Velikonoce s EDOU

Modré pondělí

Dnes budeme procvičovat pozornost. Najdete všechny rozdíly v obrázcích?Najdi rozdíly

Prohlédni si obrázek. Najdi pět rozdílů. Popros rodiče nebo sourozence o pomoc. Vezměte si list papíru a tím zakryjte obrázek tak, abyste viděli jen tulipány a slony. Zkuste najít rozdíly. Pak list papíru posouvejte a hledejte další rozdíly.

Ke stažení

NAJDI ROZDÍLY

Prohlédni si obrázek. Najdi pět rozdílů. Popros rodiče nebo sourozence o pomoc. Vezměte si list papíru a tím zakryjte obrázek tak, aby byla vidět jen první vajíčka. Zkuste najít rozdíly. Pak list papíru posouvejte a hledejte další rozdíly.

Ke stažení

NAJDI ROZDÍLY

Prohlédni si obrázek. Najdi pět rozdílů. Popros rodiče nebo sourozence o pomoc. Vezměte si list papíru a tím zakryjte obrázek tak, aby byli vidět jen první kohoutci. Zkuste najít rozdíly. Pak list papíru posouvejte a hledejte další rozdíly.

Ke stažení

Chce se vám hledat rozdíly, ale také se vám chce trošku kreslit?

DOKRESLI, CO CHYBÍ

Prohlédni si obrázek. Jednomu z medvídků něco chybí. Dokresli to. Kolem můžeš namalovat další hračky, s kterými si rád hraješ.

Ke stažení

Dokresli, co chybí

Prohlédni si obrázek. Jedné z kočiček něco chybí. Dokresli to. Kolem můžeš namalovat všechno, na čem by si kočky mohly pochutnat nebo s čím by si mohly hrát.

Ke stažení

DOKRESLI, CO CHYBÍ

Prohlédni si obrázek. Dokresli autíčkům to, co jim chybí. Kolem můžeš namalovat rybník, les nebo hrad. Kam jezdíte rádi na výlety?

Ke stažení


STÁHNĚTE VŠECHNY PRACOVNÍ LISTY PRO TENTO DEN NAJEDNOU.

Ke stažení


Tip na zapojení pomůcky: Zahrajte si na detektivy s lupou

Pokud má dítě ve škole používat lupu a příliš se mu do toho nechce, zkuste to hravou formou. Hledejte rozdíly jako detektivové. Obrázek si můžete pro zjednodušení rozdělit do pomyslných sloupců nebo část zakrýt papírem. Srovnávat můžete vždy jedno zvíře pod sebou a pak postoupit na další. Projděte si postupně všechny obrázky. Pokud má dítě k dispozici televizní lupu, obrázek si promítněte na obrazovce.

O použití lupy píšeme také v brožuře Dívám se, ale nevidím, kterou mohou rodiče i pedagogové stáhnout na našem webu zdarma zde.

Hledání rozdílů? A co takhle vyhledávání toho, co mají obrázky společné!

Podívejte se také do ozdob se zvířátky, vyberte si listy "ozdoby - dvojice" a obrázky vybarvěte pastelkami. Pozorně si prohlédněte, co je na obrázcích. Pak list rozstříhejte na jednotlivá kolečka a všechna kolečka dejte na hromádku. Z hromádky vytahujte dvojice obrázků. Ke komu patří kuřátko? A ke komu kůzle? Prasátka vypadají stejně, každé kouká na jinou stranu.

Tip pro rodiče: Obličeje

Potřebujete dítě zaujmout něčím, co se mění a v čem může snadno pozorovat rozdíly? Podívejte se na inspirace s kartičkami obličejů. Můžete si je jednoduše slepit k sobě do podoby malé knížky a listovat jimi. Pracovní listy s obličeji najdete tady.

Na úklid všech malých vystřihovánek a kartiček se hodí papírové tašky. Tašky najdete tady.

Zabaví i úkoly,
se kterými jste se mohli seznámit už v adventním kalendáři

Hra pro celou rodinu: Co se změnilo?

Zahraj si se sourozenci nebo rodiči hru Co se změnilo. Vyskládej na stůl hračky a všichni si je pozorně prohlédněte. Pak musí jeden hráč odejít za dveře a někdo další něco na stole změní, třeba nějaké hračky schová, vymění autíčko za jiné nebo změní pořadí hraček. 

Pak se ten, kdo je za dveřmi vrátí a hádá, co se na stole změnilo. 
Můžete začít třeba s pěti hračkami a postupně přidávat další.

Tip pro zvídavé děti: Rozdíly, odlišnosti

Co to vlastně znamená rozdíl nebo odlišnost? Rozdíl je, když je něco jinak. Třeba: Ráno se směješ. V poledne brečíš, že ti nechutná oběd. Je to rozdíl, ráno jsi veselý, v poledne už veselý nejsi, protože ti nechutnalo.

Když se na někoho díváš tak, že musíš zaklonit hlavu, abys mu viděl do obličeje, je ten někdo vysoký. Ty jsi menší než on. Je to rozdíl ve výšce člověka. Někdo je vysoký a někdo je malý.

Nakresli obrázek vysokého člověka, kterého znáš, třeba tatínka. A malého člověka, kterého znáš, třeba sourozence nebo kamaráda ze školky nebo školy.

Tip pro celou rodinu: Nakreslete sebe a hledejte rozdíly


Kreslit může celá rodina: Pozvi ke hře rodiče a sourozence, každý z vás na čistý list papíru nakreslí členy rodiny. Nezapomeňte ani na pejsky a kočky, pokud je doma máte. Pak obrázky porovnejte a koukněte se, jaké rozdíly v obrázcích budou. Malujete stejné členy rodiny, ale každý kreslí jinak. Obrázky si pak můžete vystavit na lednici.

Tip pro celou rodinu: Co má tvoje babička ráda a co máš rád ty?

Pokud budeš kreslit sám, vezmi si čistý list papíru a nakresli na něj rozdíly mezi tebou a babičkou. Babička je starší než ty, jaké má vlasy? Máte je stejné? Jaké tričko nosí babička nejčastěji? Je na něm stejný obrázek, jako na tvém nejoblíbenějšímt tričku? Jaké jídlo má babička nejraději a jaké ty? Pokud nevíš, jaké jídlo má babička nejraději, spolu s rodiči jí zavolejte a zeptejte se.Nejen zvířátka, ale i auta a traktory


Také na webu edaplay.cz/aktivity můžete stahovat zábavné pracovní listy, najdete zde třeba jednoduché omalovánky nebo obrázky k dokreslení.

Mohlo by vás zajímat:

Podívejte se na další zábavné úkoly z Velikonoc s EDOU.