Brožury připravené našimi odbornicemi na zrakovou stimulaci

Naše specialistky na stimulaci zraku, zrakové terapeutky, poradkyně rané péče a pracovnice našeho speciálně pedagogického centra pro Vás připravily pět brožur. Dozvíte se v nich mnoho užitečných informací a odpovědí na nejčastější otázky, které rodiče kladou, pokud lékař předepíše dítěti brýle, okluzory nebo kontaktní čočky nebo pošle dítě na oční vyšetření. Nově si můžete stáhnout a pročíst brožuru "Dívám se, ale nevidím" a seznámit se s nejčastějšími problémy centrálního postižení zraku (CVI) u dětí předškolního a školního věku.Brožura ke stažení

Dívám se, ale nevidím 

Příčiny, projevy a řešení centrálních poruch vidění (CVI) u dětí předškolního a školního věku

V naší brožuře se seznámíte s nejčastějšími problémy centrálního postižení zraku (CVI), dozvíte se, jak se projevují v chování dítěte a jak lze dítěti pomáhat s překonáním nesnází spojených s konkrétní poruchou CVI.

Ke stažení


Brožura ke stažení

Jak na to - okluze

Co vlastně znamená okluze a kdo ji předepisuje? Proč dávat okluzi? Jaké jsou způsoby okluze a typy okluzorů? Náplasťové okluzory - pro a proti, textilní okluze, gumové okluzory s přísavkou, okluzní kontaktní čočka. Jak přesvědčit dítě k nošení okluze?

Ke stažení


Brožura ke stažení

Jak na to - brýle

Vaše dítě dostalo předpis na brýle. Jak na to? Výběr oční optiky, výběr obruby brýlí, vlastnosti brýlí pro kojence a batolata, vlastnosti brýlí pro děti od 3 do 5 let věku, o výběru brýlových čoček, o zvykání si na brýle. Zkušenosti rodičů a řešení úskalí s nošením brýlí.

Ke stažení


Brožura ke stažení

Jak na to - kontaktní čočky

Kontaktní čočky u dětí raného věku. Jak na to? Vhodnost nošení čoček. Důvody, které nás vedou k nošení kontaktních čoček u dětí. Druhy kontaktních čoček. Nasazování kontaktních čoček u dětí raného věku. Uchovávání kontaktních čoček a péče o ně. Dobré nápady a postřehy rodičů.

Ke stažení


Brožura ke stažení

Jak na to - oční vyšetření

Čeká vaše dítě oční vyšetření? Co očekávat? Jak sebe a dítě připravit? Proč vyšetřovat oči a zrakové funkce u novorozenců a malých dětí? Proč se na vyšetření očí malého dítěte předem připravovat? Jaké výkony jsou nejčastěji součástí vyšetření dítěte v ordinaci očního lékaře? Možnosti přípravy na vyšetření očí.

Ke stažení


Poděkování

Odborným poradcem brožur Vaše dítě má nosit okluzi!Vaše dítě dostalo předpis na brýle!, Kontaktní čočky u dětí raného věku a Čeká vaše dítě oční vyšetření? byla jedna z největších kapacit v oblasti zrakových vad u dětí MUDr. Anna Zobanová, za což jí velice děkujeme.
Všechny brožury vydala organizace EDA cz, z. ú. díky podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.


Poradkyně rané péče EDA rozvíjejí mimo jiné zrakové dovednosti dětí s CVI v raném věku.

Zjistěte více o rané péči, kterou poskytuje nezisková organizace EDA

Podporu dětem s CVI předškolního a školního věku poskytují pracovnice Spěciálně pedagogického centra EDA.

Zjistěte více o činnosti SPC EDA

Linka EDA je první celostátní krizová linka a chat pro rodiny dětí s jakýmkoliv postižením nebo ohrožením vývoje

Zjistěte více o Lince EDA