Vánoce s EDOU

Rozkvetlé Vánoce

Cože? Rozkvetlé Vánoce? Ťukáte si na čelo, že přece o Vánocích keře a stromy nekvetou? Pojďte si s námi připomenout zvyk s větvičkami, které na Štědrý den mohou rozkvést. Podívejte se na ozdoby.


OZDOBY S květinami

Pozorně si prohlédni obrázky. Jsou na nich květiny. Na jednom z obrázků květina není. Je tam něco, co když najdeš, přinese ti štěstí. Co je to? Spolu s rodiči nebo se sourozenci vystříhejte kolečka a ozdobte si s nimi větvičky barborky nebo si je nalepte na špejli. Stačí mezi dvě kolečka vlepit špejli a budete mít ozdobu do květináče.

Ke stažení

OZDOBY se zvonečky

Než vytříháte ozdoby a pověsíte je na větvičky, pozorně si je prohlédněte. Co na nich je? Jsou to zvonečky. Zvonečky cinkají na Štědrý večer u vánočního stromečku.

Ke stažení

ozdoby barevné léto

Prohlédni si obrázky. Když tyto ozdoby pověsíš na stromeček nebo větvičky ve váze, budeš mít netradiční vánoční výzdobu. Proč? Protože na obrázcích je něco, co můžeš vidět spíše na jaře nebo v létě. Pojmenuj všechny obrázky.

Ke stažení

OZDOBY zvířátka a motýl

Mezi obrázky je motýl, toho můžeme vidět v létě na rozkvetlé louce. Ovečku bychom mohli vidět také na louce, jak se pase v trávě. Dokresli kolem ovečky zelenou trávu. Ptáčka můžeme vidět na stromě, v zimě chodí pro něco dobrého do krmítka. 

Ke stažení

OZDOBY ježci

Ježci v zimě spí. Na podzim se snaží co nejvíce najíst, aby pak mohli v zimě dlouho spát. Zkuste spolu s rodiči přijít na to, jaké další zvířátko se ukládá k zimnímu spánku. Ježky vymaluj pastelkami. Tip pro rodiče: Pracovní list můžete vytisknout i na černobílé tiskárně a ježky vybarvit pastelkami podle vlastní fantazie.

Ke stažení

OZDOBY Jahody a zvířátka

Na jahodě si rády pochutnají myšky, ale i slepička a kuřátko. Zvířátka vybarvi pastelkami. Spolu s rodiči nebo se sourozenci vystříhejte kolečka a ozdobte si s nimi větvičky barborky nebo si je nalepte na špejli. Stačí mezi dvě kolečka vlepit špejli a budete mít ozdobu do květináče.

Ke stažení


STÁHNěTE VŠECHNY PRACOVNÍ LISTY "rozkvetlé vánoce" NAJEDNOU

Ke stažení


Tip na hru: Třídění podle barev

Ozdoby s ježky můžete použít i pro další hru: Vezměte si jakoukoli stavebnici s drobnými dílky nebo barevné korálky. Na vytištěný pracovní list s ježky naložte dílky stavebnice nebo barevné korálky roztříděné podle barev. Pak si vezměte malou hračku, autíčko nebo nákladní auto a stavebnici naložte a odvezte do cíle. Cílem může být malá krabička nebo miska.

Tip pro celou rodinu: Barborka do vázy

Je zvykem, že 4. prosince se vydávají lidé do přírody pro větvičku třešní nebo zlatého deště. Větvičku si pak dají do vázy a ona může na Štědrý den rozkvést. Říká se, že ten, komu větvička na Štědrý den rozkvete, se vdá nebo ožení. Máme pro vás tip: Kolem cest bývají keře mirabelky nebo trnek, můžete vyzkoušet větvičku z těchto keřů, zda vám do Vánoc rozkvetou. Větvičky si můžete ozdobit zvířátky z adventního kalendáře nebo ozdobami podle vlastní fantazie. Inspirace na tvoření z kartonu ze staré krabice najdete tady.

Tip na ozdobení větviček

Na větvičky můžete zavěsit vystříhané ozdoby z pracovních listů. Můžete si vyrobit i ozdoby vlastní. Mezi pracovními listy najdete i dárkové taštičky, do kterých můžete něco maličkého vložit a někomu tašku darovat, nebo ji můžete využít jako ozdobu k zavěšení.

Pokud nemůžete do přírody pro větvičky, nevadí. Vázu i větvičky můžete nakreslit tlustým fixem a spolu s dětmi ozdoby lepit na namalované věvičky. Hotový obrázek si můžete vystavit. Podívejte se na inspirace k výstavce.

Tip pro šikovné sourozence: Strom z papíru

Letos se může stát, že musíte zůstat doma a nemůžete pro větvičky ven. Nevadí, můžete je nakreslit nebo vystřihnout z papíru rovnou celý strom. Květy na větvičky nebo strom můžete domalovat barvičkami nebo fixem. Budou se hodit také vystříhané ozdoby, čmelák, myš, nebo i beruška.

strom z papíru:

Zeptejte se rodičů, jestli nemají papírovou tašku, ve které se nosí nákup. Papírová taška je z hnědého papíru, bude se na stromeček dobře hodit. Stromeček může být i barevný, můžete ho vystříhat z barevných papírů.

Tip pro celou rodinu: Větvička pro každého člena rodiny

Pokud letos nebudete moct vyrazit pro větvičky ven, můžete si je vyrobit. Každý člen rodiny si může vyrobit vlastní větvičku.

VĚTVIČKY Z kartonu:

Použijte jakoukoli krabici, kterou máte doma. Rozstříhejte ji tak, aby vznikly větve. Promyslete, do jaké vázy kartonové větve umístíte, tomu přizpůsobte velikost větviček. Větve nerostou vždy rovně, můžete stříhat podle vlastní fantazie.


Mohlo by vás zajímat: