Vánoce s EDOU

Příběhy: Jak to dopadlo?

Zvoneček zazvoní večer u stromečku. Vyprávějte si, co vidíte na obrázcích. Dokreslete si vlastní obrázky a příběhy obměňujte. Zvonečkem příběh končí: Zazvonil zvonec a pohádky (příběhu) byl konec. O čem si budete vyprávět?

KARTIČKOVÝ PŘÍBĚH: chlapeček a maminka

Pozorně si prohlédni kartičky. Chlapeček má jablko. Umyl ho. Maminka má jablko, také ho umyla. Potom spolu něco dělají. Nakresli to, co spolu vyrobili.

Ke stažení

KARTIČKOVÝ PŘÍBĚH: holčička vstává

Pozorně si prohlédni obrázky. Holčička i kočka ráno vstaly. Co potom holčička dělala? Do posledního políčka nakresli veselou kočku a veselou holčičku.

Ke stažení

PŘEČTI VĚTY A DOMALUJ oblíbenou čepici

Pozorně si prohlédni obrázky. Pokud ještě neumíš číst, popros rodiče nebo sourozence, aby spolu s tebou větu přečetli. Za obrázek jahody a slunce udělejte pořádnou tečku, protože za každou větou se píše tečka. Nakresli to, co má stejnou barvu jako jahoda (nápověda: roste to na jabloni). Nakresli to, co má barvu jako slunce (nápověda: zkus třeba kyselé ovoce, šťávu z něj si dáváš do čaje). Nakresli svoji oblíbenou čepici, kterou v zimě nosíš. Jakou má barvu?

Ke stažení

PŘEČTI VĚTY A DOMALUJ oblíbené hračky

Pozorně si prohlédni obrázky. Pokud ještě neumíš číst, popros rodiče nebo sourozence, aby spolu s tebou větu přečetli. Za obrázek míče a za obrázek klubka vlny udělejte pořádnou tečku, protože za každou větou se píše tečka. S čím si nejraději hraješ ty? Nakresli to. Můžeš nakreslit to, co má kulatý tvar, třeba svůj vlastní míč. A pak se podívej, jak vypadá tvůj míč a nakreslený míč u pejska. Jaké má tvůj míč barvy?

Ke stažení

Přečti věty a domaluj sebe

Pozorně si prohlédni obrázky. Pokud ještě neumíš číst, popros rodiče nebo sourozence, aby spolu s tebou větu přečetli. Za obrázek trávy a za obrázek obilí udělejte pořádnou tečku, protože za každou větou se píše tečka. Obrázek ovečky a slepičky pěkně vybarvi pastelkami. A úplně dolů nakresli, na čem si rád pochutnáváš ty.

Ke stažení

PŘEČTI VĚTu a zahraj si stejný příběh s hračkami

Pozorně si prohlédni obrázky. Pokud ještě neumíš číst, popros rodiče nebo sourozence, aby spolu s tebou větu přečetli. Připrav si dvě hračky, třeba medvídka a panenku a dvě kostky Lega nebo dvě autíčka. A pak spolu s rodiči nebo sourozenci přeříkejte příběh o tom, jak má medvídek dvě autíčka a chce se podělit s panenkou. Obrázek prasátka a ovečky pěkně vybarvi pastelkami.

Ke stažení


stáhněte všechny pracovní listy "Příběhy" najednou

Ke stažení


Tip pro starší zvídavé sourozence: Zvonek

Vyjmenuj všechny typy zvonků, na které si vzpomeneš. Když k vám přijde návštěva, zvoní na zvonek u d______, na Vánoce zazvoníme zvonečkem Cink Cink, když jedeš na kole, jak upozorníš chodce před sebou? 

Spolu s rodiči vyhledejte na internetu květinu, které se říká zvonek. Nakresli ji. Pak najděte ptáčka, kterému se říká zvonek. Najděte si informace, jak zvonek žije a co má rád k jídlu.


Tip pro celou rodinu: Potřebujete zvoneček na konec příběhu?

Spolu se sourozenci nebo rodiči můžete nakreslit příběh dnešního dne. Co se dělo ráno, v poledne a večer. Na konci každého příběhu zazvoní zvoneček a příběhu je konec. Vzpomenete si na příběh včerejšího dne? Ozdoby k vystřižení se zvonečky najdete zde.

Tip pro celou rodinu: Povídejte si o tom, co má kdo rád

Povídejte si o tom, co znamená mít něco rád. Mít něco rád může znamenat, že se ti to líbí, jako třeba pěkná čepice. Možná se ti líbí kvůli barvě nebo vzoru, který na ní je. Mít něco rád může také znamenat, že to rád jíš. Někdo má rád ovesnou kaši k snídani a někdo rohlík s máslem. Když máš nějaké jídlo hodně rád, je to tvoje oblíbené jídlo. A když máš nějaké jídlo nejraději, je to tvoje nejoblíbenější jídlo. Vyjmenujte jídla, která máte v rodině rádi. Kdy si je uvaříte?

Rád může být i pocit. Jsme rádi, když nás někdo pochválí nebo jsme rádi s někým. Když je nám vedle nějakého člověka dobře, znamená to, že máme dobrý pocit. 


Mohlo by vás zajímat:

Pastelkami můžete vybarvit postavičky zvířátek a zařadit je do vašich příběhů, které si budete vyprávět.