Archiv novinek 2020 až 2021

Archiv novinek z naší činnosti.


Vánoce s EDOU

1.12.2021

Netradiční adventní kalendář plný úkolů pro děti

Spolu s dětmi se můžete těšit na Vánoce a odpočítávat zbývající dny do Štědrého dne s naším netradičním adventním kalendářem. Podívejte se na Vánoce s EDOU, čekají na vás úkoly na každý den adventu. Můžete dokreslovat, vybarvovat pastelkami, stříhat, tvořit.

Co na vaše děti v kalendáři čeká?

Omalovánky podle čísel a symbolů najdete v políčku Barevné Vánoce, čepice a rukavice najdete v tématu Pleteme, Na jaké písmenko začínají názvy zvířat? V tématu Písmenka najdete kartičky se zvířátky i omalovánky. Podívejte se na úkoly s barevnými obrázky a jejich stíny. Takový typ úkolů najdete dokonce ve dvou variantách: První políčko kalendáře - 24 obrázků zvířátek, Silvestr - hra s kartičkami. Vyrobte papírové krmítko nebo Dárkovou tašku.

Užijte si předvánoční čas se zvířátky a úkoly od EDY!


Koncert zrušen

Koncert zrušen

26.11.2021

Koncert v Jazz Docku zrušen

Drazí přátelé EDY,

s velkou lítostí vám musím sdělit, že letošní benefiční koncert “S brejlema nebo bez brejlí” v pražském Jazz Dock se konat nebude.

Toto rozhodnutí bylo pro mě jedno z nejtěžších vůbec. Přípravy na tento večer trvaly měsíce, stály hodiny a hodiny práce mých kolegyň, ale také účinkujících a dalších dobrovolníků. Do poslední chvíle jsme proto doufali, že tento rok to po loňské vynucené pauze vyjde. Bohužel je epidemická situace opět natolik vážná, že se musíme v zájmu ochrany zdraví nás všech koncertování vzdát. V situaci, kdy se nemocnice opět plní a počty nakažených lámou rekordy, by nebylo zodpovědné pořádat hromadnou akci, navíc v uzavřeném prostoru.

S vystoupením počítali také naši účinkující, kteří si udělali prostor v nabitém programu a chtěli přispět dobré věci. Děkujeme proto i zde veřejně skupinám HM a United Heads, zpěvačce a klavíristce Ráchel Skleničkové a kapele Moody Cat Band s Ester Kočičkou, která měla prvním prosincovým večerem v Jazz Docku provázet. Mnohokrát vám všem děkuji a věřím, že si společnou hudební akci užijeme v příznivější době.

Ze srdce také děkuji všem, kteří si zakoupili vstupenky a chtěli tak podpořit službu rané péče, kterou EDA poskytuje nejmenším dětem s postižením zraku a jejich rodinám. Peníze za zakoupené vstupenky vám samozřejmě vrátíme v plné výši. Budeme ale moc vděční, pokud se nás rozhodnete podpořit jinak. Například finančním darem, díky kterému si letos ještě můžete snížit daňový základ až o 30 %, či nákupem našich předmětů v EDÍM e-shopu www.eshop.eda.cz, kde jistě najdete ty pravé a originální dárky pod vánoční stromeček.

Pevně věřím, že tato koronavirová vlna je poslední, která nám takto významně zasáhla do života a příští rok se už opravdu budeme moci sejít a oslavit tuto skutečnost kvalitní živou hudbou v klubu nad Vltavou nebo třeba na naší zahradě na Chodově.

S přátelskými pozdravy a díky za pochopení. Především pevné zdraví vám všem.

Petra Mžourková

Ředitelka EDA cz, z. ú.

Nový ceník SPC EDA

Nový ceník SPC EDA

7.10.2021

Všechny klienty Speciálně pedagogického centra EDA bychom rádi informovali, že od 1.10. 2021 došlo ke změně cen u nadstandardních činností SPC.  Více naleznete v novém ceníku na našich stránkách.


Přijďte na kurz!

Nabízíme zajímavé kurzy s akreditací MPSV:

Kurz: Sourozenci dětí s postižením: specifika, potřeby a možnosti jejich podpory
Datum a čas konání: 26. 11. 2021, 9:00 - 16:30 (8 hodin)
Lektor: Mgr. et Mgr. David Havelka, Ph.D.
Více informací najdete zde.

Kurz: Prevence smyslové deprivace u dětí s poruchami zrakového vnímání

Datum a čas konání: 29. 11. 2021, 9:00 - 16:30 (8 hodin)
Lektor: PaedDr. Markéta Skalická
Více informací najdete zde.

Kurz: Cílená zpětná vazba jako nástroj
Datum a čas konání: V současné době není vypsán termín kurzu
Lektor: Mgr. Eva Reitmayerová, Mgr. Andrea Nondková
Více informací najdete zde.


Kurz: Motivační rozhovory
Datum a čas konání: termíny kurzu budou vypsány na začátku listopadu
Lektor: Mgr. Lenka Ottová
Více informací najdete zde.

