Vánoce s EDOU

Písmenka

Spolu se zvířátky si procvičíme písmenka. Ale co to? Vidíme jen obrázky zvířat. Řekněte nahlas název zvířete a hledejte další zvíře, jehož název začíná na stejné písmeno.

Najdi zvířátka, která nezačínají na "K"

Pozorně si prohlédni obrázky. Popros rodiče nebo sourozence o pomoc, spolu kartičky rozstříhejte. Pak dávejte na jednu hromádku kartičky se zvířátky, která začínají na K. A na druhou hromádku kartičky se zvířátky, která nezačínají na K.

Ke stažení

najdi zvířátka, která začínají na stejné písmenko

Pozorně si prohlédni obrázky. Popros rodiče nebo sourozence o pomoc, vystříhejte spolu kartičky. Pak dávejte k sobě zvířátka, která začínají na stejné písmenko. Ukažte si na prstech ruky, kolik názvů zvířat začíná stejným písmenem. Ukažte si zvířátko, které začíná na M. Zvířátka na J tvoří dvojici. Zvířátka na P trojici.

Ke stažení

na kterých obrázcích není zvířátko?

Pozorně si prohlédni obrázky. Ukaž dva obrázky, na kterých není zvířátko. Popros rodiče nebo sourozence o pomoc, vystříhejte spolu kartičky. Ukažte si dvě zvířátka, která začínají na K. Pak dvě zvířátka, která začínají na M. Na jaké písmeno začíná to, co je na obrázcích kartiček, které zbyly?

Ke stažení

ZVÍŘÁTKA, KTERÁ ZAČÍNAJÍ NA písmeno "S"

Prohlédni si obrázek, řekni nahlas, jaká zvířátka v obrázku vidíš. Spočítej je, můžeš si pomoci počítáním na prstech ruky. Obrázek vymaluj pastelkami. Zkuste spolu s rodiči nebo staršími sourozenci vyjmenovat další zvířátka začínající na písmeno S. Nápověda, například: Mládě od prasátka. Zvíře podobné hlemýždi, které nemá ulitu.

Ke stažení

ZVÍŘÁTKA, KTERÁ ZAČÍNAJÍ NA PÍSMENO "P"

Prohlédni si obrázek, řekni nahlas, jaká zvířátka v obrázku vidíš. Některá zvířátka potřebují dokreslit podle přerušované čáry. Dokresli je a obrázek barvi pastelkami. Zkuste spolu s rodiči nebo staršími sourozenci vyjmenovat další zvířátka začínající na písmeno P. Poznáte zvířátko podle nápovědy?: Umí to létat a a není to letadlo. 

Ke stažení

ZVÍŘÁTKA, KTERÁ ZAČÍNAJÍ NA PÍSMENO "K"

Prohlédni si obrázek, řekni nahlas, jaká zvířátka v obrázku vidíš. Obrázek vybarvi pastelkami. Zkuste spolu s rodiči nebo staršími sourozenci vyjmenovat další zvířátka začínající na písmeno K. Například to může být toto zvířátko podle nápovědy: Mláďata od slepičky se nazývají...

Ke stažení

ZVÍŘÁTKA, KTERÁ ZAČÍNAJÍ NA PÍSMENO "M"

Prohlédni si obrázek. Jedno ze zvířátek potřebuje dokreslit. Dokresli ho podle přerušované čáry. Řekni nahlas, jaká zvířátka v obrázku vidíš. Spočítej je, můžeš si pomoci počítáním na prstech ruky. Potom obrázek vybarvi pastelkami. 

Ke stažení

ZVÍŘÁTKA, KTERÁ ZAČÍNAJÍ NA PÍSMENO "M"

Prohlédni si obrázek, řekni nahlas, jaká zvířátka v obrázku vidíš. Některá zvířátka potřebují dokreslit podle přerušované čáry. Dokresli je a obrázek barvi pastelkami. Zkuste spolu s rodiči nebo staršími sourozenci vyjmenovat další zvířátka začínající na písmeno M. Například to může být toto zvířátko podle nápovědy: Velké chlupaté zvíře, které se v zimě ukládá k zimnímu spánku. 

Ke stažení

ZVÍŘÁTKA, KTERÁ ZAČÍNAJÍ NA PÍSMENO "R"

Prohlédni si obrázek. Dvě ze zvířátek potřebují dokreslit. Dokresli je podle přerušované čáry. Řekni nahlas, jaká zvířátka v obrázku vidíš. Spočítej je, můžeš si pomoci počítáním na prstech ruky. Potom obrázek vybarvi pastelkami. 

Ke stažení


stáhněte všechny pracovní "Písmenka" najednou

Ke stažení


Tip pro šikovné sourozence: Nakreslete další zvířátka

Promyslete, jaká další zvířátka, jejichž názvy začínají na P, K, M nebo J, znáte. Nakreslete vlastní obrázky a přidejte je do hry. Na písmenko J začíná jelen nebo ježek. Umíte nakreslit zvířátka začínající K? Kozu, koně, klokana? A co zvířátka začínající na P? Ptáčka, papouška, prasátko? Pokud si nevíte rady, poproste rodiče o pomoc a zkuste sestavit seznam zvířátek, která nakreslíte. 

Tip pro rodiče: Jak zjednodušit hru se zvířátky

Možná jsou děti na určování písmen malé a zatím takovou hru nezvládnou. To nevadí, kartičky můžete použít na vyprávění o zvířátkách. Spolu s dětmi si vzpomeňte, kdy jste naposledy viděli živou slepici, bylo to u někoho na dvorku? Nebo si vyprávějte o tom, co má dané zvířátko rádo k snědku. S tím vám může pomoci téma Vánoční kolekce.

Další úkoly s kartičkami: Krmítko pro ptáčky

Podívejte se také na vánoční pracovní listy na téma krmítko pro ptáčky. Barevné kartčiky s ptáčky nalepíte do krmítka. Spočítejte všechny ptáčky uvnitř krmítka a ptáčky, kteří do krmítka teprve letí. Krmítko najdete tady.

Další úkoly s kartičkami: Najděte správnou polovinu obrázku

Rozstříhejte kartičky se zvířátky a hledejte správné poloviny. V inspiracích na hry s kartičkami najdete i variantu s barevnými obrázky a jejich stíny. Prohlédněte si úkoly s kartičkami.

Tip pro šikovné sourozence: Vyrob si taštičku a ukliď do ní kartičky

Až budeš mít kartičky vystřižené, můžeš je uklidit do taštičky a nechat je v taštičce až do další chvíle, kdy si budeš chtít s kartičkami hrát. Spolu s rodiči vyberte taštičku, která se vám nejvíce líbí. Taštičku vybarvi pastelkami, spolu s rodiči slep a vystříhané kartičky do ní uložTašky si můžete prohlédnout zde.


Mohlo by vás zajímat:

Do omalovánek můžete nakreslit hvězdičky a komety podle vlastní fantazie, hvězdy si můžete namalovat i na čepici a rukavice.