„EDA nám pomohl se v situaci orientovat. Byli jsme rádi, že v tom nejsme sami. Byl tu někdo, kdo mě vyslechl. Poradkyně nám ukázala, jaké aktivity a hračky Rozárce nabízet. Velmi jsme ocenili možnost zapůjčení některých rehabilitačních pomůcek a pomoc s jejich výběrem.“
Díky genetickým testům se potvrdil předpoklad lékařů, že onemocnění Rozárky je genetického původu. „Obdrželi jsme diagnózu - Těžké kombinované postižení s projevy závažné encefalopatie, neuropatie, endoktrinopatie a pankreatické insuficience - MAP kinase activating death domain (MADD). Toto onemocnění má na světě pouze kolem dvou desítek lidí. Jeho projevy jsou velmi různorodé, a proto je diagnostika velmi obtížná a nákladná.
„Vyrovnat se se závažností a prognózou Rozárčina onemocnění bylo velmi náročné. Po nějaké době jsem si ale uvědomila, že jsem během těhotenství nic nezanedbala, a přišla velká úleva.“
Na konci minulého roku (2023) se Rozárce narodil mladší bráška. Rozárka se tedy aktuálně učí dělit o pozornost a těší se, až jí přibude nový parťák na hraní.
Na závěr povídání s maminkou Rozárky jsme ji požádaly o pár slov závěrem:
„Všem, kdo jsou v podobné situaci, bych doporučila důvěřovat své intuici. Rodič je největším odborníkem na své dítě. Proto jsem ráda, že nás poradkyně z EDY brala jako rovnocenné partnery.“