkyně rané péče

Sociální pracovnice

Email: alena.cikankova@eda.cz
Tel.: 735 160 286

Mé první seznámení s ranou péčí proběhlo v roce 2003 během vysokoškolské stáže u Jany Vachulové; a tato zkušenost ovlivnila mou další profesní cestu. Vystudovala jsem ucelenou rehabilitaci, která se v ČR jako samostatný obor dosud neprosadila. Jsem porodní asistentka, sociální pracovnice a speciální pedagožka. Pracovala jsem v poradně pro osoby se zdravotním postižením v Národní radě osob se zdravotním postižením ČR. Jezdila jsem mnoho let jako vedoucí a zdravotnice na tábory integrační, canisterapeutické, pro děti se sluchovým postižením a pro děti s onkologickou diagnózou. Ráda jsem se podílela na organizaci psychorehabilitačních pobytů, včetně mezinárodních, pro rodiny s dětmi s různým zdravotním postižením. V Rakousku jsem absolvovala rok na studijní stáži.

 

Jsem vdaná a mám tři děti. Díky nim jsem začala působit v mateřském centru v roli dobrovolnice.  Blíže se zajímám o nošení dětí, laktační poradenství, bezplenkovou metodu a další mateřská témata.

Mám ráda dobré lidi kolem sebe, přírodu, hory v létě i v zimě, vodu i podvodu, cestování a hořkou čokoládu.

Mgr. Magdaléna Mandová

Poradkyně rané péče

Mgr. Magdaléna Mandová

Poradkyně rané péče

Email: magdalena.kostelecka@eda.cz
Tel.: 724 400 823

Pracovat v pomáhající profesi jsem chtěla už odmalička. Již na gymnáziu jsem absolvovala několik praxí ve speciálně pedagogických zařízeních, kde jsem se utvrdila v tom, že tudy bude vést má životní cesta. Proto jsem přes všechny překážky vystudovala speciální pedagogiku na Univerzitě Karlově. Zde jsem poprvé slyšela o službě rané péče a bylo mi hned jasné, že takovou práci budu jednou dělat. Během bakalářského studia jsem strávila půl roku na univerzitě v norském Stavangeru, kde jsem měla možnost mimo jiné poměrně podrobně poznat norský vzdělávací systém. Ještě před získáním titulu magistra jsem začala pracovat v poradně pro alternativní komunikaci a asistivní technologie. Po dokončení studia a splnění si mateřské role jsem se rozhodla zamířit do EDY.

Na práci poradkyně rané péče mě baví její různorodost a flexibilita, interakce s malými dětmi a jejich rodinou. Především ale vnímám potřebu této péče.

Ve volném čase sportuji, sleduji filmy a seriály, ráda čtu a poslouchám hudbu. Často chodím na výlety po zajímavých místech v ČR. V životě se řídím mottem: „Svět nezměníš velkými gesty, ale drobnými činy“.

Bc. Lucie Jelínková

Poradkyně rané péče

Bc. Lucie Jelínková

Poradkyně rané péče

Email: lucie.jelinkova@eda.cz
Tel.: 724 400 826

Když jsem se na gymnáziu rozhodovala, kam povedou moje další kroky, hlavní roli hrál fakt, že mě bavila práce s dětmi a s lidmi se znevýhodněním.

Do rané péče mě přivedly zkušenosti asistentky pedagoga a učitelky v běžné základní škole a učitelky v mateřské škole speciální. Setkávala jsem se s výjimečnými dětmi a žáky, kteří statečně procházeli vzdělávacím systémem bez toho, aby jim na začátku jejich cesty v raném věku byla poskytnuta potřebná podpora. Když se mi po absolvování oboru Speciální pedagogika na Univerzitě Karlově v Praze naskytla možnost uplatnit nabyté zkušenosti právě v rané péči, neváhala jsem. 


Ve volném čase ráda zpívám, hraju na piano, kytaru, tančím a odpočívám při jógových praxích, při čtení knih nebo na výletech v přírodě.  Ráda poznávám nová místa, lidi a učím se nové věci. 