Leták s nabídkou vzdělávacích kurzů je ke stažení zde:


Ke stažení


Zapište si do diáře!

1.10.2021

Všichni v EDOVI doufáme, že se s vámi letos uvidíme na dalším ze série benefičních koncertů S brejlema nebo bez brejlí.

Kdy: 1. 12. 2021 od 19 hodin
Kde: Jazz Dock,  Janáčkovo nábřeží 2, Praha 5 - Smíchov
Kdo:  Ráchel Skleničková a skupiny Hm, United Heads a Moody Cat Band s Ester Kočičkovou, která bude zároveň večerem provázet

Těšíme se na viděnou v klubu nad Vltavou!

Odborné setkání v Centru Filipovka

Odborné setkání v Centru Filipovka

21.9.2021

Ve čtvrtek 23.9. proběhne v prostorách Centra Filipovka dlouho plánovaná akce Rehabilitační pomůcky pro děti s postižením.

Pomůcky pro děti s postižením představí firmy: MEDICCO, HELP CENTRUM, MEDESA CARE, REHA 2015, MEYRA ČR, CANOCAR

Přijďte se podívat! Podrobný program naleznete zde.

EDA  je opět držitelem Značky spolehlivosti!

EDA  je opět držitelem Značky spolehlivosti!

9.9.2021

EDA se již po třetí stal držitelem označení PROVĚŘENÁ VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÁ ORGANIZACE.

Značku spolehlivosti uděluje Asociace veřejně prospěšných organizací ČR na základě rozhodnutí rady složené z nezávislých odborníků.

Značka poskytuje dárcům informace o tom, že její držitel hospodaří se svěřenými prostředky transparentně a adekvátně je využívá na plnění svých veřejně prospěšných činností a služeb.

EDA je na Značku spolehlivosti patřičně hrdý!


Hurá do školy!

1.9.2021

Přejeme všem dětem, aby ve škole potkaly ty nejlepší kamarády a rodičům přejeme klidný začátek školního roku.

Příprava do školy nemusí být nuda. Vezměte si na pomoc naše zvířátka a procvičujte písmenka a čísla:

Procvičte si písmenka. Najděte všechna zvířátka začínající na P. Která začínají na K? Kartičky se zvířátky najdete zde.

Máte jen černobílou tiskárnu? Nevadí! Naše omalovánky si můžete vytisknout i černobíle. Vezměte si na pomoc pastelky a procvičte si čísla. Vybarvování obrázků podle čísel najdete v sadě pracovních listů Les a dvorek a v sérii Omalovánky. Povídejte si s dětmi o tom, kterou barvu mají nejraději, a kterou máte nejraději vy.

Procvičtuje po sobě jdoucí čísla: Spojte čísla a zjistěte, co se skrývá v obrázku. K nácviku grafomotoriky se hodí také pracovní listy na téma Dokreslujeme.Nový termín odborného setkání

Nový termín odborného setkání

28.7.2021

Máme nový termín akce Rehabilitační pomůcky pro děti s postižením

Setkání proběhne 23.9.2021 od 9 do 16 hodin v objektu Hornomlýnská, o.p.s. + prostorách EDA cz, z.ú., Filipova 2013/1, 148 00 Praha 4 - Chodov


Pomůcky pro děti s postižením představí firmy:

MEDICCO, HELP CENTRUM, MEDESA CARE, REHA 2015, MEYRA ČR, CANOCAR

Další informace o programu a přihlášku na akci najdete v přiloženém letáku.

Ke stažení


Webináře

Webináře

15.7.2021

Webináře pro rodiče: Sledujte pohodlně z domova, dostupné na Youtube kanálu EDY

Pro rodiče, ale i další pečující, jsme připravili sérii webinářů, kterých jste se mohli účastnit online. Pro všechny, kdo nestihli termín vysílání webinářů, máme dostupné záznamy webinářů na Youtube kanálu EDY:

Téma: AAK (Augmentativní a alternativní komunikace) u dětí se zrakovým postižením
Webinář proběhl 28. 6. 2021 pod vedením Mgr. Anety Bučkové, Mgr. Kláry Janečkové a Mgr. Magdalény Kostelecké, poradkyň rané péče z EDY
Záznam sledujte zde

Téma: Pomoz mi, abych to dokázal sám. Montessori inspirace pro každodenní život.

Webinář proběhl 20. 5. 2021 pod vedením Mgr. Heleny Janoušové, poradkyně rané péče z EDY
Záznam sledujte zde

Téma: Tablet pro rodiče a děti
Webinář proběhl 28. 4. 2021 pod vedením Mgr. Magdalény Kostelecké a Mgr. Lucie Magerové, poradkyň rané péče z EDY
Záznam sledujte zde


Projekt byl realizován za podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Za podporu děkujeme.

Pokud byste nám chtěli poslat nápady a inspirace pro budoucí online webináře, napište nám na info@eda.cz


Ahoj, prázdniny!

30.6.2021

Hurá za letním dobrodružstvím!

Přejeme všem dětem léto plné her a zábavy, ať jim nad hlavami svítí slunce a ať prožijí ta nejúžasnější prázdninová dobrodružství. 

