Vánoce s EDOU

Cukroví a pečení

Upéct si můžete i obrázek. Nevěříte? Pojďme se podívat, jak na to.

cukroví z kartonu - vykrajovátka

Vezměte si krabici. Na ni přiložte vykrajovátko na perníčky. Obkreslete tvar. Vystřihněte a dozdobte. Pokud neumíte stříhat přesně podle tvaru vykrajovátka, nevadí, můžete vystřihnout čtverec a ozdobit.

CUKROVÍ Z KARTONU - kolečko

Chcete vytvořit kulaté cukroví z kartonu, ale neumíte vystřihnout kolečko? To nevadí. Lépe se vám bude stříhat čtverec nebo obdélník. Kolečko jako cukroví můžete namalovat a ozdobit. Kartonové cukroví si pak můžete zavěsit jako ozdobu nebo použít při hře na obchod.

Kolíček s cukrovím 

Tento úkol je pro šikovné sourozence. Namalujte na dva malé čtverečky papíru dva stejné kousky cukroví. Pak na další dva malé čtverečky zase jiné dva kousky cukroví. Zkuste namalovat obrázek dvakrát stejně. Pak maličké čtverčky přilepte na kolíček, můžete ho použít na vánoční výstavku.

Tip pro rodiče: Vykrajovátka a balicí papíry

Pomozte dětem vymyslet, z jakých materiálů mohou vystřihovat a lepit. Vystřihovánky můžete kombinovat. Možná se vám budou hodit i balicí papíry, mívají hezké potisky. Vezměte si vykrajovátko na perníky, vystřihněte postavičku z kartonové krabice nebo z barevného papíru. Nalepte na čistý papír. Vedle nalepte další obrázky, které vystříháte z jiných úkolů nebo právě z balicích papírů. Vystřihovat můžete i z papírové tašky, ve které jste přinesli nákup. Hezky se na ni kreslí voskovkami.

Tip pro rodiče: Rozdělte koláč na dílky a procvičte si počítání

Zabavit se a při tom procvičovat matematiku můžete i s koláčem. Jak na to? Až upečete koláč nebo nějakou jinou pochoutku, rozdělte ji na tolik dílků, kolik členů má vaše domácnost. Spolu s dětmi si ukažte na prstech ruky, kolik vás je. Každému dejte na talíř jeden díl koláče.

Počítání můžete obměnit. Koláč rozdělte na počet dílků podle potřeby. Připravte porce pro členy domácnosti. Spolu s dětmi si ukažte na prstech ruky, kolik členů vaše domácnost má. Každému dejte na talíř jeden díl koláče. Spočítejte, kolik kousků vám zbylo na další svačinu.

Tip pro rodiče: Chystáte se péct cukroví? Jděte na to vesele

Spolu s dětmi si můžete upéct veselé obličeje. Nepotřebujete žádnou formičku ani vykrajovátko. Můžete použít třeba těsto na klasické linecké cukroví, část obarvit kakaem a část těsta nechat světlou. Z kousku těsta vymodelujte kuličku a tu rozplácněte. Pak z těsta jiné barvy vymodelujte dvě malé kuličky a připlácněte na větší placku jako oči. Pak už stačí jen z těsta udělat maličkého hada, ze kterého vytvarujete úsměv. Přejeme veselé pečení.

Inspirace k dalším vystřihovánkám

Vystřihovánky zvířátek podle vykrajovátek na perníky můžete kombinovat s jinými tvary. Podívejte se na téma Rozkvetlé Vánoce, kde jsou inspirace k využití větviček a vystřihovánce stromečku.

Tip na hru: Kdo si na čem pochutná

Spolu s dětmi si napište seznam ptáčků, kterým sypeme něco dobrého do krmítka. Pak přidejte na seznam zvířátka, kterým se nosí něco na přilepšenou do lesa. Ke každému zvířátku napište nebo nakreslete, na čem by si pochutnalo. Do dalšího seznamu si napište členy rodiny. Ke každému napište jeho nejoblíbenější jídlo. Prohlédněte si výzdobu doma. Šípkový čaj pijeme, když jsme nachlazení, šípky mají rádi i ptáčci venku. Jsou zdrojem vitamínů. Komu chutnají semínka slunečnice? A kdo si pochutná na lojové kouli?

Zapojit můžete také vystřihovánky z tématu Vánoční kolekce.


Mohlo by vás zajímat:

Vystříhejte si ozdoby nebo si vyrobte taštičku, do které můžete ozdoby uložit.