A co vidím jako další výhodu práce v EDOVI? Výstižně to vyjádřil Buddha: „ Když někomu rozsvítíte lampu, rozzáří to i vaši cestu.“


Bc. Aneta Sojková

Poradkyně rané péče

Bc. Aneta Sojková

Poradkyně rané péče

Email: aneta.sojkova@eda.cz
Tel.: +420 732 784 115

Při studiu na střední pedagogické škole jsem absolvovala praxi nejprve na základní škole speciální a poté v integrační školce a bylo mi jasné, že chci svou budoucí práci směřovat k mladším dětem. Pořád jsem si, ale nedokázala představit sebe jako „paní učitelku“. Až jednou, když jsme při hodině pedagogiky probírali sociální služby, zazněla zmínka o rané péči a já v tu chvíli přesně věděla, co chci v budoucnu dělat. 

Při studiu jsem absolvovala mnoho praxí v logopedické MŠ, ve třídě mateřské školy pro děti s poruchami autistického spektra nebo v rehabilitačním stacionáři, kde jsem měla možnost pracovat s různými skupinami dětí. 

V roce 2021 jsem ukončila studium speciální pedagogiky pro předškolní věk se zaměřením na logopedii a začala pracovat v EDOvi. Nyní se chystám pokračovat ve studiu speciální pedagogiky.

Již řadu let jezdím na tábory a víkendové pobyty s dětmi z pěstounských rodin.

Volný čas trávím nejraději na lezecké stěně nebo v přírodě u táboráku a o prázdninách jezdím jako vedoucí na tábor.


Mé oblíbené motto je: „Na konci vždy vše dobře dopadne. A jestli to dobře nedopadlo, tak to potom ještě není konec.“ —  John Lennon

Bc. Michaela Ferklová

Poradkyně rané péče

Bc. Michaela Ferklová

Poradkyně rané péče

Email: michaela.ferklova@eda.cz
Tel.: +420 724 400 825

K práci s dětmi jsem tíhla už od dětství. Od 10 let jsem mamce pomáhala na táboře, od střední jsem jezdila jako vedoucí i na školy v přírodě. Nebylo tak divu, že jsem při studiu na vysoké začala pracovat v mateřské škole. V rámci kurzu na asistenta pedagoga jsem se seznámila se službou rané péče a řekla si, že je to práce přesně pro mě. Nastoupila jsem tedy na Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy na obor Speciální pedagogika, kde jsem vystudovala bakalářské studium. Na magisterské studium jsem se potom přesunula do Brna na Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity, kde jsem se v rámci speciální pedagogiky specializovala na zrakové postižení.

Během svého působení ve školce  jsem se jako asistent pedagoga dostala k holčičce se zrakovým postižením a díky se poprvé seznámila s EDOU. V rámci praxe jsem se s ním pak seznámila blíže a ověřila si, že to je organizace, ve které bych chtěla pracovat.


Na práci v rané péči mě baví její různorodost a kreativnost, líbí se mi možnost pracovat s dětmi i s jejich rodiči, práce s celou rodinou v jejím prostředí, hledání cestiček tak, aby byly šité na míru pro konkrétní lidi a situace.


Sama si žiju život s mottem “nevěř na zázraky, spoléhej na ně”. Věřím, že mě bude provázet i na cestě poradkyně, vždyť mnoho “našich” dětí spolu se svými rodinami zázraky předvádí :)

Bc. Lucie Gregorová

Konzultantka pro pohybový vývoj

Bc. Lucie Gregorová

Konzultantka pro pohybový vývoj

Email: lucie.gregorova@eda.cz
Tel.: 730 872 847

Vystudovala jsem gymnázium v Praze a po něm dvouleté nástavbové studium oboru rehabilitační pracovník. Od začátku jsem věděla, že bych chtěla pracovat a cvičit s dětmi, a když jsem po mateřské dovolené dostala nabídku nastoupit na dětské rehabilitační oddělení k paní Klemové (zakladatelka a propagátorka Vojtovy terapie), neváhala jsem. Postupně  jsem se vzdělávala a specializovala v rehabilitaci dětí s kombinovaným postižením a nízkou porodní hmotností.

 V roce 1991 mne oslovily Jana Vachulová a Tereza Kochová z tehdejší Poradny pro rodiče předškolních zrakově postižených dětí, zda bych za nimi mohla přijet na týdenní pobyt pro rodiny. Tam jsem se poprvé seznámila s pojmem raná péče.  Když pak začala vznikat idea legislativně zakotvit tuto - tehdy úplně novou -  terénní sociální službu, mohla jsem být „při tom“ a jsem za to velmi vděčná. Při práci ve zdravotnictví mi totiž vždy chyběla užší spolupráce s rodinou. Postupně jsem tedy opustila zdravotnictví, vystudovala Masarykovu univerzitu – obor Speciální pedagogika a stala se poradkyní rané péče na plný úvazek. Během let jsem se dále vzdělávala a nadále vzdělávám v různých kurzech.  Jako poradkyně a zároveň fyzioterapeutka tak mohu v rodinách ideálně propojovat oba obory. 