A máme také tip pro rodiče na využití našich pracovních listů: S sebou na deku do parku nebo na koupaliště můžete vzít kartičky se zvířátky a spolu s dětmi přiřazovat obrázek a stín zvířátka. Pokud budete trávit léto na chatě v lese nebo na chalupě, určitě se budou hodit inspirace Hrajeme si venku nebo pracovní listy Les a dvorek. Když nebude počasí přát a bude pošmourno, můžete si vybarvit den s Omalovánkami. Chystáte se na návštěvu k babičce a dědovi? Spolu s dětmi vyrobte dárkovou taštičku, vložte do ní malý dárek nebo vzkaz a darujte ji tomu, koho máte rádi.

Přejeme rozesmáté léto všem rodinám!EDA PLAY ELIS zdarma: 31. 5. - 2. 6.

Oslavme spolu Mezinárodní den dětí: Aplikace EDA PLAY ELIS dostupná zdarma!

Moc všem dětem přejeme, aby Mezinárodní den dětí prožily jako den plný zábavy a her. Zapojte Elišku do hry: Pokud pro rozvoj dovedností dítěte používáte iPad, můžete si ve dnech 31. 5. - 2. 6. 2021 stáhnout aplikaci EDA PLAY ELIS zdarma. Ve hře děti spolu s holčičkou Eliškou objeví, co se skrývá za dveřmi, pomohou kamarádovi vyčistit brýle, dědovi oholit vousy, vyperou prádlo nebo upečou dort. Více informací najdete zde.

Pokud pro rozvoj dovedností dětí používáte tablet s platformou Android, můžete využít hry EDA PLAY TOM nebo EDA PLAY TOBY, které jsou zdarma celoročně.

Vyberte si ze zábavných pracovních listů: Pokud chcete do hry dětí zapojit spíše pracovní listy, využít můžete Omalovánky, oblíbelné pracovní listy na téma Dokreslujeme, nebo Les a dvorekZajímavé tipy najdete také na stránce Hrajeme si venku.


Webinář "Tablet pro rodiče a děti"

Webinář "Tablet pro rodiče a děti"

14.5.2021

Webinář o tom, jak bezpečně nastavit tablet pro celou rodinu

Naše poradkyně se technologií nebojí! Koncem dubna uspořádaly webinář s názvem Tablet pro rodiče a děti. Naši klienti tak měli možnost dozvědět se o způsobech jak vybrat a následně nastavit tablet tak, aby ho komplexně a bezpečně využívala celá rodina.

Další webináře nejen o technologiích budou brzy následovat! Pro více informací sledujte naše sociální sítě: Facebook a Instagram.


Podpořte EDU dárcovskou SMS

Podpořte EDU dárcovskou SMS

26.4.2021

Spojte se s jeho světem - spot na podporu naší organizace EDA právě běží ve vysílání České televize

Právě v těchto dnech můžete zhlédnout ve vysílání České televize spot "Spojte se s jeho světem". EDU můžete jednoduše podpořit i vy zasláním dárcovské SMS. Můžete si vybrat jednorázovou podporu nebo nastavit trvalou DMS s částkou, kterou nás budete podporovat pravidelně, každý měsíc. Za jakoukoli formu podpory děkujeme.

JAK POSLAT TRVALOU DÁRCOVSKOU SMS?

Částka, kterou budete EDU podporovat, je vždy na konci tvaru SMS. Vyberte si, jakou čátkou nás budete pravidelně podporovat. Odešlete SMS zprávu ve tvaru: 

DMSmezeraTRVmezeraEDAmezera30
DMSmezeraTRVmezeraEDAmezera60
DMSmezeraTRVmezeraEDAmezera90  
na telefonní číslo 87 777


Více o dárcovských SMS na podporu EDY najdete zde.

Více o dalších formách podpory najdete zde.


Úkoly a hry pro děti

Úkoly a hry pro děti

25.3.2021

Velikonoce s EDOU: Zábava na 9 dní velikonočních svátků

Naše poradkyně rané péče chtějí zpříjemnit rodinám dlouhé období plné nejrůznějších omezení, a proto připravily sadu pracovních listů Velikonoce s EDOU. Celých 9 dní velikonočních svátků se můžete spolu s dětmi zabavit společným tvořením a malováním, vystřihováním a lepením. Pracovní listy a tipy na úkoly s dětmi najdete tady: https://eda.cz/velikonoce-s-edou Pokud nemáte doma tiskárnu a pracovní listy určené k tisku nevyužijete, nezoufejte. Mezi tipy na zábavné tvoření najdete kreslení podle otisku ruky  

Jaro už nás vítá s otevřenou náručí a my přejeme všem rodinám a dětem, aby i oni přivítali jaro s úsměvem, dobrou náladou a velikonoční svátky si zpestřili společným tvořením. Váš EDA.


