Vánoce s EDOU

Pleteme

V zimě nosíme pletené čepice, aby nám nebyla zima na hlavu, a na rukách rukavice. Prstové nebo palčáky. Vyzkoušejte tyto úkoly.


komu patří rukavice a čepice

Prohlédni si obrázky. Tatínek rád hraje na kytaru, holčička má ráda motýly a chlapeček auta. Na čepici a rukavici mají obrázek toho, co mají rádi. Spolu s rodiči nebo sourozenci rozstříhejte obrázek na kartičky, dejte na hromádku a složte tak, aby čepice a rukavice byla vedle toho, komu patří. Vezmi si čistý list papíru a nakresli si další rukavici.

Ke stažení

ozdob si čepici a rukavice

Rukavice i čepici si můžeš ozdobit podle vlastní fantazie. Přilep na ně obrázek z jiného úkolu. Nebo ozdob čepici a rukavice tak, aby se hodily mamince k zimní bundě. Podívej se, jakou barvu má maminčina bunda a takovou pastelkou čepici a rukavice vybarvi. Tatínkovi zas můžeš ozdobit čepici a rukavice podle barvy jeho bot.

Ke stažení

OZDOB SI rukavice k čepici s autem

Prohlédni si obrázek, je na něm čepice s autem. Jak by mohly vypadat rukavice k takové čepici? Mohl by na nich být obrázek auta, nebo jen pneumatiky. Nebo by mohly být v barvě auta. Dokresli si rukavice a čepici tak, aby se ti líbila jejich kombinace nebo si je vybarvi podle barvy zimní bundy, kterou nosíš.

Ke stažení

OZDOB RUKAVICE K ČEPICI S kachničkou

Prohlédni si obrázek. Na čepici je kachnička. Jaký obrázek nebo vzor by se ti líbil na rukavicích, když je na čepici obrázek kachničky? Ozdob rukavice. Můžeš dokreslit i šálu.

Ke stažení

Ozdob rukavice k čepici s ježkem

Prohlédni si obrázek. Na čepici je ježek. Jaký obrázek nebo vzor by se ti líbil na rukavicích, když je na čepici obrázek ježka? Ozdob rukavice. Můžeš dokreslit i šálu.

Ke stažení

OZDOB RUKAVICE K ČEPICI S prasátkem

Prohlédni si obrázek. Na čepici je prasátko. Jaký obrázek nebo vzor by se ti líbil na rukavicích, když je na čepici obrázek prasátka? Ozdob rukavice. Můžeš dokreslit i šálu.

Ke stažení


TADY STÁHNETE VŠECHNY PRACOVNÍ LISTY "pleteme" NAJEDNOU.

Ke stažení


Tip pro rodiče: Černobílá tiskárna a zvýraznění fixem

Mezi vánočními pracovními listy jsou obrázky s čepicemi k dokreslení, které můžete tisknout i na černobílé tiskárně. Pokud chcete dětem obrázek zvýraznit, můžete bambule a lem na rukavici zvýraznit barevným fixem.
Nebo můžete obrázek připravit přímo na míru oblečení, které dítě nosí a bambuli a lem rukavic zvýraznit fixem podle barvy jeho zimní bundy, zimních bot nebo oblíbeného svetru. 

Tip pro sourozence: Čepice pro kamarády nebo pro zvířátka

V zimě nosíme pletené čepice, aby nám nenafoukal studený vítr do uší. Plést asi sami neumíte, to umí většinou babička, maminka nebo šikovní starší sourozenci. Zkuste si čepice namalovat. Čepici nakreslíte snadno, stačí vodorovná čára, oblouček a bambule. Tvar čepice můžete nakreslit tmavým fixem. Pak čepici ozdobte. Nakreslete čepice pro celou rodinu. Přemýšlejte, co má kdo ve vaší rodině rád a to mu namalujte na čepici. 

Můžete také nakreslit čepice pro kamarády ze školy a ze školky. Kamarád, který má rád auta, by mohl mít čepici s autem. Zkuste čepice neobvyklých tvarů. Jak by vypadala srandovní čepice pro kamarádku, která nosí culík vyčesaný vysoko na hlavě jako palmičku?

Které zvíře má dlouhé uši? Králík nebo zajíc. Nakreslete čepici pro králíka nebo zajíce tak, aby mu zakrývala jeho dlouhé uši. Jak by vypadala čepice pro beránka nebo pro krávu, kteří mají rohy? A dokázal bys nakreslit čepici pro jelena, který má na hlavě paroží?

Vyrob si rukavici

Rukavice bývají pletené, prstové nebo palčáky. Nakresli si rukavici: Polož na čistý list papíru svoji ruku a obkresli ji. Tvar můžeš zvýraznit černým nebo tmavým fixem. A máš rukavici, kterou si můžeš ozdobit přesně tak, jak chceš. Na pomoc si vezmi pastelky nebo na ni přilep nějaký obrázek z jiného dne kalendáře. Můžeš vymyslet vzor na celou rukavici nebo každý prst ozdobit zvlášť. Nebo můžeš celou rukavici vybarvit.

Namaluj rukavice pro maminku: Obkresli její ruce a vymysli, jak by mohly vypadat rukavice pro ni. Jakou má ráda barvu? Pokud to nevíš, tak se jí zeptej. Nebo jí nakresli rukavice ve stejné barvě, jakou má její zimní bunda.

Rukavice můžeš z papíru vystřihnout a vystavit je u vchodu do bytu, kde máte zimní bundy a kabáty.

Tip pro starší zvídavé děti: Pletete se, popletové?

Spolu s rodiči si vysvětlete, kdo je to popleta. Je to ten, kdo něco poplete, ne že by upletl svetr nebo čepici, ale splete se, řekne něco neúmyslně špatně.

Nebuď popleta a vyjmenuj mláďata, která nenazýváme po dospělém zvířeti:
Štěně - pes, neříkáme pejsátko, nebo tele - kráva, neříkáme kravátko. Spolu s rodiči vymyslete další takové dvojice. Malá nápověda pro další mláďata: Mňau! Jihaháá! Píp píp, kokodák. Bééé.

Potom napište seznam s mláďaty, která nazýváme po dospělém zvířeti. Slova nejsou úplně stejná, ale jsou podobná:
Slůně - slon, kůzle - koza.
Spolu s rodiči vymyslete další. Malá nápověda: je to král zvířat.

Seznam můžete doplnit i o další slova, pokud se maminka a tatínek mláděte nazývají rozdílně, například kobyla - hřebec - hříbě.

Pozor, ať se nesplete u hada. Mládě sice je hádě, ale maminka není hadice.

Spolu s rodiči můžete vyhledat na internetu další názvy mláďat a zařadit je do seznamů. Určitě narazíte i na taková zvířata, která mají mládě kotě, a přitom to nejsou kočky (například gepard, gepardí kotě).

Mohlo by vás zajímat:

Podívejte se na kartičky s účesy v tématu Účesy na besídku, na obrázky k vymalování nebo na téma Vánoční úklid.