PaedDr. Jana Vachulová

Tyfloped týmu rané péče

PaedDr. Jana Vachulová

Tyfloped týmu rané péče

Email: jana.vachulova@eda.cz
Tel.: 724 400 817

Ve třiadvaceti letech se mi splnil sen - po studiu speciální pedagogiky zaměřené na děti s postižením zraku (= tyflopedie) jsem mohla začít učit na škole pro nevidomé v Praze. Po mateřské  dovolené jsem se tam ale už nevrátila – moci spoluvytvářet po r. 1989 úplně novou službu a pracovat s rodinami hned od narození jejich dítěte mne přitahovalo ještě víc a až do poloviny roku 2024 byla terénní služba rané péče v rodinách mou hlavní pracovní náplní. 

Nyní jsem v týmu v roli tyflopeda, a to vzhledem k cílové skupině EDY, kterou jsou rodiny dětí, jejichž vývoj může být ovlivněn zrakovými obtížemi. Své mnohaleté zkušenosti s nevidomými dětmi se snažím v ucelené podobě předávat novým mladším kolegyním formou kurzů a intervizí.

Baví mne cizí jazyky; z angličtiny jsem přeložila několik knížek, které můžete najít u EDY v půjčovně.

S manželem, který až do roku 2023 pracoval na Střední škole Aloise Klára, jsme se vzali roku 1983 v srdci Prahy, v Týnském chrámu. Máme tři dospělé děti; do rodiny nám díky nim přibyla trojice jejich sympatických partnerů a sedm vnoučat.

Jsem vášnivá čtenářka, čtu i ve frontě u pokladny v supermarketu a na jedné noze v tramvaji - ale tam mne teď už vzhledem k mému seniorskému věku většinou někdo pustí sednout!  

Mgr. Martina Králová

Ředitelka SPC EDA

Speciální pedagog, zrakový terapeut a sociální pracovník SPC

Mgr. Martina Králová

Ředitelka SPC EDA

Speciální pedagog, zrakový terapeut a sociální pracovník SPC

Email: martina.kralova@eda.cz
Tel.: 724 400 827

S ranou péčí jsem se seznámila již jako malá holka. Tehdy se zrodil sen „stát se poradkyní s velkou taškou.“ Sen zůstal schován kdesi uvnitř a probudil se během studia speciální pedagogiky na Karlově univerzitě v Praze. Státní závěrečné zkoušky z tyflopedie jsem absolvovala již jako poradkyně rané péče.

V roce 2013 zesílila má touha po získání zkušeností z oblasti speciálního školství, a tak jsem se na dva roky přesunula do speciálně pedagogického centra. Během té doby jsem získávala praxi  a zkušenosti jako terénní speciální pedagog, stala jsem se členem autorského týmu připravujícího metodiky pro učitele v rámci Asociace pracovníků SPC.

Podle mě dětské sny nemizí, jen občas „usnou“, a proto se i ten můj na jaře roku 2015  opět probudil a znovu jsem se stala součástí týmu rané péče v  EDOVI. V současné době pracuji jako speciální pedagog – tyfloped ve Speciálně pedagogickém centru EDA. A jsem ráda, že žiji svým snem…

Když se potřebuji nadechnout či na chvíli zastavit, prodloužím svou oblíbenou lekci jógy nebo prchnu do lesů na zajímavý sebepoznávací kurz. A ze všeho nejraději si hraji… s ostatními… se sebou…

A co mě posiluje ve dnech pochmurných? Kromě hrnku kakaa a teplých koláčků třeba toto: „Neúspěch neexistuje! Existuje jen příležitost pro mé vítězství!“

 

 

Mgr. Petra Slavíčková

Speciální pedagožka SPC

Mgr. Petra Slavíčková

Speciální pedagožka SPC

Email: petra.slavickova@eda.cz
Tel.: 734 316 240

Vystudovala jsem speciální pedagogiku. Bakalářské studium zaměřené na tyflopedii a surdopedii jsem absolvovala na Univerzitě Hradec Králové, navazující magisterské studium se zaměřením na poradenství a diagnostiku na Univerzitě Karlově v Praze. Mám certifikát ze základního kurzu Bazální stimulace®, ovládám znakový jazyk na středně pokročilé úrovni.