Aplikace pro trénink zraku a jemné motoriky

15.2.2021

Rodina aplikací EDA PLAY se rozrostla: Zahrajte si EDA PLAY TOM

Určitě jste už spolu s dětmi objevili naše hry EDA PLAY ELIS, PAULI nebo TOBY. Nyní si můžete zahrát také EDA PLAY TOM, novou aplikaci si stáhnete zdarma do iPadů i do tabletů s platformou Android.

V aplikaci EDA PLAY TOM děti objevují zvířátka na dvorku a v lese. Jednoduchým dotykem na obrazovku tabletu nakrmí koně, učešou mu hřívu, očistí prasátko, uspí kozu nebo naopak probudí hlemýždě. Aplikace je opět na černém pozadí, s obrázky výrazných barev a tvarů, děj se srozumitelný, ale atraktivní. Hra je připravená za supervize našich specialistek na zrakovou stimulaci a ranou péči. Hru na tabletu můžete rozšířit i o pracovní listy. Vyberete si omalovánky se sovou nebo raději přiřazování barevných obrázků zvířat a jejich stínů?

Objevte více o nové hře EDA PLAY TOM: https://www.edaplay.cz/eda-play-tom

Projekt je realizován za podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, Nadace ČEZ a firmy Dow. Za podporu moc děkujeme! Jsme rádi, že jsme s vaší podporou mohli dětem přinést nová zvířátka a nové úkoly pro zábavné procvičování zrakových dovedností a jemné motoriky, a zároveň jsme mohli navázat na naše dlouholeté aktivity spojené s vývojem aplikací připravených na míru dětem se zrakovým a kombinovaným postižením.


Daňové zvýhodnění dárců

Daňové zvýhodnění dárců

14.2.2021

S radostí můžeme konečně oznámit, že ve sbírce zákonů vyšla novela zákona o dani z příjmu. Ta umožňuje dárcům/podporovatelům neziskových organizací snížit jejich daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu za zdaňovací období 2020 a 2021.

Toto platí i pro dárce - zaměstnance!

Více informací získáte v článku https://www.avpo.cz/darcovska-novela-byla-zverejnena-ve.../ na webu AVPO ČR - Asociace veřejně prospěšných organizací ČR nebo v přiložené brožuře. 

Ke stažení


Potvrzení o daru EDA - rok 2020

Potvrzení o daru EDA - rok 2020

26.1.2021

Pokud jste EDOvi poskytli dar na podporu činnosti v roce 2020 a přejete si potvrzení o daru, prosím vyplňte tento formulář: https://forms.gle/9A3jhsBU2rK1dEJu6 

Velmi nám to pomůže. Srdečně děkujeme za podporu! 

Ocenění pro EDU

Ocenění pro EDU

14.1.2021

Cena za návrat do života

EDA získal Cenu za návrat do života od České společnosti pro jakost. Online si tuto cenu převzala Petra Mžourková, ředitelka EDY: "Příběhů návratů do života zažil EDA za 30 let existence mnoho. Nejvýraznější jsou asi u klientů nevidomých, kdy mnozí z nich jsou úspěšní hudebníci, kteří vystudovali hudební konzervatoř. Ze všech těchto úspěchů máme v EDOVI velkou radost. Radujeme se ale i z návratů do běžného života u rodin, kde rodiče závažnou situaci zvládnou, zůstanou spolu, vychovávají kromě dítěte s postižením i sourozence, chodí do práce a mají čas i na další aktivity, do kterých zapojují i dítě s postižením – lyžování, surfování, lezení po skalách, plavání, cestování a další. Bez naší podpory a možností, které máme my a které nabízí i společnost, jako např. možnost inkluze nebo nabídka vhodných sociálních služeb – odlehčovací a asistenční služby, by zřejmě mnoho rodin stálo u rozhodnutí, stejně jako před rokem 1990, dát své dítě do ústavního zařízení, čímž by jeho návrat do života byl velmi ztížen."

Záznam z předávání cen můžete sledovat zde, EDA si přebírá ocenění v čase od 1:04 záznamu.


Kurz pro pečující zdarma

29.12.2020

Kurz na podporu pečujících od Spiralis

Společnost Spiralis v lednu startuje poslední šestou etapu kurzu půlročního programu pro neformální pečující Pečovat a žít: Zdarma se ho mohou účastnit rodiče, kteří neformálně pečují o své děti s postižením nebo o seniora ve své rodině a nemají problém účastnit se výuky v Praze. Kurz je kombinací prezenčních dní (on-line výuky), individuální psychologické podpory a mentoringu. Kurz nabízí vzdělávací a psychologickou podporu, zároveň pomůžeme najít profesní nebo společenské uplatnění v sociálních podnicích a různých typech neziskových organizací v Praze. Ve dny prezenční výuky poskytujeme příspěvek na péči o osobu blízkou v rozsahu 900 Kč/školící den.

Chcete vědět víc? Poslechněte si naše absolventky, které o kurzu mluví ve videu. 

