DIY rehabilitační pomůcky

23.8.2024

Rehabilitační válec z instalatérské trubky

Pomůcky:

  • Plastová trubka - průměr a délka dle konzultace s fyzioterapeutem
  • Kontakt na čalouníka 

Postup:

Rozměry válce je vhodné konzultovat s fyzioterapeutem, popřípadě změřit válec, na kterém u něj vaše dítě cvičí. Podle těchto rozměrů kupte plastovou instalatérskou trubku  (rozměr volte o něco menší, po oblepení pěnovou izolací se válec mírně zvětší). Nakonec stačí požádat čalouníka o to, aby povrch válce oblepil polyuretanovou pěnovou izolací a celý válec potáhl koženkou. 

Cena takto vyrobeného válce se pohybuje okolo 3000 Kč. 


18.4.2024

Papírové zrcadlo

Může se stát, že vám fyzioterapeut či jiný odborník doporučí pořídit zrcadlo k motivaci zvedání hlavičky z podložky a rozvoji sociálních dovedností. 

V tomto příspěvku vám ukážeme zrcadlo, které je bezpečné a nemusíte kvůli němu vrtat do zdi.

Pomůcky:

  • karton
  • zrcadlová fólie (k sehnání v běžném hobby marketu)
  • zalamovací nůž

Postup:

Z kartonu vyřízneme tvar zrcadla; dítě by se v něm mělo vidět celé, aby mohlo reagovat na pohyby svého těla. Kartonový tvar polepime zrcadlovou fólií.

Zrcadlo můžeme pouze opřít o zeď nebo ho na ni přilepit například oboustrannou lepící páskou.


15.12.2023

“Chodníček” ze žebříku a židlí

Ze starého žebříku lze snadno vyrobit oporu pro nácvik delší chůze. Pokud nemáte starý žebřík, můžete využít dvě dřevěné latě (lze zakoupit v hobby marketech).

Pomůcky:

  • Starý žebřík – případně dvě dřevěné latě
  • Látka – možnost využít staré oblečení / prostěradlo
  • Schůdky / židle

Postup:

Z žebříku odřežeme příčky – necháme jen jednu na začátku a konci, aby se udržela stabilita celého zařízení. Poté každou dlouhou stranu žebříku obalíme látkou – aby si dítě při přidržování nezadřelo třísku. Takto vyrobená madla stačí položit na dvě židle, případně na domácí schůdky. Je třeba dobře vybrat výšku židlí, aby výška madel odpovídala výšce, kde se dítě má při chůzi přidržovat -  tu nejlépe zkonzultujte s fyzioterapeutem.

Při výrobě z latí je vhodné latě na koncích spojit dalším prknem, aby se nerozjížděly, případně je dobře zafixovat do židlí / schůdků, které latě podpírají.


1.8.2023

Doma šité Squiggles Baby

Pokud umíte šít, je ušití této polohovací pomůcky svépomocí dobrou volbou, vzhledem k její finanční náročnosti. Odhadované náklady jsou okolo 3.000,- Kč.

Pomůcky:

  • molitan
  • softshell
  • suchý zip
  • zipy
  • šicí stroj
  • měkčí zátěžový koberec 

Postup:

Jako podložku použijeme měkčí druh zátěžového koberce (doporučujeme při jeho koupi vyzkoušet, zda na něm bude suchý zip držet). K výplni jednotlivých komponentů nám poslouží molitan (http://molitan-matrace.cz/248-molitanove-valce). Vnější materiál je vhodné zvolit omyvatelný, a proto je softshell skvělou volbou:  https://www.dumlatek.cz/katalog/odevni-latky/softshell-1/ Téměř všechny potahy je vhodné udělat na zip, aby se daly lehce sundat a vyprat. 

Každý potah ještě opatříme suchým zipem, nejlépe na jedné straně potahu  háčkovou částí a ze strany druhé částí s očky. Tak zajistíme, že každý komponent bude držet jak na podložce, tak na jiném komponentu.


9.3.2023

Válec z trubky 

Chtěli bychom vám představit naši „trubku“. Vzorem při její výrobě byl speciální rehabilitační válec s rozměry 115 cm na délku a 25 cm v průměru, použitelný pro celou řadu cviků. Svůj název si vysloužila jednoduše tím, že se jedná o plastovou odpadní trubku upravenou k našim potřebám.

Více


9.3.2023

Schody

Všelijaké způsoby využití je možné najít i pro měkké, ale přitom dostatečně pevné schůdky. Lze na nich trénovat lezení a překonávání překážek. 

Pomůcky:

  • lepící páska
  • 2ks fasádního polystyrenu o tloušťce 120 mm a rozměrech 1000x500mm (rozměry polystyrenových kvádrů je samozřejmě dobré upravit dle individuálních potřeb a proporcí dítěte; obvykle se fasádní polystyren prodává v balení po 4 kusech, ale v některých prodejnách jsou ochotni balení rozdělit)

Postup:

Jeden kus fasádního polystyrenu rozřízneme na dvě části o délkách 70 a 30 cm. Tím vytvoříme základnu a horní schod. Prostřední schod získáme přepůlením druhého kvádru. Tyto tři vzniklé stupně poté slepíme k sobě pomocí pásky, případně vhodného lepidla. Nyní je potřeba hotovému tvaru dodat povrchovou úpravu za pomoci lepicí pásky. Hlavní jsou horní plochy, po kterých má dítě lézt, ale neuškodí pokrýt povrch celý, aby nedocházelo k vydrolení polystyrenu.