Práce v SPC EDA mi umožnila zabývat se odvětvím oboru speciální pedagogiky, které se mi v průběhu studia stalo nejbližším. Pro tolik lidí je dobrý zrak něco tak samozřejmého... Uvědomme si, že dobrý zrak je dar, važme si jej. A dětem se zrakovým postižením dejme šanci vnímat a poznávat svět okolo sebe co nejlépe, pomozme jim a podporujme je, ať se mohou vzdělávat co nejefektivněji, co nejméně ovlivněny svou zrakovou vadou.

A co když nás přepadnou starosti a chmury? Zde se nabízí můj oblíbený úryvek z knížky o Krtkovi, ve které myslivec postřelil Krtkova velkého kamaráda orla. „Krtek měl spoustu času na přemýšlení. Co když spravené křídlo orla neunese? Co když už nikdy nebude lítat? Samými starostmi nemohl ani spát… Jen srpek měsíce se díval z oblohy a konejšil Krtka hláskem tenounkým jako flétnička: ‚Co bude, bude. Proč se už předem bát? Stejně to bude jinak. Vždycky je všechno jinak.‘ “

PhDr. Eva Matoušková

Speciální pedagožka SPC

PhDr. Eva Matoušková

Speciální pedagožka SPC

Email: eva.matouskova@eda.cz
Tel.: 725 345 812

- Magisterské studium na Pedagogické fakultě University Karlovy Praha – předškolní pedagogika, pedagogická psychologie, speciální pedagogika.

- Rozdílové studium speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě University Karlova Praha v oborech tyflopedie, logopedie, surdopedie.

- Rigorózní studium speciální pedagogy na Pedagogické fakultě University Karlovy v Praze.

- Studium k rozšíření odborné kvalifikace, speciální pedagogika se zaměřením na podporu zrakového vnímání (registrovaný zrakový terapeut).

- Výcvik Prostorové orientace a samostatného pohybu na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze. 

Od roku 1978 se věnuji pedagogické činnosti. Nejprve jako učitelka na běžné mateřské škole. Po dokončení vysokoškolského studia jsem působila ve speciální třídě pro zrakově postižené děti a od roku 1999 pracuji ve Speciálně pedagogickém centru nejprve při běžné mateřské škole, poté při speciální mateřské škole a v současnosti při SŠ a MŠ. Věnuji se zrakové diagnostice, aktivitám zaměřených na rozvíjení kompenzačních a reedukačních smyslů (rozvíjení zrakového, smyslového, hmatového, kinestetického vnímání), osvojování si speciálních dovedností dětí a žáků se zrakovým postižením, integraci dětí a žáků se zrakovým postižením do běžných škol, speciálních školských i neškolských zařízení, výuce prostorové orientace a samostatného pohybu, nácviku čtení a psaní Braillova písma, nácviku práce s optickými pomůckami, nápravě grafomotorických obtíží, metodickému vedení pedagogům, zákonným zástupcům.

Během celého mého pedagogického působení se snažím rozšiřovat své vzdělání o nové poznatky a trendy v pedagogice i psychologii, účastním se seminářů, zabývající se problematikou dětí a žáků se speciálně vzdělávacími potřebami.  

Účast na akreditovaných seminářích:

Náprava grafomotorických obtíží u dětí předškolního a školního věku za využití artetherapeutických a relaxačních prvků (Heyrovská, Bubeníčková, Stejskal).

Optické pomůcky, technické možnosti a omezení, využití ve výuce dětí a žáků se zrakovým postižením v podmínkách integrace i ve speciálních školách (Moravcová).

Zvládání náročných životních situací Institut Virginie Satirové.  

KUPOZ (Kuncová ).

Proškolení odborníků SPC pro potřeby uzpůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (Baslerová).

Seminář k výuce matematiky ZP žáků.

Senzomotorická cvičení (Hřebíková).

Trénink jazykových schopností podle Elkonina I (PdF UK v Praze).

Stimulační program pro předškoláky a děti s odloženou školní docházkou – Maxík (o.s. PRODYS).

Percepční a motorická oslabení ve školní praxi (o.s. PRODYS).

V SPC EDA pracuji proto, že mám ráda práci s dětmi.

Na lidech si vážím dětské upřímnosti.

Mezi mé zájmy patří vymýšlení nových postupů vzdělávání a esoterika.