Leták ke stažení: Vzdělávací program na podporu pečujících od Spiralis

Ke stažení


PF 2021

Jen to nejlepší do nového roku 2021

Letošní rok 2020 nás trošku zkoušel. Jako společnost jsme z něj sice vyšli s řadou omezení - nemůžeme se setkávat jako dříve, některým z nás se nedostává zdraví. Na druhou stranu se ale ukázala velká síla, solidarita a soucit s těmi, kteří potřebují pomoc.  

A tak i my se přes různé limity snažíme zachovávat služby rané péče na profesionální úrovni, jak to rodiny potřebují. Jsme jim nablízku, i když musíme být daleko, a občas jen online. Moc bychom si přáli, nejen pro rodiny a děti, ale i zaměstnance v sociálních službách, aby na každého čekaly v roce 2021 šťastné chvíle plné pohody a snad už i společné chvíle bez roušek a odstupů. 

Ať vás v novém roce potkává jen to dobré. 


Úkoly a hry pro děti

1.12.2020

Adventní kalendář plný zábavy 

Podívejte se do netradičního adventního kalendáře, který neobsahuje čokoládu, ale zábavné úkoly pro děti. Je plný pracovních listů ke stažení a vytištění zdarma. Pokud nemáte tiskárnu, nezoufejte, kalendář obsahuje inspirace na hry pro celou rodinu, ke kterým tiskárnu nepotřebujete.

Ozdobte si větvičky ve váze, inspirujte se v políčku kalendáře "Rozkvetlé Vánoce." Vylepšete čepice a rukavice, tipy najdete v tématu "Pleteme". Nebo si připravte nějakou dobrotu k snědku podle tipů v políčku "Vaření a recepty".

Přejeme radostný adventní čas!


Lepší podmínky pro dárce

30.11.2020

Poslanci budou hlasovat, podpořte sdílení výzvy

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO) zveřejnila výzvu, kterou chceme podpořit i my. Lidé svými dary zachraňují charitu, kulturu i sport. Stát by je mohl odměnit. Poslanci budou rozhodovat už v těchto dnech. Sdílejte a dejte vědět, že soukromé dárce potřebujeme. 

O co jde? Cílem návrhu je na dočasnou dobu dvou let zvýšit maximální hranici pro snížení daňového základu firem a fyzických osob, které darují peníze na veřejně prospěšné účely. V současnosti je to tak, že dárce si může snížit daňový základ o poskytnutý dar, maximálně však do výše 10 % daňového základu u firem a 15 % daňového základu u fyzických osob. Návrh v obou případech posouvá hranici na 30 % daňového základu po dobu 2 let. Více se dozvíte na Facebooku AVPO zde.

16. - 22. listopadu Koncert, jaký svět neviděl

Benefiční koncert na podporu EDY netradičně

Tradiční benefiční koncert EDY proběhne letos z důvodu koronakrize v poněkud netradičním pojetí: S Brejlema nebo bez brejlí, s rouškou nebo bez roušky, aneb KONCERT, JAKÝ SVĚT NEVIDĚL.

Z pohodlí domova můžete sledovat záznam koncertu z roku 2016. 

Omalovánky pro děti

30.10.2020

Vybarvěte si podzim v nových omalovánkách

Naše poradkyně rané péče vymýšlejí, jak zabavit děti doma. Připravily novou sadu pracovních listů, tentokráomalovánky na téma podzimObrázky je možné si vytisknout i na černobílé tiskárně, nemusíme mít tiskárnu barevnou. Každá omalovánka je doplněna o tip pro rodiče.

Vybrat si můžete motivy se sklizní, ať už v sadu, nebo na poli. Sbírejte jablka a hrušky do košíku, nebo vyjeďte s prasátkem na pole sklízet dýně.

Pokud uvítáte raději omalovánky jen s jedním motivem, vyberte si ježka, zajíce nebo psaze starších pracovních listů vás může zaujmout prasátko, žába, a pro ty, kdo mají rádi silné motory, máme i traktor.

Aktuality 

29.10.2020

Aktuality k situaci COVID-19

Reagujeme na dobu plnou omezení, které letošní podzim přinesl. Aktuality můžete sledovat zde: https://eda.cz/cz/pro-rodice/aktuality

Sledujeme také nabídky na podporu rodin. Informace o potravinové pomoci od Patrona dětí najdete zde: https://eda.cz/cz/pro-rodice/aktuality/#ca7101


Den pro ranou péči: Reportáž z oslav výročí rané péče v ČR

Jak jsme oslavili 30. výročí rané péče v Česku?
Na oslavu přišly i pohádkové víly a užili jsme si táborák!

Na oslavu kulatin jsme si museli kvůli pandemii pár měsíců počkat. Původně se totiž měla konat už v dubnu v areálu Zemědělského muzea v Praze. Na jaře ale plány zhatil koronavirus a už to vypadalo, že ani podzimní termín ze stejných důvodů neobstojí. Ale obstál a všichni jsme si tuto narozeninovou párty ve středu 16. září moc užili.


Na oslavu 30. výročí rané péče jsme si museli počkat, ale vydařila se. Prohlédněte si fotografie a přečtěte si více v reportáži ze Dne pro ranou péči.


Obnovujeme vozový park!

Obnovujeme vozový park!

