Vánoce s EDOU

Komety a hvězdy

V noci na obloze září hvězdy. Možná je s rodiči rádi pozorujete a dokonce dokážete souhvězdí pojmenovat. Souhvězdí je několik hvězd, které nám připomínají tvar něčeho, co dokážeme pojmenovat. Spojte čísla a zjistěte, jaký obrázek se vám na papíru objeví.


spoj čísla - zjisti, co je na obrázku (1)

Když spojíš čísla ve správném pořadí, zjistíš, co je na obrázku. Až budeš mít hotovo, nakresli do volného místa hvězdy nebo vánoční stromeček a kometu nad ním. 

Ke stažení

SPOJ ČÍSLA - ZJISTI, CO JE NA OBRÁZKU (2)

Až spojíš čísla tak, jak následují za sebou, zjistíš, co je na obrázku. Pokud ještě neumíš poznávat čísla, popros o pomoc rodiče nebo sourozence. Pak obrázek vybarvi pastelkami, nahoru nakresli hvězdy a dolů vánoční stromeček nebo dárky.

Ke stažení

SPOJ ČÍSLA - ZJISTI, CO JE NA OBRÁZKU (3)

Spoj čísla ve správném pořadí a zjisti, co je na obrázku. Pokud ještě neumíš poznávat čísla, popros o pomoc rodiče nebo sourozence. Obrázek vybarvi pastelkami. Kolem můžeš nakreslit stromy a nahoru noční oblohu s hvězdami a měsícem.

Ke stažení


stáhněte všechny pracovní listy "komety a hvězdy" najednou

Ke stažení


Tip pro celou rodinu: Namalujte vaše souhvězdí

Tuhle hru můžou hrát všichni. Každý bude mít svůj list papíru. Na něj nakreslí hvězdu pro každého člena rodiny. Někdo kreslí hvězdy jen z čárek, někdo umí složitější obrázek, všichni kreslí, jak dovedou. Pak u každé hvězdy napište začáteční písmeno - M jako bratr Martin, A jako sestra Anetka, T jako tatínek, M jako maminka, můžete přidat i babičky, dědečky. Pokud máte doma zvířátka, můžete jim také nakreslit hvězdičku. Pak hvězdičky spojte a celý obrázek orámujte srdíčkem nebo kolečkem. A je to.

Obrázek můžete kreslit každý sám a pak se podívat, jak kreslí hvězdy maminka, tatínek a jak sourozenci. Nebo můžete kreslit jeden obrázek všichni dohromady.

Tip pro šikovné sourozence: Nakresli hádanku 

Namaluj obrázek, který má hodně jednoduchý tvar, zkus třeba domeček. Obrázek namaluj jen výrazným fixem. Pokud je den a venku je světlo, přilož si obrázek s domečkem na okno. Vezmi si další papír a na každé hraně obrázku udělej žlutou tečku. To bude hvězda. Pak nakresli nápovědy. My jsme nakreslili kousek střechy, komín, jednu stěnu domečku a dveře. Očísluj žluté tečky. Pak zavolej rodiče nebo sourozence, aby uhodli, jaké souhvězdí jsi nakreslil. S hádankou jim pomůžou čísla, spojí je ve správném pořadí a přijdou na to, co na obrázku je.Tip pro šikovné sourozence: Kolíčky na vystavení obrázků

Hotové obrázky si můžeš vystavit na poličku, nebo můžeš natáhnout provázek, na něj obrázky přicvaknout kolíčky na prádlo. Kolíčky si ozdob hvězdami. Hvězdu můžeš vystříhnout z papíru - nejdřív ji nakresli tenkým fixem a pak ji vystřihni. Nevadí, že hvězda nebude pravidelná, na obloze také nesvítí všechny hvězdy stejně. Můžeš také zkusit vyrobit hvězdu z proužků, které budeš překládat přes sebe. Spolu s rodiči se podívej na téma Vánoční výstavka, třeba se ti bude hodit ještě nějaký další nápad.

Tip pro zdvídavé děti: Souhvězdí Orion

Spolu s rodiči vyhledejte na internetu souhvězdí Orion. Co vám tvar souhvězdí připomíná? Někdo říká, že přesýpací hodiny, někdo v něm vidí konvičku na kávu. Co v něm vidíte vy? Až souhvězdí na internetu najdete, pozorně si prohlédněte jeho středovou část, říká se jí Orionův pás.

Pokud vás hledání souhvězdí a noční obloha baví, můžete se ještě podívat na internetu, jak vypadá souhvězdí Velkého psa. Můžete zkusit vyhledat více souhvězdí, která mají v názvu zvíře. 

Mohlo by vás zajímat:

Do omalovánek můžete nakreslit hvězdičky a komety podle vlastní fantazie, hvězdy si můžete namalovat i na čepici a rukavice.