EDA získal podporu z grantového programu "MOBILITA" od ŠKODA! S radostí jsme převzali novou Škoda Octavia Combi.

Díky novému vozidlu budeme moci poskytovat služby rané péče rodinám ve všech regionech naší působnosti a s mnohem větší flexibilitou.


Nové pracovní listy, tentokrát s dopravními prostředky

Nové pracovní listy, tentokrát s dopravními prostředky

25.7.2020

Vybarvi letadlo, dokresli kola od traktoru

Ani o prázdninách nezahálíme a přemýšlíme, čím dětem zpestřit léto. Naše poradkyně rané péče připravily pro děti další pracovní listy, tentokrát na téma dopravní prostředky.

Omalovánky s jedním motivem najdete zde. Vyberete si letadlo, parník, nebo raději traktor?

Dokreslete traktoru kola, polovinu mašinky, plachtu lodičce. Úkoly s dokreslováním najdete zde.

Vystříhejte si kartičky a použijete je do úkolů podle vlastní fantazie. Kartičky s dopravními prostředky najdete zde.

Vyjeďte autem na výlet. Úkoly se sledováním trasy najdete zde.

Na www.edaplay.cz/obliceje najdete dříve vydané pracovní listy, ve kterých můžete spolu s dětmi prozkoumat, jak pojmenovat části obličeje a najít obličej, který nosí brýle.


EDA PŘEJE VŠEM KRÁSNÉ PRÁZDNINY!

EDA PŘEJE VŠEM KRÁSNÉ PRÁZDNINY!

1.7.2020

A je to tady! Začínají prázdniny a s nimi přicházejí nezapomenutelná dobrodružství. Všem dětem i jejich rodičům přejeme krásné léto.
#EDAprorodiny

Slavíme DEN NÁMOŘNÍKŮ!

Slavíme DEN NÁMOŘNÍKŮ!

25.6.2020

Na 25. června připadá Den námořníků. Mezinárodní den, který jsme se rozhodli oslavit i na našem e-shopu. Pokud tedy během dnešního dne zadáte na našem e-shopu www.eshop.eda.cz do poznámky kód DENNAMORNIKU, dostanete slevu 15% na vše. Takže hurá nakupovat

Pomozte nám po době koronavirové!

Pomozte nám po době koronavirové!

22.6.2020

Znáte nás? Pracujete ve firmě, kde víte, že se pořizují dárky pro klienty/zaměstnance? Pomozte nám prosím nabídnout naše charitativním předměty. Pošlete ve své firmě na oddělení, kde kupují dárky klientům naši nabídku. Kdy jindy než teď koupit věc, která i pomáhá.

Ke stažení


Budeme opět na Beach Help Cupu!

Budeme opět na Beach Help Cupu!

18.6.2020

Po roční pauze se opět vracíme na oblíbený charitativní beachvolejbalový turnaj Beach Help Cup! Ten se bude konat 5.září v areálu ABC Braník. Zastupovat nás bude opět tým EDA a my dva a my se na to velmi těšíme. 

Novinkou pro nás ale je, že se zároveň budeme účastnit také druhého turnaje, který se bude ten samý den konat ve stejném areálu. 

Půjde o turnaj Antuka Help Cup. Druhý ročník tohoto turnaje se bude konat po jednoleté pauze a přichází s novým formátem. Antuka Help Cup totiž budou hrát obrácené mixy. Pro neznalce volejbalu - týmy se budou skládat ze 4 žen a dvou mužů. A touto cestou moc děkujeme týmu Zubaté Žáby, který bude za naší organizaci bojovat.

Vy všichni, naši dárci, klienti i ostatní, kdo podporují EDU - JSTE NA TUTO AKCI SRDEČNĚ ZVÁNI.

České osobnosti podporují EDU!

Koronavirová krize nás všechny zasáhla. Nečekaně, s velkou silou a poměrně na dlouhou dobu. Ze dne na den jsme museli přestat dělat to, co umíme a vymyslet způsob, jak rodinám pomáhat na dálku. A coby nezisková organizace jsme také museli začít přemýšlet o tom, jak novou situaci ustát po finanční stránce.

Jsme moc rádi, že máme kolem sebe osobnosti, které mají pro naše těžkosti pochopení. Podporují nás, pomáhají nám a jsou ochotné věnovat nám i v této době kousek svého času. 

Ve videu jsou k vidění herečka a naše patronka Jana Plodková, její kolegové Michal Isteník a Marek Daniel. Dále zpěvák skupiny Jelen Jindra Polák nebo zpěvačka a naše patronka Juwana Jenkins, připojila se i naše nová patronka a volejbalistka Laura Holubcová nebo slampoetrista Anatol Svahilec. 

Největší dík ale patří maminkám a rodinám, se kterými jsme v každodenním kontaktu. Díky Vám je tato naše práce tak skvělá.


Aplikace dostupné zdarma: 30. 5. - 1. 6. 

Slavíme Mezinárodní den dětí

V rámci oslav Mezinárodního dne dětí můžete získat aplikace pro trénink zrakových dovedností a jemné motoriky zcela zdarma. Hry EDA PLAY, EDA PLAY PAULI a EDA PLAY ELIS budou volně ke stažení ve dnech 30. 5. - 1. 6. 2020. Fungují na přístrojích iPad. 

Stáhnout si můžete také aplikaci EDA PLAY TOBY, která je zdarma vždy a funguje jak na iPadech, tak na tabletech s platformou Android. Více o aplikacích najdete na: https://www.edaplay.cz/ a jakékoli dotazy k aplikacím můžete posílat na info@edaplay.cz

Spolu s námi se můžete také těšit na podzim, kdy představíme novou hru, která bude fungovat jak na tabletech Android, tak na iPadech a bude dostupná zadarmo.

Až do 1. června můžete také soutěžit o ponožky z kolekce EDA. Stačí na info@edaplay.cz poslat fotku bludiště, které spolu s dětmi vytvoříte. Můžete kreslit, lepit, tvořit z plastelíny, nebo venku z kamínků, větviček a šišek.


Soutěž o ponožky
skončila

Vyhlašujeme soutěž o pruhované ponožky z kolekce EDA:

Soutěž zahajujeme 15. 5., kdy slavíme Mezinárodní den rodiny, a ukončíme 1. 6., na Mezinárodní den dětí.

Jak soutěžit:

1) Nakreslete, postavte ze stavebnic, nebo vytvořte z čehokoli, co máte doma, bludiště podle vlastní fantazie,

2) pošlete nám fotku bludiště na info@edaplay.cz,

3) na Mezinárodní den dětí, 1. 6., vybereme ta nejnápaditější bludiště a odměníme je pruhovanými ponožkami z kolekce EDA. Velikost ponožek si budou moci vítězové vybrat, k dispozici jsou velikosti pro děti i dospělé.

Jak vytvořit bludiště a jaké hračky do nich zapojit? Inspirovat se můžete na www.edaplay.cz/aktivity, kde najdete pracovní listy pro děti, nejnovější úkoly jsou právě na téma bludiště.

Přejeme hezkou zábavu dětem i rodičům,
EDA


Nové pracovní listy pro děti tentokrát na téma bludiště

15.5.2020

Ukažte zvířátkům cestu v bludišti

Ve spolupráci s našimi poradkyněmi rané péče jsme vydali další pracovní listy, tentokrát na téma bludiště. Pomůžete spolu s dětmi najít prasátku cestu k jablku? Ukažte, kudy půjde kočka, aby se dostala až k ježkovi.

Pracovní listy ke stažení a vytištění najdete na www.edaplay.cz/aktivity Inspirujte se, jak do bludiště zapojit vlastní hračky, a nezapomeňte soutěžit o pruhované ponožky z kolekce EDA.


55 dní nouzového stavu - Jak funguje nezisková organizace EDA?

55 dní nouzového stavu - Jak funguje nezisková organizace EDA?

5.5.2020

Dnešní den je ve znamení čísla 5. Dnešní den je totiž 55. dnem nouzového stavu. Stejný počet dní musí nezisková organizace EDA fungovat dálkově. Raná péče je služba, která potřebuje především přímý kontakt  s dítětem a jeho rodinou. I proto je aktuální období pro všechny velkou zkouškou. 

Více informací zde.


Linka EDA nabízí své služby všem, kteří potřebují hovořit o koronaviru

Zažíváme novou a neobvyklou situaci. V médiích běží nepřetržitě zprávy o aktuální situaci a s ní spojených omezeních, stejně jako různá  doporučení, jak o sebe pečovat, zvyšovat imunitu, posilovat fyzickou i psychickou kondici. Jedním z těchto doporučení je, abychom byli v kontaktu s blízkými (po telefonu, když není možné se  potkávat) a abychom mluvili o tom, co cítíme, z čeho máme obavy, co nás deprimuje a frustruje. Vedle komunikace s blízkými osobami ale můžete využít také profesionální pomoc. 

Pokud na Vás doléhá tíha posledních dní, využijte bezplatnou Linku EDA 800 40 50 60. 
I tak se o sebe můžete postarat. Linka je určena klientům z celé České republiky. 

S tématy jako je vážná diagnóza či ohrožení zdraví pracujeme po celou dobu své existence. Chceme pomáhat a proto rozšiřujeme své služby. Nabízíme je všem, kteří hledají pomoc, podporu či stabilitu, všem kteří se necítí dobře. Pečovat o sebe můžete i tím, že budete o svém prožívání mluvit.

Svou pomoc a podporu nabízíme také všem pracovníkům v první linii. 

Linka EDA je tu pro Vás! 

Aktuality

9.4.2020

Aktuálně k situaci COVID-19

V Aktualitách najdete praktické informace pro život v dnešní obtížné době plné omezení. Sledujeme aktuální dění a přinášíme vám přehled toho, co můžete využít v každodenním životě nebo při komunikaci s úřady. 

Klikněte sem a navštivte Aktuality.


Přes Skype i po telefonu. EDA během karantény pomáhá rodinám dětí s postižením s péčí, penězi, úřady i špatnou náladou

1.4.2020

Pandemie koronaviru dopadá těžce na rodiny, které se starají o děti s postižením. Běžně žijí v kolotoči lékařských vyšetření, kontrol, terapií a hospitalizací, a proto mívají málo energie na běžný život. Současná situace tak pro ně znamená další velkou zátěž, kterou musí zvládnout. Naštěstí ani tentokrát na to nejsou samy. Poradkyně rané péče EDA jsou pro ně k dispozici i na dálku.


Jak komunikovat s Úřadem práce?

29.3.2020

Je nutné kvůli vyřizování nutných neodkladných změn v příspěvku na péči, rodičovském příspěvku a dalších nepojistných dávkách (jejich seznam např. zde https://odbor-socialni.kraj-lbc.cz/oddeleni-socialni-prace/socialni-prace/socialni-davky) chodit osobně na úřad práce?


Zajímavé aplikace na iPady, které pomáhají rozvíjet dovednosti dětí

Zajímavé aplikace na iPady, které pomáhají rozvíjet dovednosti dětí

29.3.2020

Sdílíme tipy na smysluplné aplikace pro děti

Často se nás rodiče ptají, zda jim můžeme doporučit ke stažení do iPadu nějaké aplikace, vhodné pro jejich děti. Zvláště v této době je iPad pomocníkem nejen v rámci cílené zrakové stimulace, ale i smysluplného zabavení dítěte a podpory jeho celkového vývoje. Dali jsme tedy hlavy dohromady a vytvořili seznam aplikací, roztříděných do kategorií podle toho, jakou oblast dovedností rozvíjejí. Co v seznamu najdete?

  • aplikace kontrastní a světelné, vhodné ke zrakové stimulaci
  • aplikace zaměřené na rozvoj komunikace, včetně mluvících zvířátek, která děti motivují k nápodobě a pomáhají jim začít mluvit
  • aplikace zaměřené na vnímání detailů, hledání rozdílů a podobné aktivity, které dětem pomáhají zvládat okluzní terapii
  • a mnoho dalších tipů ze světa užitečných aplikací
Stáhněte si seznam aplikací a pusťte se společně do hry!

Ke stažení


Nové pracovní listy pro děti

Nové pracovní listy pro děti

28.3.2020

Nové pracovní listy - tentokrát na téma "obličeje"

Naše poradkyně rané péče připravily nové pracovní listy s ilustracemi, které znáte z aplikací EDA PLAY. Tentokrát jsou na téma "obličeje". Pracovní listy jsou ke stažení zdarma. Stačí vytisknout a můžete se pustit do plnění úkolů. Na webu najdete také tipy, jak do úkolů zapojit sourozence a jak zpestřit úkoly použitím vlastních hraček. 

Nové pracovní listy najdete na: https://edaplay.cz/obliceje

Pracovní listy ve formě omalovánek, spojovaček a vystřihovánek, které jsme vydali již dříve, najdete nadále na: https://edaplay.cz/aktivity

Pokud nemáte doma tiskárnu a nemůžete si pracovní listy vytisknout, nezoufejte. Pracovní listy si můžete ve zjednodušené podobě překreslit na papír, nebo využít vystřihovánek z barevného papíru. V popisech úkolů najdete tipy, jak do hry zapojovat vlastní hračky, nebo fotografie členů rodiny. Můžete vymyslet bludiště, ve kterém bude plyšový medvěd cestovat za oblíbenou panenkou. Konkrétní tipy jsou uvedeny vždy přímo u pracovních listů.


Přejeme dětem i vám mnoho zábavy!


Krizová linka EDA slaví 5 let.

4.3.2020

Dnešní den je pro nás velmi krásným polojubileem. Krizová linka EDA totiž slaví 5 let své existence. Jak to vše začalo? Co všechno linka zajišťuje a co plánuje do budoucnosti? Přečtěte si.Rozhovor s ředitelkou Petrou Mžourkovou

24.2.2020

V letošním roce slaví raná péče v České republice 30 let. EDA pro tento rok přichystal spoustu akcí a novinek. Jaké? Přinášíme v našem rozhovoru s ředitelkou Petrou Mžourkovou.

Podpořte EDU dárcovskými SMS - nová kampaň v České televizi

20.2.2020

Dárcovské sms jsou jednou z nejčastějších možností, jak pomoci těm, kteří to potřebují. Ví to také v neziskové organizaci EDA. I proto se organizace, která pomáhá rodinám dětí s postižením, spojila s Českou televizí a natočila spot, který je již k vidění na obrazovkách ČT.


Otevřený dopis členům Parlamentu ČR


18.2.2020

Nezisková organizace EDA cz, z.ú. požaduje za nutné vyjádřit se ke včerejšímu jednání vlády, kde se resort práce a sociálních věcí rozhodl navrhnout zamítnutí poslanecké předlohy, která by umožnila finančně podpořit i rodiny nejmenších dětí se závažnými diagnózami. Argumenty, které k tomu resort použil, přitom považujeme za zcela nepřijatelné.